Demon’s Souls tekee paluun Playstation 5 -konsolille Kommentit pois päältä artikkelissa Demon’s Souls tekee paluun Playstation 5 -konsolille

Torstaina järjestetyssä PS5-konsolin julkistuslähetyksessä paljastettiin, että From Softwaren alkuperäinen Demon’s Souls rakennetaan konsolille alusta asti uudelleen. Ilmoitus oli ilouutinen Souls-pelien ystäville, sillä Dark Souls 3:n ilmoitettiin olevan sarjan viimeinen osa.

Remasteroinnista vastaa PS4:lle tehdyn Shadow of the Colossus -pelin remasteroinut Bluepoint Games. Julkaisupäivää ei ole toistaiseksi tiedossa. Alkuperäinen Demon’s Souls ilmestyi Playstation 3 -yksinoikeuspelinä vuonna 2009, mutta peli ei kerännyt juurikaan huomiota. From Softwaren synkkä fantasiamaailma nousi suuren yleisön tietoisuuteen vasta ensimmäisen Dark Soulsin kautta, joten uudelleenjulkaisu on hyvä tilaisuus päästä kokemaan, mistä kaikki alkoi.

Kauhu kävi kaupaksi: Cronos: The New Dawn starttasi vahvasti Kommentit pois päältä artikkelissa Kauhu kävi kaupaksi: Cronos: The New Dawn starttasi vahvasti

Puolalaisstudio Bloober Teamin tuore selviytymiskauhu Cronos: The New Dawn on saanut pelaajat innostumaan heti kättelyssä. Peli julkaistiin 5. syyskuuta, ja jo kolmen päivän sisällä se möi yli 200 000 digikopiota eri alustoilla. Lisäksi peli on päätynyt yli miljoonan pelaajan toivelistalle, mikä kertoo, että kiinnostusta riittää myös niiltä, jotka vielä harkitsevat ostopäätöstä.

Bloober Team tunnetaan psykologisen kauhun taitajina, kiitos nimien kuten Layers of Fear ja The Medium. Nyt studio laajentaa repertuaariaan isompaan selviytymiskauhuun, ja alku näyttää vähintäänkin lupaavalta.

Peli on saatavilla käytännössä kaikilla alustoilla PlayStation 5:stä aina uuteen Nintendo Switch 2:een, mikä varmasti vauhdittaa myyntiä. Yhdistettynä vahvaan starttiin ja valtavaan toivelistahintaan, Cronos: The New Dawn saattaa hyvinkin jäädä elämään pitkäksi aikaa, jos sana leviää ja päivityksiä satelee.

Kauhuskenen tiiviissä julkaisukalenterissa menestys ei ole itsestäänselvyys, mutta ainakin toistaiseksi Bloober Team voi huokaista helpotuksesta, kauhu myy, ja uutuus on saanut pelaajat koukkuun.

Kohupeli Ready or Not rikkoi 13 miljoonan myyntirajan Kommentit pois päältä artikkelissa Kohupeli Ready or Not rikkoi 13 miljoonan myyntirajan

SWAT-toimintaa ja rajua realismia yhdistelevä Ready or Not on ylittänyt 13 miljoonan myydyn kappaleen rajan eri alustoilla. Void Interactiven kehittämä peli sai heinäkuussa julkaisunsa PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle, ja konsoleilla se on ehtinyt kahmia jo yli 3 miljoonaa myyntiä, joista 2 miljoonaa tuli alle kahdessa kuukaudessa.

Peli julkaistiin alun perin PC:lle early access -muodossa jo vuonna 2021, mutta konsoliversion tulo venyi sisällöllisten muutosten vuoksi. Void Interactive joutui muokkaamaan esimerkiksi gorea, paljastavuutta ja eräitä kiistanalaisia elementtejä ennen kuin Sony ja Microsoft antoivat vihreää valoa.

Tämä ei kuitenkaan miellyttänyt kaikkia. Osa pelaajista syytti studioita sensuurista ja pommitti peliä negatiivisilla Steam-arvosteluilla. Kehittäjä puolestaan vakuutti, että huhut muutosten laajuudesta olivat liioiteltuja.

Kohusta huolimatta Ready or Not on osoittanut vetovoimansa ja myyntiluvut kertovat, että poliisitaktiikoihin pohjautuvalle tiukalle toimintapelille riittää yleisöä.