Daisy Ridley on innoissaan palatessaan takaisin Star Warsin maailmaan elokuvasarjan tulevassa osassa Kommentit pois päältä artikkelissa Daisy Ridley on innoissaan palatessaan takaisin Star Warsin maailmaan elokuvasarjan tulevassa osassa

-tähti Daisy Ridleyn mukaan hänen seuraava tulkintansa kaukaisessa galaksissa ei ollut sitä mitä hän odotti.

Colliderin haastattelussa Ridley kertoi, että hänen roolinsa paluu oli yllätys, mutta hän on ”todella innoissaan” palata Reyna tunnettuun rooliinsa. Hän uskoo, että uusi tarina on mahtava. Epävirallisen nimettömän elokuvan ohjaa Saving Facesta tunnettu Sharmeen Obaid-Chinoy. Elokuvan tapahtumat sijoittuvat 15 vuotta Star Wars: Episodi 9 – The Rise of Skywalker -elokuvan jälkeiseen aikaankun Rey pyrkii jälleenrakentamaan jediritaria.

”Olen todella innoissani. Tarina on todella hieno. Odotan, että pääsen lukemaan käsikirjoituksen, koska, selvästikin, minulla ei ole muita päivityksiä. Se ei ollut sitä, mitä odotin, mutta olen todella innoissani. En ole lukenut mitään, mutta tiedän tarinan. Se on todella kertomisen arvoinen, tutkimisen arvoinen, ja uskon, että ihmiset tulevat olemaan innoissaan.”

Uusi Lilo & Stitch saapuu pian Disney+ -palveluun Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Lilo & Stitch saapuu pian Disney+ -palveluun

Disneyn hulvaton ja sydäntälämmittävä tekee näyttävän paluun, tällä kertaa live-action-versiona ja saapuu :aan 3. syyskuuta. Kyseessä on sama elokuva, joka rikkoi tänä vuonna miljardin dollarin lipputulorajan ja nousi vuoden 2025 katsotuimmaksi MPA-elokuvaksi maailmalla.

Elokuva kertoo tarinan yksinäisestä tytöstä nimeltä Lilo, joka adoptoi melko erikoisen ”koiran” eli Stitchin, avaruusolennon, jonka edesottamukset sekoittavat koko Havaijin saaren. Vaikka kaaosta syntyy, tarina rakentuu lämpimän perheteeman ympärille, ohana tarkoittaa perhettä ja perhe tarkoittaa, ettei ketään jätetä.

Ohjauksesta vastaa Oscar-ehdokas Dean Fleischer Camp, ja mukana nähdään näyttelijöitä kuten Sydney Elizebeth Agudong, Zach Galifianakis ja tuore kasvo Maia Kealoha. Elokuvan tunnelma kunnioittaa alkuperäistä animaatioklassikkoa ja tuo samalla uutta säihkettä tuttuun tarinaan.

+ -palvelusta löytyy myös koko alkuperäinen Lilo & Stitch -animaatiosarja ja elokuvat, jos nostalgia iskee tai haluat esitellä alkuperäiset seikkailut uudelle sukupolvelle.

Elokuva tulee katsottavaksi Disney+:aan, jonka kuukausihinta alkaa 5,99 eurosta –ja tilauksen voi lopettaa koska tahansa. Täydellinen syyskuun perheilta siis tiedossa!

Star Wars palaa valkokankaille vuonna 2027 – A New Hope juhlistaa 50-vuotista taivaltaan Kommentit pois päältä artikkelissa Star Wars palaa valkokankaille vuonna 2027 – A New Hope juhlistaa 50-vuotista taivaltaan

ja Lucasfilm ovat virallisesti ilmoittaneet, että : Episode IV – A New Hope palaa elokuvateattereihin huhtikuussa 2027 juhlistamaan elokuvan 50-vuotisjuhlaa. Klassikko saa ensi-iltansa juhlakierroksellaan 30. huhtikuuta, ja palaa myös valkokankaalle May the 4th -päivän kunniaksi.

Toistaiseksi ei ole vahvistettu, nähdäänkö valkokankaalla vuoden 1977 alkuperäisversio vai jokin myöhempi, digitaalisesti muokattu versio. Lucasfilmin johtaja Kathleen Kennedy on aiemmin rauhoitellut faneja, ettei alkuperäisen version esittäminen ole laitonta – joten toivo elää.

Disney kertoo, että elokuva on teattereissa vain rajoitetun ajan, joten jos haluat matkustaa takaisin Tatooinelle ja Kuolemantähden varjoon, kannattaa varautua ajoissa. Liput juhlanäytöksiin tulevat myyntiin todennäköisesti loppuvuodesta 2026 tai alkuvuodesta 2027.