Pelimaailma pidättelee henkeään, kun puolalainen CD Projekt Red antaa meille ensimakua tulevasta The Witcher 4: A New Saga is Born -pelistä. Vaikka cinematraileri ja näyttävä tekninen demo ovat herättäneet intoa, pelin julkaisua ei kannata odottaa ainakaan ennen vuotta 2027 ja jotkut arvioivat, että saatamme päästä pelaamaan sitä vasta 2028.
Studio haluaa tehdä asiat nyt kunnolla. Cyberpunk 2077:n haparoiva julkaisuvaihe on opettanut kovia läksyjä, ja The Witcher 4:n kohdalla keskitytään laatuun eikä kiireeseen. Peli kertoo Cirin seikkailuista uudessa, todennäköisesti lumisessa Kovir-valtakunnassa, ja tekninen demo PS5:llä näyttää jo nyt, että grafiikat ja maailma tulevat olemaan huikeat.
Merkittävä muutos pelin kehityksessä on siirtyminen Unreal Engine 5 -pelimoottoriin, mikä on iso hyppy pois aiemmasta REDengine-moottorista. Tämä tekee kehityksestä haastavampaa, sillä studio joutuu sovittamaan uuden moottorin tarkasti Witcher-maailman tarpeisiin, mutta samalla tämä panostus hyödyttää koko tulevaa trilogiaa ja jopa tulevaa Witcher 1 -remasteria.
Yli 400 ammattilaista työskentelee projektin parissa, ja kehittäjät testauttavat peliä ahkerasti esimerkiksi konsoleilla, jotta katastrofeilta kuten Cyberpunkin alkuvaiheessa vältyttäisiin. Vaikka odotus on pitkä, CD Projekt RED näyttää nyt vastuulliselta ja läpinäkyvältä, mikä luo luottamusta, kun The Witcher 4 lopulta ilmestyy, siitä on tulossa taatusti odotuksen arvoinen mestariteos.