Destiny 2 saa alustojen välisen tallennuksen ensi viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Destiny 2 saa alustojen välisen tallennuksen ensi viikolla

Bungien scifiräiskintä Destiny 2 on saamassa pelialustojen välisen tallennusominaisuuden elokuun 21. päivä. Alunperin vuonna 2017 ilmestynyt peli saapuu Steamiin päivää ennen eli 20. elokuuta ja pelaajat voivat linkittää ja -tilinsä.

Alustojen välinen tallennus ei tule mahdollistamaan alustojen välistä pelaamista ja ainoastaan yhden tilin linkittäminen tulee olemaan mahdollista. Pelissä käytettävä Silver-valuutta ei tule myöskään siirtymään alusten välillä.

Destiny 2 tulee ilmaispelattavaksi lokakuun 1. päivä kun ilmestyy.

Bungien Marathon myöhästyy – uusi julkaisupäivä luvassa syksyllä Kommentit pois päältä artikkelissa Bungien Marathon myöhästyy – uusi julkaisupäivä luvassa syksyllä

ja ovat lykänneet odotetun -pelin julkaisua. Alun perin syyskuulle 2025 suunniteltu julkaisu on poistettu kalenterista, ja uuden päivämäärän kerrotaan selviävän myöhemmin tänä syksynä.

Bungie julkaisi verkkosivuillaan viestin, jossa studio kiittää pelaajia rehellisestä palautteesta. Erityisesti huhtikuussa järjestetty alpha-testi herätti vilkasta keskustelua, ja kehittäjien mukaan fanien ääni on ollut selkeä ja vahva. Nyt studio käyttää lisäaikaa hioakseen peliä kunnianhimoisempaan suuntaan: luvassa on enemmän selviytymistä, synkempää tarinankerrontaa ja entistä jännittävämpiä kohtaamisia.

Marathon on reboot alkuperäisestä 1990-luvun scifi-räiskinnästä, ja tällä kertaa se on rakennettu modernin live service -kaavan varaan. Pelaajat voivat odottaa tiukkaa yhteistyöpelaamista, tarkkaan hiottua Bungie-tyylistä räiskintää ja jopa ”raid”-tyyppisiä loppupelin haasteita. Lisäksi studio lupaa enemmän sisältöä yksin tai kaksin pelaaville, visuaalisesti näyttävämmän pelimaailman ja uudenlaista sosiaalista vuorovaikutusta kuten läheisyyschatin.

Sonyn peliosaston johtaja Hermen Hulst kommentoi aiemmin fanien ristiriitaisia reaktioita ja vakuutti, että Marathon ei toista viime vuoden -flopin virheitä. Uuden julkaisupäivän on määrä asettua ennen maaliskuun 2026 loppua.

Donut Dodo saa jatkoa – Fantastico-seikkailu tuo lisää retrohuumaa Kommentit pois päältä artikkelissa Donut Dodo saa jatkoa – Fantastico-seikkailu tuo lisää retrohuumaa

Retrohenkisten tasohyppelyiden ystäville on luvassa herkkua: kehittäjä Pixel Games SARL-S on ilmoittanut työstävänsä jatko-osaa kehutulle -pelille. Uusi peli kantaa nimeä , ja sen kehitys on parhaillaan käynnissä.

Alkuperäinen Donut Dodo julkaistiin kesäkuussa 2022 :lle, Atari VCS:lle ja -alustalle. Se hurmasi nopeasti pelaajat värikkäällä grafiikallaan, napakalla pelattavuudellaan ja humoristisella tarinallaan, jossa leipuri yrittää napata takaisin varastetut donitsinsa. Sittemmin peli on saatu myös muun muassa Nintendo Switchille ja -konsolille, sekä arcade-versiona -järjestelmälle.

Jatko-osassa pelaajat pääsevät seuraamaan Donut Dodoa ja hänen poikaansa hupaisalla tivoliretkellä, joka saa odottamattoman käänteen, kun vanha tuttu leipuri ilmestyy paikalle. Donut Dodo Fantastico tarjoaa kuusi huvipuistoteemaista kenttää, uusia pelimekaniikkoja, tarkkaa yksinpelattavaa toimintaa sekä salaisuuksia ja vaihtoehtoisia loppuja taidokkaimmille pelaajille.

Mukana on lisäksi maailmanlaajuiset tulostaulukot, aitoa pikselitaidetta 16-väripaletilla sekä vauhdikas chiptune-soundtrack. Jatko-osa noudattaa alkuperäisen hengessä klassista arcade-tyyliä: jatkoja ei ole – jokainen pelikerta on uusi mahdollisuus kiivetä pistelistojen kärkeen.

Pelin julkaisupäivää ei ole vielä vahvistettu, mutta sen voi jo nyt lisätä toivelistalle Steamiin. Donut Dodo Fantastico vaikuttaa olevan lupaava jatko-osa yhdelle viime vuosien parhaista arcade-tasoloikista.