Dead to me on mainio sarja naisista joilla on paska mäihä Kommentit pois päältä artikkelissa Dead to me on mainio sarja naisista joilla on paska mäihä

dead to me kausi 2

Dead to me (Netflix)

7 / 10
Hyvää Loistavat hahmot, huippunäyttelijät ja todentuntuiset ratkaisut. Huonoa Välillä toivoisi ottavan vähän reippaampaa tahtia draamalässytyksen sijaan. Yleisesti Dead to me on mainio sarja, joka pitää tarpeeksi hyvin otteessaan samaistuttavien hahmojen ja loistonäyttelijöiden ansiosta.

Useat 80-luvulla syntyneet muistavat varmasti tv-sarjan Freaks & Geeks joka nosti sarjan luoja Judd Apatowin ja usean sarjan näyttelijän parrasvaloihin. Yksi näistä näyttelijöistä on , joka on yksi sarjan kahdesta nelikymppisestä naisesta. Yhtä lailla usealle 80-luvun lapselle on tuttu myös TV-sarja pulmuset, jonka vanhempaa tytärtä näytellyt on sarjan toinen päähenkilö. on päässyt toiseen kauteensa ja on osoittanut olevansa edelleen katsomisen aroinen.

Dead to me:n ehdoton vahvuus on se, miten mielenkiintoisia hahmoja nämä naiset ovat. Cardellinin esittämä Judy on umpikiltti, helposti vietävissä oleva ja konfliktia välttävä vanhainkodin taideopettaja joka ei osaa sanoa ei. Applegaten Jen taas on juuri miehensä menettänyt kiinteistönvälittäjä, joka juo viiniä, kiroilee lapsilleen ja purkaa kiristyneitä hermojaan kuuntelemalla autossaan deathcorea. Naisten vahvuudet ovat heidän inhimillisyytensä ja heikkoutensa, joka tekee sarjasta valtavan samaistuttavan. Kaikki kurjat tilanteet ja tiukat paikat tuntuvat siltä miten ihminen toimisi kun joutuisi oikeasti vastaavaan tilanteeseen. Tai ainakin osittain.

Sarjan juoni on riittävän hyvä, ja muutkin hahmot ovat mielenkiintoisia. Hienon suorituksen tekee myös Singerin X-Menin Kyklooppina tunnettu James Marsden. Sarjan viehätysvoima ei lakkaa toiseen kauteen, vaan sen sijaan se tuntuu vain nostavan entisestään panoksia ja hahmoihin ei kyllästy.

 

Netflixin uutuussarja Adolescence kerää ylistystä – onko kyseessä vuoden sarja? Kommentit pois päältä artikkelissa Netflixin uutuussarja Adolescence kerää ylistystä – onko kyseessä vuoden sarja?

on julkaissut uuden brittiläisen rikosdraaman , joka on saavuttanut huikean 100 %:n arvosanan Rotten Tomatoes -sivustolla. Sarja on herättänyt paljon huomiota ja saanut kriitikot ylistämään sen syvällistä tarinankerrontaa ja vahvaa näyttelijätyötä.

Adolescence kertoo 13-vuotiaasta Jamie Milleristä, jonka epäillään murhanneen koulukaverinsa. Sarja seuraa Jamien perheen kamppailua ja pakottaa heidät kohtaamaan vanhemmuuden vaikeimmat kysymykset. Sarjan takana ovat Jack Thorne ja Stephen Graham. Thorne on aiemmin luonut Toxic Town -sarjan, joka sekin on saanut 100 %:n arvosanan. Graham on tunnettu näyttelijä, joka on esiintynyt muun muassa ”Boardwalk Empire” -sarjassa. Ohjaajana toimii Philip Barantini, joka on ohjannut Grahamia aiemmin elokuvassa ”Boiling Point”.

Yksi Adolescencen erikoisuuksista on sen toteutustapa: jokainen neljästä jaksosta on kuvattu yhtenä pitkänä ottona, mikä luo sarjaan ainutlaatuisen tunnelman. Sarjassa nähdään myös Fay Marsay, joka muistetaan -sarjasta.

Kriitikoiden ylistys on vahva osoitus sarjan laadusta. Vaikka Adolescence ei välttämättä nousekaan Netflixin suosituimpien sarjojen joukkoon, se on ehdottomasti yksi tämän vuoden kiinnostavimmista rikosdraamoista. Sarja on katsottavissa Netflixissä 13. maaliskuuta alkaen.

WWE-tähti John Cena heittäytyi vitsikkääksi Grand Theft Auto 6:seen nojaten Kommentit pois päältä artikkelissa WWE-tähti John Cena heittäytyi vitsikkääksi Grand Theft Auto 6:seen nojaten

John Cena järkytti WWE-faneja kääntymällä pahikseksi ensimmäistä kertaa yli kahteen vuosikymmeneen Elimination Chamber -tapahtumassa. Voitettuaan Elimination Chamber -ottelun Cena varmisti paikkansa WrestleMania 41:ssä ja yllättäen liittoutui pitkäaikaisen kilpailijansa The Rockin kanssa, hyökäten Cody Rhodesin kimppuun.

Odottamattoman käänteen jälkeen Cena julkaisi Instagram-tilillään kuvan Grand Theft Auto 6:sta ilman kuvatekstiä, osoittaen olevansa tietoinen meemistä, jossa korostetaan yllättäviä asioita, jotka ovat tapahtuneet ennen GTA 6:n julkaisua. Fanien keskuudessa onkin levinnyt toteamus, että ”saimme John Cenan pahikseksi kääntymisen ennen GTA 6:n julkaisua”.

Elimination Chamber -tapahtuman jälkeisessä lehdistötilaisuudessa Cena jatkoi yllättävää käytöstään poistumalla paikalta vain 15 sekunnin jälkeen ilman kommentteja, mikä vahvisti hänen uutta pahisrooliaan.