Destiny 2 -pelin Guardian Games -tapahtuma käynnistyi Kommentit pois päältä artikkelissa Destiny 2 -pelin Guardian Games -tapahtuma käynnistyi

Destiny 2

Destiny 2 -pelin Guardian Games -tapahtuma on käynnistynyt ja pelaajat ympäri maailmaa voivat osallistua ja siivittää oman hahmoluokkansa voittoon.

Guardian Games Cup kestää aina toukokuun 24. päivään asti ja siinä pelaajat pääsevät fireteamiensä kanssa taistelemaan muita vastaan sekä keräämään varoja hyväntekeväisyyteen.

Pelaajat pelaavat ensin harjoituspelilistaa ennen kuin päätyvät erityiselle Strike -pelilistalle, jossa pyrkivät ansaitsemaan Strike -mitaleja.

Myös muista PvE -tapahtumista voi kerätä erityisiä Laureleita, jotka auttavat oman hahmoluokan etenemistä listoilla. Lisäksi luvassa on erityisiä palkintoja kuten Heir Apparent Exotic Machine Gun, Legendary SMG sekä Exotic Ship.

Voittava hahmoluokka palkitaan tapahtuman päättäjäisissä toukokuun 24. päivä ja palkintoa pidetään näkyvillä Towerissa loppuvuoden ajan.

Destiny 2: Witch Queen ilmestyy helmikuun 22. päivä. Destiny 2 on saatavilla PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille sekä PC:lle.

Arc Raiders testaa palvelimiaan – ilmainen Server Slam alkaa 17. lokakuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Arc Raiders testaa palvelimiaan – ilmainen Server Slam alkaa 17. lokakuuta

Embark Studios valmistautuu syksyn odotettuun julkaisuunsa järjestämällä Arc Raiders -pelille kolmipäiväisen “Server Slam” -testitapahtuman 17.–19. lokakuuta. Testi on avoin kaikille pelaajille kaikilla alustoilla, eikä erillistä ilmoittautumista tarvita, mutta kehittäjät varoittavat, että palvelimille pääsy voi aluksi olla ruuhkaista, koska ennakkolatausmahdollisuutta ei ole.

Tapahtuma käynnistyy perjantaina 17. lokakuuta kello 16 Suomen aikaa ja jatkuu sunnuntaihin saakka. Pelaajat pääsevät kokeilemaan moninpelattavaa selviytymis- ja keräilypeliä, jossa taistellaan tuhoutuneen tulevaisuuden Maassa koneellista ARC-uhkaa vastaan.

Testijakson aikana saavutettu edistyminen ei siirry pelin täysversioon, mutta se tarjoaa mahdollisuuden tutustua pelin maailmaan ja testata, kuinka hyvin Embarkin palvelimet kestävät todellisen pelaajaryntäyksen.

Varsinainen Arc Raiders julkaistaan 30. lokakuuta Xbox Series X/S:lle, PlayStation 5:lle ja PC:lle. Ennakkotilaukset ovat jo avoinna, ja varhaisille ostajille on luvassa myös eksklusiivisia kosmeettisia palkintoja.

Battlefield 6 myynyt hurjat 6,5 miljoonaa kappaletta ensimmäisinä päivinään Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6 myynyt hurjat 6,5 miljoonaa kappaletta ensimmäisinä päivinään

Electronic Artsin tuorein räiskintäpeli Battlefield 6 on saanut lentävän lähdön. Analyytikko Rhys Elliottin (Alinea Analytics) mukaan peliä on myyty ensimmäisten päivien aikana peräti 6,5 miljoonaa kappaletta – lähes Call of Duty -luokan julkaisulukemia. Myynti vastaa noin 350 miljoonan euron tuloja.

Steam-versio on ollut erityisen suosittu, se vastaa yli puolta kokonaismyynnistä, noin 3,5 miljoonaa kopiota ja 220 miljoonan euron liikevaihtoa. PS5-versiota myytiin 1,5 miljoonaa ja Xbox Series X|S -versiota 1,2 miljoonaa kappaletta. Pelin yhtäaikainen pelaajamäärä Steamissa on rikkonut jopa 747 000 pelaajan rajan, eli enemmän kuin EA:n aiemmassa menestyspelissä Apex Legendsissä.

Elliottin mukaan julkaisu on EA:n historian menestynein premium-ampujapelin lanseeraus, mutta todellinen haaste on vielä edessä: pystyykö Battlefield 6 säilyttämään momenttinsa pitkällä aikavälillä?

Pelin ensimmäinen kausi alkaa 28. lokakuuta, jolloin sen odotettu battle royale -tila on myös huhujen mukaan tulossa julki. Marraskuussa ja joulukuussa julkaistavat lisäosat tuovat mukanaan uusia karttoja, aseita ja pelimuotoja, EA:n toki toivoessa, että räiskintähitti pysyy pinnalla yhtä pitkään kuin sen pahin kilpailija.