Cyberpunk: Edgerunners -sarja saa ensi-iltansa syyskuussa – katso uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk: Edgerunners -sarja saa ensi-iltansa syyskuussa – katso uusi traileri

Cyberpunk: Edgerunners

Netflixin tuleva -aiheinen animesarja ilmestyy vihdoin syyskuun 13. päivä. Samalla sarjasta on saatu uusi, ei työpaikalle soveltuva traileri, jonka voit katsoa alta.

Edgerunners kertoo kadulla elävästä lapsesta, joka yrittää selvitä kaikin keinoin Cyberpunkin teknologiakeskeisessä maailmassa ryhtymällä lainsuojattomaksi. Sarjan ohjaajana toimii Hiroyuki Imaishi (Gurren Lagann, Kill la Kill, Promare) ja apulaisohjaajana Masahiko Otsuka (Gurren Lagann, Promare).

Sarjan tuotannosta vastaa suositun Kill la Kill -animesta tunnettu Studio Trigger. Kymmenosainen sarja sijoittuu pelistä tuttuun Cyberpunkin maailmaan.

Cyberpunk: Edgerunners saapuu -suoratoistopalveluun syyskuun 13. päivä.

Cyberpunk 2077:n seuraava iso päivitys viivästyy – mutta hyvästä syystä Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk 2077:n seuraava iso päivitys viivästyy – mutta hyvästä syystä

Cyberpunk 2077

:n odotettu 2.3-päivitys ei ilmestykään vielä kesäkuun lopussa, kuten alun perin luvattiin. kertoo tarvitsevansa lisäaikaa, jotta se voi olla oikeasti tyytyväinen lopputulokseen.

Päivitykselle ei annettu uutta julkaisuajankohtaa, mutta studio vihjaa sen olevan laajuudeltaan verrattavissa edelliseen 2.2-päivitykseen. Se toi mukanaan muun muassa parannuksia ajoneuvojen kustomointiin, uuden drone-kameran valokuvatilaan ja lisää vaihtoehtoja hahmon luomiseen. Päivitys ei kuitenkaan sisältänyt paljon toivottua New Game+ -tilaa tai PS5 Pron tukea.

Toivoimme saavamme päivityksen ulos 26. kesäkuuta, mutta tarvitsemme vielä aikaa. Haluamme sen olevan vähintään 2.2:n veroinen, ilmoitamme, kun tiedämme enemmän. Kiitos kärsivällisyydestä! – CD Projekt Red kirjoitti somessa.

Faneille viivästys voi olla pettymys, mutta samalla hyvä merkki, sillä peliä ei julkaista kiireellä, vaan tavoitteena on laatua vastaava paketti. Ja kun muistetaan, että 2.2 oli merkittävä lisäys pelin paranteluun, 2.3:lta voi odottaa paljon.

Samaan aikaan CD Projekt Red työstää jo -jatko-osaa, ja Phantom Liberty -laajennus on myynyt yli 10 miljoonaa kappaletta. Night City ei siis ole katoamassa mihinkään, se vain valmistautuu seuraavaan päivitykseen.

Devil May Cry palaa – ja tällä kertaa ihan eri meiningillä Kommentit pois päältä artikkelissa Devil May Cry palaa – ja tällä kertaa ihan eri meiningillä

Netflixin saa jatkoa, mutta älä odota toistoa, sillä showrunner Adi Shankar lupaa, että toinen kausi on kuin eri sarja. Jos ensimmäinen kausi ei vielä napannut, saattaa uusi yritys osua paremmin.

Shankar kertoi faneille sosiaalisessa mediassa, että päähenkilö Dante päivittää tasonsa ja pääsee esittelemään sellaista demonintappotaituruutta, jota pelisarjan fanit ovat kaivanneet. Silti luvassa ei ole pelkkää ylivoimaa, vaan myös hahmokehitystä, koska Dante ei ole voittamaton, vaan nimenomaan kasvava ja kehittyvä sankari.

Kaikki fanit eivät kuitenkaan ole olleet tyytyväisiä. Osa on kritisoinut hahmojen, kuten Danten ja Ladyn, käsittelyä ja todennut, että sarja on mennyt vikaan hahmojen ydintarinoiden ymmärtämisessä. Tässä kohtaa on hyvä muistaa, että Shankarin versio ei ole virallista pelikanonia, vaan eräänlainen vaihtoehtoinen aikajana, jossa luovuutta voi käyttää vapaammin.

Vaikka toisen kauden julkaisupäivää ei ole vielä paljastettu, sarja sai virallisen jatkotilauksen jo huhtikuussa. Ehkäpä Dante on sittenkin parhaimmillaan toisella kierroksella.