Cyberpunk 2077 saa esiosan roolipelin muodossa – Cyberpunk Red ilmestyy piakkoinKommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk 2077 saa esiosan roolipelin muodossa – Cyberpunk Red ilmestyy piakkoin
Kovasti odotettu ja huhtikuun 16. päivä 2020 ilmestyvä Cyberpunk 2077 tulevaisuusräiskintä on saamassa esiosan roolipelin muodossa. Pelisarja, joka sai alkunsa roolipelistä Cyberpunk 2013 on nyt saamassa uuden version, joka kantaa nimeä Cyberpunk Red. Pelin Jumpstart Kit ilmestyy elokuun 1. päivä ja virallinen versio myöhemmin tänä vuonna.
Cyberpunk Red tulee olemaan yksinkertaistetumpi ja tähän hetkeen päivitetty katsaus Cyberpunk -maailmaan. Pelin julkaisee R. Talsorian Games, joka on julkaissut myös alkuperäisen Cyberpunk 2013 -pelin. Cyberpunk Red Jumpstart Kit tulee sisältämään päivitetyn lore-kirjan, lajitelman noppia, kuusi muokattavaa hahmoa, neljä fyysistä karttaa sekä uuden tapahtumasarjan. Pelistä julkaistaan myös digitaalinen versio DriveThruRPG:n kautta.
Gamescom Opening Night Live 2026 on jälleen paketissa, ja illan aikana nähtiin melkoinen kattaus uusia pelejä, trailereita ja julkaisupäiviä. Show’n suurimpiin yllätyksiin kuului The Witcher 3 remasterointi, joka julkaistaan 29. syyskuuta. Vielä parempi uutinen on, että päivitys on nykyisille omistajille ilmainen. Geralt ei siis ole vieläkään valmis jäämään eläkkeelle.
The Witcher -uutiset eivät jääneet tähän. CD Projekt paljasti myös Songs of the Past -laajennuksen, joka tuo Geraltin takaisin uusiin seikkailuihin vuonna 2027. Lisäksi pelin kaksi aiempaa laajennusta muuttuvat ilmaisiksi. Myös Final Fantasy VII Revelation sai uuden trailerin, jossa nähtiin muun muassa valtavia Weapons-hirviöitä, avoimen maailman tutkimista, Chocobo-ratsastusta ja uusia taistelumekaniikkoja. Pelin on määrä ilmestyä keväällä 2027.
Illan tarjonta oli muutenkin varsin monipuolinen. Metro 2039 sai uuden trailerin ja julkaistaan helmikuussa 2027, Gears of War: E-Day saapuu 6. lokakuuta 2026 ja Path of Exile 2 saavuttaa täyden 1.0-julkaisunsa 11. joulukuuta. Mukaan mahtui myös nostalgisia paluita, kuten Crazy Taxi: World Tour ja Rayman Legends Retold, sekä uusia tuttavuuksia aina LEGO Skylinesista Turokiin ja Rainbow Six Tacticsiin.
Kaikkein erikoisimpaan päähän menee ehkä Hitman, joka saa uuden tehtävän räppäri Snoop Doggin tähdittämänä. Agentti 47 joutuu tällä kertaa metsästämään Snoopin esittämää yrittäjää, joten salamurhakeikka on saanut melkoisen annoksen Hollywood-henkeä. Lisäksi Crimson Desert sai ilmaisen Enhanced-päivityksen, Silent Hill: Townfall esitteli uusia näyttelijöitä ja kauhuja, ja HoYoverse paljasti uuden toimintapelinsä Nodus Fall.
Kaiken kaikkiaan Opening Night Live onnistui tarjoamaan sekä isoja yllätyksiä että nostalgisia paluita. Jos vuoden 2026 pelikalenteri alkoi näyttää jo hieman tyhjältä, Gamescom onnistui ainakin hetkeksi korjaamaan tilanteen ja samalla muistuttamaan, että vuonna 2027 on luvassa melkoinen peliruuhka.
CD Projekt on vahvistanut, että pitkään odotettu The Witcher 4 tähtää vuoden 2028 julkaisuun. Tarkkaa julkaisupäivää ei vielä kerrottu, mutta tieto antaa viimein odottaville noitureille jotain konkreettista kalenteriin merkittäväksi. Peliä ei kuitenkaan nähdä Gamescom 2026 -tapahtumassa.
CD Projekt Redin toimitusjohtaja Michał Nowakowski kertoo, että pelin parissa työskentelee yli 500 kehittäjää. Kyseessä on yhtiön mukaan sen tähän asti kunnianhimoisin peli, jossa luvataan valtava avoin maailma, vauhdikasta toimintaa ja syvällinen tarina. Pääosassa nähdään tällä kertaa Ciri, joka aloittaa uuden Witcher-saagan.
Ennen The Witcher 4:ää pelaajat pääsevät kuitenkin vielä kerran Geraltin saappaisiin. The Witcher 3: Wild Hunt – Songs of the Past julkaistaan vuonna 2027 PC, PlayStation 5 ja Xbox Series X|S. Laajennus tarjoaa uuden Geraltin tähdittämän seikkailun ja toimii samalla eräänlaisena siltana kohti tulevaa Witcher-saagaa.
Songs of the Pastin luvataan olevan kokoluokaltaan Blood and Wine -laajennuksen kaltainen, ja mukana on myös uusia Gwent-kortteja. Geraltin mystinen uusi miekka näyttää puolestaan olevan tärkeässä roolissa tarinassa. CD Projektilla on siis vielä yksi annos vanhaa kunnon Geraltia tarjolla ja sen jälkeen katseet kääntyvät Ciriin.
Jos CD Projekt onnistuu suunnitelmissaan julkaista uusi Witcher-trilogia kuuden vuoden sisällä, aikataulu voisi tarkoittaa The Witcher 5:ttä vuonna 2031 ja The Witcher 6 vuonna 2034. Toisin sanoen odotettavaa riittää pitkäksi aikaa. CD Projektin viesti faneille onkin yksinkertainen: antakaa tiimin tehdä rauhassa. No, ainakin nyt tiedämme, kuinka kauan rauhaa pitäisi kestää.