Days Gone -zombiepeli saa oman elokuvan Kommentit pois päältä artikkelissa Days Gone -zombiepeli saa oman elokuvan

Days Gone

Sonyn zombieselviytymispeli Days Gone on saamassa oman elokuvansa. Pääosassa Deacon St. Johnin roolissa nähtäisiin Jamie Fraser (Outlander).

Käsikirjoittajana toimii Oscar-ehdokas Sheldon Turner ja tuottajana Jennifer Klein sekä Turnerin tuotantoyhtiö Vendetta Productions. Lisäksi tuottajana toimivat Asad Qizilbash ja Carter Swan SonyPlayStation Productionsilta.

Alunperin vuonna 2019 PlayStation 4 -konsolille ilmestyneessä pelissä seurataan entisen prätkäjengiläisen Deacon St. Johnin tarinaa, kun tämä yrittää etsiä vaimoaan zombien kansoittamalla Luoteis-Yhdysvaltojen alueella.

Days Gone on saatavilla parhaillaan PlayStation 4:lle ja se toimii myös taaksepäin yhteensopivasti PlayStation 5:llä. Peli on saatavilla myös PC:lle.

Naughty Dog juhlii 40-vuotista taivaltaan Kommentit pois päältä artikkelissa Naughty Dog juhlii 40-vuotista taivaltaan

PlayStationin legendaarinen pelistudio Naughty Dog täyttää 40 vuotta, ja juhlan kunniaksi studio julkaisi virallisen 40th Anniversary Retrospective Feature -videon. Retrospektiivissä fanit pääsevät aikamatkalle läpi studion huikean historian aina Crash Bandicootin ja Jak and Daxterin vauhdikkaista seikkailuista Unchartedin ja The Last of Usin elokuvamaisiin tarinoihin.

Videolla ääneen pääsevät myös pelien tekijät itse, jotka kertovat, millaista on ollut luoda PlayStationin tunnetuimpia klassikoita ja miten Naughty Dog on kasvanut pienen JAM Software -tiimin ajoista (vuodesta 1984) yhdeksi maailman arvostetuimmista pelitaloista.

K-Pop Demon Hunters saa jatko-osan, mutta vasta vuonna 2029 Kommentit pois päältä artikkelissa K-Pop Demon Hunters saa jatko-osan, mutta vasta vuonna 2029

Netflixin ja Sonyn megahitti K-Pop Demon Hunters on virallisesti saamassa jatko-osan, mutta fanien on varauduttava pitkään odotukseen. Varietyn mukaan elokuvaa ei nähdä ennen vuotta 2029, sillä animaation tekeminen vie aikaa, etenkin kun kyseessä on jättiluokan tuotanto.

Ei ole ihme, että jatkoa halutaan. Elokuva on Netflixin historian katsotuin sisältö, ohittaen jopa Squid Gamen, Wednesdayn ja Stranger Thingsin. Kesäkuussa julkaistu K-Pop Demon Hunters on viihtynyt palvelun top 10 -listalla 20 viikkoa putkeen, ja sitä katsottiin viime viikolla vielä 14 miljoonaa kertaa.

Elokuva kertoo k-pop-yhtye Huntrixista, joka taistelee demonikuningasta vastaan lavakeikkojen ohella. Sony Pictures Animationin tuottama toiminnallinen musikaali sai kehuja upeista taistelukohtauksistaan ja tarttuvista kappaleistaan.

Vaikka aiemmin huhuttiin myös mahdollisesta live-action-versiosta, ohjaaja Maggie Kang tyrmäsi ajatuksen.

On todella vaikea kuvitella näitä hahmoja toimivan oikeassa maailmassa. -Ohjaaja Maggie kommentoi.

Toisin sanoen Huntrix palaa kyllä, mutta vasta muutaman demonin vuosikellon päästä.