Cyberpunk 2077 bugi korruptoi tallennukset PC:llä – kerää vähemmän tavaraa vastaa kehittäjä Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk 2077 bugi korruptoi tallennukset PC:llä – kerää vähemmän tavaraa vastaa kehittäjä

Cyberpunk 2077

Kovasti odotettua Cyberpunk 2077 -peliä on riivanneet lukuisat bugit etenkin aiemman sukupolven konsoleilla ja PC:llä. Nyt pelaajat ovat huomanneet erityisesti PC:llä bugin, joka korruptoi pelin tallennukset.

Kuten monissa roolipeleissä, myös Cyberpunk 2077:ssä pelaajat voivat kerätä aseiden ja esineiden lisäksi myös erilaisia materiaaleja, joista voi edelleen rakentaa tai parannella aseita ja varusteita. Juuri näiden lukuisten tavaroiden säilytys aiheuttaa kyseisen bugin, sillä pelin tallennuksen suurin rajoitettu määrä on 8 MB.

Cyberpunk 2077

Kehittäjä CD Projekt Red on kehottanut sivuillaan lataamaan aiemmista tallennuksista, mikäli eteen sattuu korruptoitunut tallennus. Se kehottaa samalla myös pelaajia kuljettamaan vähemmän tavaraa mukanaan tallenuksien pienentämiseksi.

Toistaiseksi tallennuksia ei saa pelastettua millään konstilla. Samainen bugi saataa ilmetä myös pelin konsoliversioilla. Nähtäväksi jäänee saadaanko tilanteeseen korjaus.

Cyberpunk 2077 -peli on parhaillaan saatavilla Playstation 5, Playstation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille, PC:lle ja Google Stadia -pelipalvelussa. Pelin seuraavan sukupolven konsolien virallinen versio ilmestynee vasta ensi vuoden puolella.

Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Wildlight Entertainment vannoo keskittyvänsä Highguardin korjaamiseen

Ilmaispelattavan Highguard-räiskinnän ympärillä ehdittiin jo soittaa hälytyskelloja, kun pelin virallinen verkkosivusto katosi yllättäen bittiavaruuteen. Kun playhighguard.com näytti vain “site unavailable” -ilmoitusta, moni pelaaja pelkäsi, että koko peli olisi pian vedetty töpselistä.

Kehittäjä Wildlight Entertainment kuitenkin rauhoitteli tilannetta nopeasti. Studion Discord-ylläpitäjä WL_Coronach kertoi, että sivusto palaa kyllä linjoille, mutta se on nyt matalan prioriteetin asia. Kaikki paukut suunnataan päivityksiin ja uuteen sisältöön. Uusi korjaus on työn alla, ja sen julkaisupäivästä luvataan tietoa pian ja mahdollisesti myös ennakkokatsauksen kera.

Highguardin alkuvuosi on ollut kivikkoinen. Peli julkaistiin 26. tammikuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series -konsoleille, ja se keräsi Steamissä avauspäivänään yli 97 000 samanaikaista pelaajaa. Nyt pelaajamäärät ovat pudonneet alle tuhanteen. Negatiiviset käyttäjäarviot ja studion laajat irtisanomiset ovat herättäneet kysymyksiä pelin tulevaisuudesta.

Monella on muistissa yhä hetki, kun Geoff Keighley esitteli Highguardin yllätysnumerona The Game Awards 2025 -gaalassa. Hype oli kova, mutta julkaisun jälkeinen hiljaisuus ja viestinnän takeltelu söivät luottamusta nopeasti. Lisäksi raportit Tencentin taustarahoituksesta ovat lisänneet spekulaatiota.

Highguard ei ole näillä näkymin kuitenkaan sulkemassa oviaan. Nyt kaikki riippuu siitä, riittävätkö tulevat päivitykset kääntämään kurssin ja palaavatko pelaajat vielä kerran linjoille.

Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Warzone Mobile suljetaan: Viimeinen taistelu käydään 17. huhtikuuta

Activision on vahvistanut, että Call of Duty: Warzone Mobile suljetaan lopullisesti 17. huhtikuuta 2026. Julkaisija myönsi jo viime vuonna, että mobiiliversio ei valitettavasti täyttänyt odotuksia, ja nyt palvelimille on saatu tarkka sammutuspäivä.

Siihen asti pelaajat voivat edelleen pelata ja käyttää olemassa olevaa sisältöä, mutta käyttämättömiä COD-pisteitä tai ostettuja pelisisältöjä ei hyvitetä, joten ne kannattaa käyttää ennen huhtikuuta.

Activision suosittelee siirtymistä ilmaiseen Call of Duty: Mobileen, joka tarjoaa tuttuja pelimuotoja kuten Battle Royale, Multiplayer ja Zombies sekä uuden DMZ: Recon -tilan. Peli on ladattavissa Google Playsta ja Applen App Storesta, ja samalla Warzone on edelleen ilmainen PC:llä ja konsoleilla.

Warzone Mobile julkaistiin maaliskuussa 2024 iOS:lle ja Androidille, tarjoten jopa 120 pelaajan battle royale -kokemuksen ja cross-progressionin PC- ja konsoliversioiden kanssa. Silti peli ei onnistunut vangitsemaan mobiilipelaajien kiinnostusta samalla tavalla kuin PC- ja konsoliversiot, mikä johti sulkemispäätökseen vain vähän yli vuoden jälkeen.