DC Comicsin uudet elokuvat New Gods sekä The Trench heitettiin roskakoriin Kommentit pois päältä artikkelissa DC Comicsin uudet elokuvat New Gods sekä The Trench heitettiin roskakoriin

Marvelin kiitäessä jo hyvää vauhtia elokuvauniversuminsa uuden luvun kanssa on DC Comics nyt ilmoittanut peräti kahden uuden elokuvansa siirtämisestä roskakoriin.

Yksi yliviivatuista elokuvista oli ohjaaja Ava DuVernayn New Gods -elokuva, jossa oli tarkoitus seurata New Genesis ja Apokolips -planeettojen asukkeja. Elokuva pohjasi saman nimiseen sarjakuvasarjaan, jonka Jack Kirby loi 70-luvulla.

Yksi mahdollinen syypää New Godsin alkuperäiselle viivästymiselle ja lopulliselle peruuntumiselle oli se, että Darkseid -vihollinen nähtiin myös Zack Snyderin leikkauksessa Justice Leaguesta, joten hahmon esiintymisille haluttiin luoda todennäköisesti hieman väliä jännityksen ylläpitämiseksi.

Toinen roskikseen lentänyt pätkä oli ohjaaja James Wanin The Trench. Kyseinen pätkä oli suunnitelmien mukaan kauhutyylinen spin-off Aquamanista.

Stephen Colbert mukana kirjoittamassa uutta Taru sormusten herrasta -elokuvaa Kommentit pois päältä artikkelissa Stephen Colbert mukana kirjoittamassa uutta Taru sormusten herrasta -elokuvaa

Keskimaan tarinat jatkuvat, kun Warner Bros. ja ovat vahvistaneet uuden elokuvan : Shadow of the Past. Yllättävänä nimenä käsikirjoittajatiimissä nähdään koomikkona ja juontajana tunnettu , joka työskentelee yhdessä konkareiden Philippa Boyens ja Peter McGee kanssa.

Elokuva sijoittuu 14 vuotta Frodo Baggins:n kuoleman jälkeen ja seuraa tuttua kolmikkoa Samwise Gamgee, Meriadoc Brandybuck ja Peregrin Took heidän palatessaan alkuperäisen matkansa juurille. Samalla Samin tytär Elanor lähtee selvittämään mysteeriä, joka voi muuttaa käsityksen koko Sormuksen sodasta.

Idean taustalla on Stephen Colbert:n pitkäaikainen rakkaus The Lord of the Rings -kirjasarjaan. Hän halusi erityisesti tuoda valkokankaalle varhaisia kohtauksia teoksesta , joita ei aiemmin nähty :n elokuvatrilogiassa.

Projekti tuotetaan :n toimesta, ja se liittyy osaksi kasvavaa -elokuvien jatkumoa. Samoihin aikoihin on tulossa myös , jota ohjaa Andy Serkis.

Vaikka elokuva on vielä työnimellä, mutta Keskimaahan palataan jälleen ja tällä kertaa mukana on yllättävä mutta intohimoinen fani kynän varressa.

Mortal Kombat II -traileri lupaa olla jatko-osana aivan jotain muuta, kuin vuoden 1997 tapaus Kommentit pois päältä artikkelissa Mortal Kombat II -traileri lupaa olla jatko-osana aivan jotain muuta, kuin vuoden 1997 tapaus

Warner Bros. on julkaissut uuden trailerin elokuvalle , ja nyt ei enää lämmitellä. Jatko-osa tuo viimein valkokankaalle sen, mitä fanit odottivat jo edellisessä osassa, eli itse Mortal Kombat -turnauksen. Ensi-ilta koittaa 8. toukokuuta 2026, ja luvassa on aiempaa enemmän taistelua, tarinaa ja näyttäviä fatality-viimeistelyjä.

Tällä kertaa tarinan keulakuvaksi nousee Johnny Cage, jota esittää Karl Urban. Cage on kulunut toimintasankari, jonka Raiden ja Sonya Blade värväävät mukaan veriseen kamppailuun. Hyvien puolella nähdään myös Cole, Kitana ja Jax, kun taas pahisten rivejä johtaa armoton Shao Kahn. Mukana ovat myös Baraka, Sindel ja Quan Chi ja tietenkin Scorpion ja Sub-Zero, joiden legendaarinen vihamielisyys saa jälleen jatkoa. Sub-Zero nähdään tällä kertaa synkemmässä Noob Saibot -hahmossaan.

Ohjaaja Simon McQuoid on kertonut halunneensa tehdä jatko-osasta täyspitkän version vuoden 2021 rebootin intensiivisestä avauskohtauksesta. Sarjan luova johtaja Ed Boon puolestaan lupaa, että elokuvan alku tuplaa edeltäjänsä intensiteetin ja haastaa katsojat olemaan liikuttumatta. Taisteluita nähdään tekijöiden mukaan jopa kaksinkertainen määrä ensimmäiseen elokuvaan verrattuna, ja turnauksen ulkopuolella hahmot pääsevät omille vaarallisille sivutehtävilleen.

Kaikkihan muistanevat todennäköisesti vuoden 1997 Mortal Kombat 2:sen. Tämä ei näytä toistaiseksi noudattavan samaa surullisen kuuluisaa linjaa.