Cyberpunk: Edgerunners -sarja saa ensi-iltansa syyskuussa – katso uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk: Edgerunners -sarja saa ensi-iltansa syyskuussa – katso uusi traileri

Cyberpunk: Edgerunners

Netflixin tuleva Cyberpunk 2077 -aiheinen animesarja Cyberpunk: Edgerunners ilmestyy vihdoin syyskuun 13. päivä. Samalla sarjasta on saatu uusi, ei työpaikalle soveltuva traileri, jonka voit katsoa alta.

Edgerunners kertoo kadulla elävästä lapsesta, joka yrittää selvitä kaikin keinoin Cyberpunkin teknologiakeskeisessä maailmassa ryhtymällä lainsuojattomaksi. Sarjan ohjaajana toimii Hiroyuki Imaishi (Gurren Lagann, Kill la Kill, Promare) ja apulaisohjaajana Masahiko Otsuka (Gurren Lagann, Promare).

Sarjan tuotannosta vastaa suositun Kill la Kill -animesta tunnettu Studio Trigger. Kymmenosainen sarja sijoittuu pelistä tuttuun Cyberpunkin maailmaan.

Cyberpunk: Edgerunners saapuu Netflix -suoratoistopalveluun syyskuun 13. päivä.

Lady Gaga liittyy mukaan Wednesday-sarjaan – ensimmäinen kuva julkaistu Kommentit pois päältä artikkelissa Lady Gaga liittyy mukaan Wednesday-sarjaan – ensimmäinen kuva julkaistu

Netflixin suosittu Wednesday -sarja saa uuden vahvistuksen, kun Lady Gaga tekee vierailun toisen kauden toisessa osassa. Sarjan virallisella tilillä julkaistiin 1. syyskuuta ensimmäinen kuva Gagasta hahmossaan Rosaline Rotwood, pukeutuneena valkoiseen mekkoon ja olkapäällä mahdollisesti Thingin kaltainen irtiotettu käsi.

Tarkemmat tiedot Rotwoodin roolista ovat vielä hämärän peitossa, mutta huhujen mukaan hän toimii Nevermore Academy -koulussa opettajana. Koska hahmoa ei nähty ensimmäisellä kaudella eikä toisen kauden ensimmäisessä osassa, on mahdollista, että hän on uusi tulokas tai palaamassa kouluun pitkän poissaolon jälkeen.

Gaga ei kuitenkaan pelkästään näyttele, vaan hän myös äänittää alkuperäisen kappaleen The Dead Dance, joka kuullaan sarjassa toisen kauden jälkipuoliskolla. Kappaleesta tehdään myös musiikkivideo, jonka ohjaa itse Tim Burton.

Sarjan tekijät yrittävät toistaa ensimmäisen kauden viraalihittiä, kun TikTokissa levisi Wednesday-tanssivideo. Vaikka toinen kausi ei ole saavuttanut ensimmäisen kauden katsojalukuja, Lady Gagan osallistuminen tuo varmasti lisää huomiota ja nostaa kiinnostusta sarjaa kohtaan.

Toisen kauden ensimmäinen osa on katsottavissa Netflixissä nyt, ja toinen osa julkaistaan 3. syyskuuta.

Cyberpunk 2077 vihjaa outoja – fanit arvuuttelevat mitä on luvassa Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk 2077 vihjaa outoja – fanit arvuuttelevat mitä on luvassa

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 on taas saanut fanit sekaisin, tällä kertaa erikoisella in-universe-viestillä. CD Projekt julkaisi pelin some-kanavilla viestin, joka on päivätty 4. syyskuuta 2025. Viestissä N.U.S.A.:n presidentti Rosalind Myers kutsuu rohkeita netrunereita puolustamaan maata kasvavalta kyberuhalta ja pyytää osallistumaan eräänlaiseen rekrytointikokeeseen.

Fanit ovat nopeasti ryhtyneet spekuloimaan, mitä viesti käytännössä tarkoittaa. Onko kyseessä vihje Cyberpunk 2:een, jotain erityistä syyskuun 4. päivän tapahtumaan vai kenties osa monimutkaista ARG-kampanjaa? Myös pelin kronologia hämmentää, Myers ei virallisesti ole presidenttinä ennen vuotta 2065, mikä herättää kysymyksen aikamatkasta tai mahdollisesta retconista.

Redditin keskusteluissa arvuutellaan, että kyse voisi olla uusista tiedoista Cyberpunk 2:sta, iPhone-versiosta, anime-spinoffista Edgerunners 2 tai lisäsisällöstä Cyberpunk 2077:ään, jota tukistudio Virtuos vielä kehittää. Fanien mukaan julkaisu ajoittuu myös pelin viidennen vuosipäivän lähelle, jota CD Projekt saattaa juhlistaa tavalla tai toisella.

CD Projekt ei ole antanut lisätietoja, joten todellinen tarkoitus pysyy salaperäisenä ainakin toistaiseksi. Yksi asia on varma, Cyberpunk-fanit pysyvät hereillä ja valmiina selvittämään, mitä kybermaailmassa on luvassa syyskuun 4. päivä.