Crystal Dynamics irtisanoo, mutta uusi Tomb Raider etenee suunnitelmien mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Crystal Dynamics irtisanoo, mutta uusi Tomb Raider etenee suunnitelmien mukaan

Shadow of the Tomb Raider

Pelialan veteraani Crystal Dynamics on joutunut tekemään vaikeita päätöksiä ja irtisanonut osan työntekijöistään. Studio kertoo LinkedInissä, että muutos johtuu liiketoimintaympäristön muuttumisesta, ja se tehtiin turvaamaan studion pitkäaikainen kestävyys ja luovat prioriteetit. Irtisanotut saavat studioilta täyden tuen siirtymävaiheen ajaksi.

Hyviä uutisia on kuitenkin Tomb Raider -faneille, uusi Lara Croft -peli ei ole kärsinyt irtisanomisista. Peliprojekti etenee suunnitelmien mukaan, ja se rakennetaan Unreal Engine 5:llä aiemman Foundation Enginen sijaan. Amazon Games julkaisee pelin ja on jo hankkinut myös elokuva- ja sarjaoikeudet, tavoitteena luoda yhdistetty universumi peleille ja viihteelle.

Crystal Dynamics tunnetaan muun muassa Legacy of Kain -sarjasta, Gexistä ja tietenkin Tomb Raiderista. Viimeisimpänä studio julkaisi Marvel’s Avengersin, joka ei kuitenkaan saavuttanut suurta suosiota. Viime kuukausina studio oli mukana yhteistyössä The Initiativen kanssa Perfect Dark -remaken parissa, jonka julkaisua on kuitenkin siirretty.

Amazonin mukaan uusi Tomb Raider -projekti on valmis esittelyyn, ja fanit toivovat traileria esimerkiksi The Game Awards -tapahtumassa joulukuussa. Vaikka osa Crystal Dynamicsin tiimistä joutui lähtemään, Lara Croftin seikkailut eivät ole vaarassa ja se on hyvä uutinen kaikille seikkailun ystäville.

Tomb Raider tekee paluun ja jotain suurta luvassa The Game Awardsissa Kommentit pois päältä artikkelissa Tomb Raider tekee paluun ja jotain suurta luvassa The Game Awardsissa

Shadow of the Tomb Raider

Lara Croft palaa parrasvaloihin, ja vieläpä hyvin pian. The Game Awards -gaalassa luvataan paljastus, joka määrittää Tomb Raider -sarjan tulevaisuuden. Vihje ei tullut varsinaisesti salassa, sillä gaalaa varten tehdylle Fortnite-saarelle oli kätketty ilmoitus, sekä tapahtuman järjestäjä Geoff Keighleyn viesti vahvistivat, että jotain merkittävää on tulossa.

Keighley ei kuitenkaan suoraan luvannut uutta peliä. Siksi osa faneista arvelee, että kyse voi olla myös Prime Videon tekeillä olevan live action -sarjan uudesta trailerista tai julkaisupäivästä. Toisaalta Crystal Dynamics kertoi jo keväällä 2022 aloittaneensa uuden Tomb Raider -pelin kehityksen Unreal Engine 5:llä, joten juuri nyt olisi otollinen hetki näyttää ensimmäinen kunnon välähdys projektista.

Studion taival ei ole ollut helppo. Viime vuosina Crystal Dynamics on käynyt läpi useita irtisanomiskierroksia. Yrityksen mukaan tuoreimmat henkilöstömuutokset on tehty nimenomaan Tomb Raiderin kehityksen tehostamiseksi ja studion tulevaisuuden turvaamiseksi. Fanien näkökulmasta tämä kuulostaa vähintäänkin sormet ristissä -tyyliseltä lupaukselta.

Olipa luvassa sitten peli, sarja tai molemmat, odotus ei kestä kauaa. The Game Awards -lähetys alkaa Los Angelesin Peacock Theaterista torstaina 11. joulukuuta paikallista aikaa, eli Suomen aikaa perjantain vastaisena yönä kello 02.30. Lara Croft tekee paluun, mutta kysymys kuuluu enää, millaisena.

Ubisoft Bordeaux kehittää uutta salaperäistä peliä Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft Bordeaux kehittää uutta salaperäistä peliä

Ubisoft Bordeaux’n hiljainen LinkedIn-päivitys on saanut Assassin’s Creed -fanit liikkeelle. Studion juniori-3D-mallintaja on merkinnyt työskentelevänsä lokakuusta 2025 alkaen julkaisemattoman projektin parissa ja se on riittänyt käynnistämään uudelleen huhumyllyn AC1-remakesta.

Varmoja faktoja ei profiilin perusteella saada, mutta palaset sopivat yhteen yllättävän hyvin. Bordeaux on jo pitkään ollut yksi Assassin’s Creed -sarjan tukijaloista. Studio viimeisteli Mirage-pelin sekä Valley of Memory -lisäsisällöt, jotka keräsivät yhdessä jo 10 miljoonaa pelaajaa vuonna 2025.

Huhuttu projektinimi ”Stardust” on pyörinyt vuodoissa jo pitkään, ja sisäpiirilähteiden mukaan se olisi nimenomaan ensimmäisen Assassin’s Creedin moderni uusversio. Ubisoft ei ole vahvistanut mitään, mutta aikataulut tuntuvat istuvan. Stardustin odotetaan ilmestyvän Black Flag -remaken jälkeen, jonka julkaisun kerrotaan osuvan ennen maaliskuun 2026 loppua.

Jos nämä tiedonmuruset pitävät paikkansa, Bordeaux’n lokakuussa käynnistynyt kehitystyö olisi looginen askel kohti vuoden 2027 julkaisua. Toistaiseksi kaikki on kuitenkin virallisesti vain spekulaatiota, mutta Assassin’s Creedin alkulähteille palaava remake olisi eittämättä yksi sarjan toivotuimmista projekteista.