Destiny 2 -pelin Season of the Chosen käynnistyy ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Destiny 2 -pelin Season of the Chosen käynnistyy ensi viikolla

Destiny 2

Destiny 2 -pelin järjestyksessään 13 kausi nimeltään Season of the Chosen käynnistyy ensi viikon tiistain helmikuun 9. päivä. Kausi tuo mukanaan uusia Battlegrounds -tapahtumia, varusteita sekä Strikejä. Myös Guardian Games -pelitila tekee paluun.

Season of the Chosenissa Cabalien johtaja ja Caluksen tytär Empress Caiatl yrittää hieroa liittoa Zavalan kanssa. Neuvottelut kuitenkin epäonnistuvat ja Guardianien täytyy hyökätä tämän joukkoja vastaan.

Kauden myötä peliin palaa tuttu Guardian Games -pelitila, jossa hahmoluokat ottavat mittaa toisistaan. Pelaajat suorittavat erityisiä tehtäviä ja ansaitsevat mitaleja hahmoluokan yhteiseen pottiin.

Battlegroundsissa kolmen pelaajan ryhmät taistelevat Caiatlin valittuja sotureita vastaan. Ensimmäisestä Destiny -pelistä tutut Devil’s Lair ja Fallen S.A.B.E.R. -striket tulevat olemaan myös pelattavissa uudella kaudella.

Kausipassin omistaville on luvassa Praefectus Armor -setti, Exotic Bow sekä Ticuu’s Divination -ominaisuus. Lisäksi saatavilla tulee olemaan 25 erilaista uutta Exotic, Legedary ja Ritual -asetta.

Season of the Chosen käynnistyy Destiny 2 -pelissä helmikuun 9. päivä ja kestää aina toukokuun 11. päivään asti. Peli on saatavilla Playstation 5, Playstation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille sekä PC:lle.

Peruttu The Last of Us -moninpeli herää eloon PC-version jättimäisenä moninpelimodina Kommentit pois päältä artikkelissa Peruttu The Last of Us -moninpeli herää eloon PC-version jättimäisenä moninpelimodina

:n moninpelihistoria ei ehkä koskaan saanut virallista jatkoa, mutta nyt sarjan fanit saavat siihen uudenlaisen “lohdutuspalan”. Pelin alun perin peruttu moninpeliprojekti elää nimittäin uudelleen :lle kehitteillä olevan PvP-modin muodossa.

Modia kehittää modderi Speclizer, joka on julkaissut jo varhaista pelikuvaa projektista. Suunnitelmana on tuoda pelaajien väliset ottelut, joissa ikoniset hahmot kuten Ellie ja Abby voivat kohdata toisensa taistelukentällä. Julkaisua tavoitellaan tälle syksylle, joten aivan vielä ei tarvitse lähteä kilpailemaan selviytymisestä, mutta suunta on selvä.

Ensimmäiset videot paljastavat, että mukana on yllättävän paljon rakenteita, kuten matchmaking-järjestelmä, karttoja ja varustelun valintaa ennen ottelua. Vaikka kokonaisuus on vielä keskeneräinen, se näyttää jo nyt kunnianhimoiselta yritykseltä herättää henkiin idea, joka jäi virallisesti toteutumatta.

Taustalla on Sonyn ja Naughty Dogn vuonna 2023 peruttu -projekti. Studio päätti keskittyä jatkossa yksinpelikokemuksiin, vaikka moninpelille oli suunniteltu pitkä elinkaari ja laaja sisältötuki. Kehittäjien mukaan kunnianhimo kasvoi lopulta liian suureksi yhdelle projektille.

Vaikka virallinen moninpeli jäi historiaan, faniprojekti osoittaa, että kiinnostus sarjan PvP-puoleen ei ole kadonnut mihinkään. Nyt jää nähtäväksi, kuinka pitkälle modderin visio etenee ja pystyykö se täyttämään sen aukon, jonka peruttu moninpeli jätti pelaajien mieliin.

Give Us A Sign saa odotetun demonsa lokakuun Steam Next Festissä Kommentit pois päältä artikkelissa Give Us A Sign saa odotetun demonsa lokakuun Steam Next Festissä

Kauhupelien ystäville on luvassa uusi syy pitää valot päällä, sillä tuo pelaajat tutkimaan paranormaaleja ilmiöitä yhteistyössä kavereiden kanssa. esitteli pelin uuden trailerin kautta, ja luvassa näyttää olevan kauhua, jossa hiljaisuus voi olla paras selviytymiskeino.

Give Us A Sign on 1–4 pelaajan yhteistyökauhupeli, jossa tutkitaan kummittelevia paikkoja, selvitetään yliluonnollisten olentojen salaisuuksia ja yritetään selvitä hengissä ympäristöissä, jotka kirjaimellisesti kuuntelevat pelaajan puhetta. Mikrofonista voi siis tulla joko tärkeä työkalu tai pahin vihollinen.

Pelin erikoisuuksiin kuuluvat ääneen reagoiva pelattavuus, muuttuvat paranormaalit kohtaamiset, monipuoliset tutkimusjärjestelmät sekä yli 20 erilaista kummitusta pelin omasta maailmasta. Lisäksi ympäristöt reagoivat pelaajien toimintaan ja kauhuelementtejä voi muokata oman pelityylin mukaan.

Give Us A Sign julkaistaan aikanaan :lle, :lle ja |S:lle, mutta tarkkaa julkaisupäivää ei vielä ole kerrottu. Pelaajat pääsevät kuitenkin kokeilemaan peliä ennakkoon Steam Next Festissä lokakuussa 2026 julkaistavan demon kautta.

Jos Phasmophobia opetti jotain, niin se on se, että kaverin huutaminen pimeässä talossa ei yleensä auta tilannetta. Give Us A Sign näyttää vievän saman idean vielä pidemmälle ja tällä kertaa kummitukset eivät vain ilmesty paikalle, vaan ne kuuntelevat mitä sanot.