Death Stranding saa leffafaneille suunnatun ”erittäin helpon” vaikeustason Kommentit pois päältä artikkelissa Death Stranding saa leffafaneille suunnatun ”erittäin helpon” vaikeustason

Death Stranding

Hideo Kojiman pelit eivät tunnetusti ole sieltä helpoimmasta päästä, mutta marraskuussa ilmestyvä on saamassa ”erittäin helpon” vaikeustason, joka saa pelin tuntumaan leffamaiselta kokemukselta. Vaikeustaso on suunnattu erityisesti niille, joita peli kiinnostaa esimerkiksi varsin nimekkään näyttelijäkaartin vuoksi.

Pelin päärooleissa nähdään mm. Norman Reedus (, ), Mads Mikkelsen (, ), Léa Seydoux (, ) sekä Margaret Qualley (Once Upon a Time… in Hollywood).

Mysteeristen räjähdysten jälkeiset yliluonnolliset tapahtumat ravistelevat maailmaa ja Sam Porter (Reedus) joutuu taivaltamaan erämaan läpi pelastaakseen ihmiskunnan häämöttävältä hävitykseltä.

Dead Stranding ilmestyy marraskuun 8. päivä yksinoikeudella -konsolille.

Ryhmä Hau suuntaa kohti kilparatoja uudessa pelissä lokakuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Ryhmä Hau suuntaa kohti kilparatoja uudessa pelissä lokakuussa

PAW Patrol Rescue Wheels: Championship

kurvaa konsoleille ja :lle uuden Rescue Wheels: Championship -pelin myötä 31. lokakuuta 2025, tuoden mukanaan nopeatempoista ajamista ja monsteriautoja koko perheelle. Outright Gamesin ja Nickelodeonin yhteistyössä kehittämä peli vaihtaa pelastustehtävät kilparatoihin, kun tutut pennut hyppäävät rattien taakse ensimmäistä kertaa monsteriautotyyliin.

Monsteriautoja ja vauhdikasta kilpaa

Pelaajat pääsevät ajamaan suosikkihahmoillaan 12 radalla ja kolmella areenalla, jotka sijoittuvat tuttuihin paikkoihin kuten Adventure Bay, Vuoristo ja Foggy Bottom. Uutena ominaisuutena autot voivat muuttua kesken kisan monsteriautoiksi, jolloin avautuu uusia temppuja ja erikoiskykyjä.

Helppo tarttua, hauska pelata

Peli on suunniteltu nuorille pelaajille, mutta se tarjoaa viihdettä myös vanhemmille. Yksin- tai kaksinpelit onnistuvat helposti ja ohjaus sopii jopa 3-vuotiaille. Kisoissa tehdään ilmaloikkia, kerätään buusteja ja hyödynnetään voimaesineitä – kaikki tutussa PAW Patrol -hengessä.

Pennut jatkavat menestystään

Vuonna 2013 käynnistynyt PAW Patrol eli Ryhmä Hau on yksi maailman suosituimmista lastenohjelmista, ja se jatkaa kasvuaan uusien kausien ja projektien myötä myös vuonna 2025. Tämä peli tuo sarjan vauhdin ja seikkailun uudelle tasolle.

julkaistaan 31. lokakuuta 2025 Nintendo Switchille, :lle ja 5:lle, :lle, |S:lle ja PC:lle.

Hideo Kojima: En aio ojentaa kapulaa – mieluummin murskaan sen Kommentit pois päältä artikkelissa Hideo Kojima: En aio ojentaa kapulaa – mieluummin murskaan sen

Pelimaailman kulttihahmo ja visionääri ei aio siirtää perintöään eteenpäin perinteisellä tavalla. -, - ja -sarjoista tunnettu pelisuunnittelija kertoo tuoreessa GQ-haastattelussa, ettei häntä kiinnosta ojentaa kapulaa seuraavalle sukupolvelle – ainakaan siinä muodossa kuin moni ehkä odottaisi.

En aio antaa 'Hideo Kojimaa' kenellekään, Kojima sanoo suoraan. Jos annan kapulan henkilökunnalleni ja käsken heitä tekemään asiat samalla tavalla kuin minä, yritys epäonnistuu ja menee konkurssiin.

Kojiman ajattelu ei perustu kopioimiseen, vaan inspiraation jakamiseen. Hänen mukaansa hänen peleistään inspiroituneet ohjaajat, näyttelijät ja muusikot eivät halua olla hän, vaan ovat saaneet häneltä pienen kipinän, jonka ovat muuntaneet omaksi liekikseen. He eivät saaneet Hideo Kojiman kapulaa. He saivat pienen tulen, hän sanoo.

Kojiman vertauskuva on selkeä: hänen työnsä ei ole jotain, joka voidaan siirtää toiselle tekijälle kuin viestikapula – se on vaikutus, joka siirtyy eteenpäin vapaana inspiraationa, ei muotovalmiina metodina. En ryhtynyt sarjakuvapiirtäjäksi vaikka sain heiltä vaikutteita. Inspiroiduin ja kuljin oman tieni.

Vaikuttaa siis siltä, että niin kauan kuin Hideo Kojima luo pelejä, hän tekee sen omalla tavallaan – ja kun mies joskus lopettaa, ”Hideo Kojima” ei jatku kenenkään muun nimissä, vaan hänen vaikutuksensa elää toisaalla, uusien luovien liekkien kautta.