Destiny 2 -pelin Season of the Chosen käynnistyy ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Destiny 2 -pelin Season of the Chosen käynnistyy ensi viikolla

Destiny 2

2 -pelin järjestyksessään 13 kausi nimeltään Season of the Chosen käynnistyy ensi viikon tiistain helmikuun 9. päivä. Kausi tuo mukanaan uusia Battlegrounds -tapahtumia, varusteita sekä Strikejä. Myös Guardian Games -pelitila tekee paluun.

Season of the Chosenissa Cabalien johtaja ja Caluksen tytär Empress Caiatl yrittää hieroa liittoa Zavalan kanssa. Neuvottelut kuitenkin epäonnistuvat ja Guardianien täytyy hyökätä tämän joukkoja vastaan.

Kauden myötä peliin palaa tuttu Guardian Games -pelitila, jossa hahmoluokat ottavat mittaa toisistaan. Pelaajat suorittavat erityisiä tehtäviä ja ansaitsevat mitaleja hahmoluokan yhteiseen pottiin.

Battlegroundsissa kolmen pelaajan ryhmät taistelevat Caiatlin valittuja sotureita vastaan. Ensimmäisestä Destiny -pelistä tutut Devil's Lair ja Fallen S.A.B.E.R. -striket tulevat olemaan myös pelattavissa uudella kaudella.

Kausipassin omistaville on luvassa Praefectus Armor -setti, Exotic Bow sekä Ticuu's Divination -ominaisuus. Lisäksi saatavilla tulee olemaan 25 erilaista uutta Exotic, Legedary ja Ritual -asetta.

Season of the Chosen käynnistyy -pelissä helmikuun 9. päivä ja kestää aina toukokuun 11. päivään asti. Peli on saatavilla , , ja S sekä -konsoleille sekä :lle.

Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC Kommentit pois päältä artikkelissa Trails in the Sky 1st Chapter kestää tuplasti pidempään kuin alkuperäinen FC

Falcomin toimitusjohtaja Toshihiro Kondo on paljastanut japanilaisessa Gamer-lehden haastattelussa, että yhtiön ohjelmoijalla kesti noin 80 tuntia läpäistä , eli tuplasti enemmän kuin alkuperäisen :n noin 40 tunnin peliaika.

Kondon mukaan lisäpituus johtuu ennen kaikkea uudesta tutkimiseen painottuvasta sisällöstä. Kartalle on lisätty runsaasti tutkittavia kohteita ja sivutehtäviä, ja jos pelaaja suorittaa kaiken sekä kuuntelee tapahtumien ääninäyttelyn, kesto venyy huomattavasti. Hän itsekin aloitti pelin valvontamielessä, mutta peliaika venyi yli viikon mittaiseksi.

Vaikka uusi versio kattaa pääpiirteissään alkuperäisen FC:n tarinan, mukana on myös pieniä lisäyksiä ja yksityiskohtia, joita ei aiemmassa versiossa ollut. Näin peli ei ole vain suora uusintaversio, vaan sisältää enemmän syvyyttä ja tekemistä.

Trails in the Sky 1st Chapter julkaistaan maailmanlaajuisesti 19. syyskuuta :lle, Nintendo Switchille ja :lle ().

Uusi retrohenkinen toimintaroolipeli Asterfel tulossa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi retrohenkinen toimintaroolipeli Asterfel tulossa PC:lle

on paljastanut uuden kolmannen persoonan toimintaroolipelin, Asterfelin, joka ammentaa inspiraationsa 2000-luvun alun klassikoista. Peli on tulossa :lle -alustalle.

sijoittuu synkkään fantasiamaailmaan, jossa pelaaja on laivan haaksirikon kokenut kulunut seikkailija. Tehtäväsi on saada valtaa ja suosiota Asterfelin saarella, jonka kuninkaan kaivokset ovat herättäneet muinaisen, nukkuvan jumalan ja muita hirvityksiä.

Pelaaja voi liittyä yhteen kolmesta eri ryhmittymästä, kuninkaalle uskollisiin Kruunuvartijoihin, sortoa vastaan kapinoiviin Kindredeihin tai maagisia taitoja harjoittaviin Oppineisiin. Riippuen ryhmittymästä, taistelut voivat vaihdella miekkojen ja jousien käytöstä maagisiin riimuihin.

Pelimaailma lupailee laajoja alueita kuivista erämaista unohtuneisiin raunioihin, tiheisiin viidakoihin ja muinaisiin salaisuuksiin. Mutta varo, mitä pidemmälle matkustat, sitä vaarallisemmiksi viholliset muuttuvat ja sitä syvempiin salaisuuksiin pääset käsiksi.

Asterfel on nyt mahdollista lisätä Steamin toivelistalle, jos haluat seurata sen kehitystä ja valmistautua palaamaan retro-RPG:n maailmaan.