Dennis Villeneuven Dyyni-elokuva saapuu elokuvateattereihin marraskuussa 2020 Kommentit pois päältä artikkelissa Dennis Villeneuven Dyyni-elokuva saapuu elokuvateattereihin marraskuussa 2020

60-luvulla ilmestyneeseen Dyyni-tieteisnovelliin perustuva uusi Dune-elokuva saapuua elokuvateattereihin marraskuussa 2020. Elokuvan ohjaa Denis Vileneuve, joka tunnetaan elokuvista kuten Blade Runner 2049 ja Arrival. Tuotantoyhtiönä toimii Legendary Entertainment.

Leffa on kasannut hiljalleen melkoisen vaikuttavaa näyttelijäkaartia. Paul Atreidesin roolissa nähdään Timothee Chalamet (Call Me by Your Name), tämän äitiä Lady Jessicaa näyttelee Rebecca Ferguson (Mission: Impossible – Fallout) ja isä Duke Leto Atreidesia Oscar Isaac (Star Wars: The Last Jedi). Fremen johtaja Stilgarin roolia tähdittää Javier Bardem (mother!, Pirates of the Caribbean), Baron Harkonnenia esittää Stellan Skarsgård (Avengers -elokuvat) ja tämän veljenpoika Glossu ’Beast’ Rabbania Dave Bautista (Guardians of the Galaxy).

Myös Aquaman -elokuvasta ja Game Of Thrones sarjasta tuttu Jason Momoa on puheissa näyttelemään Duke Leton oikeaa kättä Duncan Idahoa.

Kyseisestä saagasta on yritetty tehdä elokuvia kunnianhimoisesti jo useaan otteeseen 70-luvulta lähtien. Kuitenkin onnistuneesti vasta onnistuneesti vuonna 1984, jolloin ilmestyi David Lynchin ohjaama kulttimaineeseen noussut elokuva. Vuonna 2000 John Harrison muovasi saagan minisarjaksi Sci-Fi -kanavalle.

Star Wars -tähti “herätettiin henkiin” CGI:llä – nyt alkaa vuosikymmenen erikoisin oikeuskiista Kommentit pois päältä artikkelissa Star Wars -tähti “herätettiin henkiin” CGI:llä – nyt alkaa vuosikymmenen erikoisin oikeuskiista

Disney ja Lucasfilm ovat ajautuneet yllättävän monimutkaiseen kiistaan, joka kuulostaa lähes yhtä scifi-henkiseltä kuin Star Wars itse. Kysymys kuuluu: kuka saa päättää, voidaanko edesmenneen näyttelijä Peter Cushingin kasvot loihtia takaisin valkokankaalle digitekniikan avulla?

Tapaus liittyy vuoden 2016 Rogue One -elokuvaan, jossa Grand Moff Tarkin – Cushingin ikoninen roolihahmo – palautettiin ruutuun huipputason CGI:llä. Disney hankki siihen luvan Cushingin perikunnalta ja maksoi sovitun korvauksen. Mutta tuotantoyhtiö Tyburn Film väittää, ettei perikunnalla ollut valtuutta myydä oikeuksia lainkaan. Heidän mukaansa Cushing allekirjoitti jo vuonna 1993 sopimuksen, joka antoi vain Tyburnille luvan päättää hänen digitaalisen hahmonsa käytöstä, myös hänen kuolemansa jälkeen.

Oikeustaistelu ei ole sujunut nopeasti hyperspeden vauhdilla. Jo vuonna 2023 tuomioistuin totesi, ettei juttua voi hylätä ilman täyttä oikeudenkäyntiä, ja sama linjaus vahvistettiin viime vuonna. Nyt Disney ja Lucasfilm ovat pyytäneet Britannian Court of Appeal -tuomioistuinta lopettamaan jutun kokonaan. Heidän väitteensä mukaan Tyburn ei ole kärsinyt konkreettista taloudellista vahinkoa, joten kanne olisi juridisesti kestämätön.

Kiistan ydintä ei kuitenkaan voi ohittaa olan kohautuksella. Kysymys siitä, kuka omistaa oikeudet edesmenneen näyttelijän digitaaliseen olemukseen, on filmimaailmassa yhä akuutimpi. Jos sopimukset 90-luvulta voivat estää modernin VFX-tekniikan käytön, vaikutukset saattavat ulottua pitkälle tulevaisuuteen, aina siihen, miten tuotantoyhtiöt käsittelevät näyttelijöiden perintöä ja digitaalista identiteettiä.

Ensimmäinen kurkistus uuteen Star Wars -elokuvaan: The Mandalorian ja Grogu palaavat valkokankaalle Kommentit pois päältä artikkelissa Ensimmäinen kurkistus uuteen Star Wars -elokuvaan: The Mandalorian ja Grogu palaavat valkokankaalle

Lucasfilm on julkaissut ensimmäisen teaser-trailerin uudesta elokuvasta Star Wars: The Mandalorian and Grogu. Elokuva saa ensi-iltansa elokuvateattereissa toukokuussa 2026, ja se on kuvattu vaikuttavassa IMAX®-formaatissa.

Tarinassa Paha Imperiumi on kaatunut, mutta galaksissa riittää silti vaaroja. Uusi Tasavalta yrittää pitää järjestystä yllä, ja avuksi värvätty palkkionmetsästäjä Din Djarin (Pedro Pascal) ja hänen nuori oppipoikansa Grogu joutuvat keskelle entistäkin jännittävämpiä seikkailuja. Mukana tähtikaartissa on myös Sigourney Weaver.

Elokuvan ohjauksesta vastaa Jon Favreau, ja tuottajina toimivat Favreau itse, Kathleen Kennedy, Dave Filoni ja Ian Bryce. Musiikista vastaa Ludwig Göransson, jonka sävellykset lupaavat tukea tarinan eeppistä tunnelmaa.

Tämä elokuva lupailee tuovansa Mandalorianin ja Grogun seikkailut takaisin suureen valkokankaaseen, joten fanit voivat alkaa laskea kuukausia toukokuuhun 2026.