Days Gone -pelin Deaconin portugalilainen ääninäyttelijä Filipe Duarte on kuollutKommentit pois päältä artikkelissa Days Gone -pelin Deaconin portugalilainen ääninäyttelijä Filipe Duarte on kuollut
Suositun Days Gone -pelin päähahmon Deacon St. Johnin portugalinkielinen ääninäyttelijä Filipe Duarte on kuollut sydänkohtaukseen 46-vuotiaana. Mies oli myös tunnettu monista elokuvista ja sarjoista kotimaassaan Portugalissa.
Incredibly sad to hear of the passing of Portuguese actor Filipe Duarte. He was the voice of Deacon for us and so many #DaysGone players in Portugal. Sending love to his family during this hard time. ❤️🙏 pic.twitter.com/oMLr6a8BAs
Days Gone -pelin kehittäjän SIE Bend Studion avoimen maailman suunnittelija Eric Jensen kunnioitti Duarten muistoa Twitterissä. Myös Sonyn portugalilainen Playstation Twitter -tili reagoi aiheeseen.
Ubisoft on taas nykäissyt The Division 2 -pelin uuteen vauhtiin. Tänään startannut kausi Crossroads tuo mukanaan uuden Battle for Brooklyn -lisäosan, joka nimensä mukaisesti suuntaa pelaajat takaisin New Yorkin tuttuihin, mutta hieman muuttuneisiin kulmiin.
Alkuperäinen Tom Clancy's The Division ilmestyi jo vuonna 2016 ja heitti pelaajat virusepidemian runtelemaan NYC:hen. Jatko-osa The Division 2 siirtyi muutamaa vuotta myöhemmin Washington D.C.:hen, mutta nyt ympyrä sulkeutuu – ja kyllä, vanhat agentit palaavat taas kotikonnuilleen.
Brooklyn toimii nyt tarinan keskiönä. Alueella seikkaillaan niin tutuissa kuin täysin uusissa naapurustoissa, ja tällä kertaa pelaaja pääsee jäljittämään erityisen epämiellyttävää tyyppiä nimeltä Sokolova. Kello tikittää, ja Black Tusk -jengi yrittää saada tilanteen hallintaansa ennen kuin Divisionin agentit ehtivät väliin. Ei siis ihan rentoa sunnuntaikävelyä.
Pelin uudistukset eivät rajoitu maisemanvaihdokseen. Uusi varustejärjestelmä antaa pelaajille mahdollisuuden kikkailla erilaisten kyky- ja gearikombinaatioiden kanssa. Tämä tekee tiimipelistä entistä monipuolisempaa, kun porukan jäsenet voivat rakentaa hahmoistaan toisiaan täydentäviä. Eli jos tiimissä joku haluaa olla räjähtävä tankki ja toinen stealth-ninja, niin nyt se onnistuu ilman itkua.
Mukana on myös lisää tapahtumia, haasteita ja tietenkin tarinakäänteitä, jotka lupaavat viihdyttää niin vanhoja konkareita kuin uusia tulokkaita. Jos haluat nähdä kaiken omin silmin ennen hyppäämistä mukaan, tsekkaa pelin esittelyvideo ja kehittäjien kausivideo alta.
Taustatarinassa on nyt kulunut seitsemän kuukautta siitä, kun tappava virus pääsi irti. Agenttien tehtävä on edelleen sama: pitää ihmiskunnan rippeet kasassa ja estää totaalinen kaaos. Jos pääkaupunki kaatuu, peli on kirjaimellisesti ohi.
Battle for Brooklyn ilmestyy virallisesti tänään 27. toukokuuta yhdessä uuden kauden kanssa. The Division 2 löytyy PlayStation 5:lle, PlayStation 4:lle, Xbox Series X/S:lle, Xbox Onelle, PC:lle ja tietenkin Ubisoft+:n valikoimasta. PEGI 18 -leima muistuttaa, että kyse ei ole ihan lapsille suunnatusta hiekkalaatikosta.
Legendaarinen skeittilegenda tony hawk ei peittele halujaan: hän toivoo palavasti Tony Hawk's Underground -pelin (tunnetaan fanien keskuudessa nimellä THUG) uusintaversiota. Valitettavasti päätös ei kuitenkaan ole hänen käsissään.
Minulla on aina haaveita. Mutta päätös ei yleensä ole minun. Voin kampanjoida niin paljon kuin haluan, mutta teen töitä paljon minua fiksumman ison yrityksen kanssa. – Hawk kertoi.
Vuonna 2003 julkaistu Tony Hawk's Underground toi sarjaan merkittäviä uudistuksia:
Pelaajat pääsivät ensimmäistä kertaa pois laudalta tutkimaan pelimaailmaa jalkaisin.
Mukana oli tarinallinen kampanja, jossa pelaaja eteni amatööristä ammattilaistasolle.
Hahmon ja skeittilaudan räätälöinti toi peliin lisää syvyyttä.
Tällä hetkellä Tony Hawk's Pro Skater 3 + 4 Remake on tulossa 11. heinäkuuta 2025. Se julkaistaan useille alustoille: