Destiny 2 saa limaiset Ghostbusters-meiningit Kommentit pois päältä artikkelissa Destiny 2 saa limaiset Ghostbusters-meiningit

Destiny 2 -pelaajat voivat vaihtaa tutut aseensa protonipäihin ja heittää haamunsa Slimer-meikkiin, sillä odotettu -yhteistyö saapuu peliin ensi viikolla. Bungie paljasti yhteistyön sosiaalisessa mediassa julkaisulla, jossa todettiin kryptisesti: ”Naapurustossamme on jotain outoa…”

Maaliskuun 19. päivästä starttaava yhteistyö tuo mukanaan Ghostbusters-teemaisia kosmeettisia esineitä. Hahmon digitaalisen apurin eli Haamoksen voi muuttaa ikoniseksi limapallero Slimeriksi, jonka limaisen vihreä olemus varmasti pelottaa Cabalia ja Vexiäkin. Lisäksi pelaajat voivat hankkia ”hieman demonisen” Sparrow-ajoneuvon skiniversion, joka ei ehkä aivan täysin sovi Ghostbusters-teemaan, mutta tarjoaa silti pirteän yksilöllisen lisäyksen ajokkiin. Kolmas kosmeettinen esine on Ecto-1 -tyyliin muokattu liitoauto, jolla voi liidellä ympäri -universumia tyylillä.

ei ole vielä paljastanut tarkemmin, miten nämä esineet hankitaan. Todennäköisesti ne tulevat saataville Destiny 2:n Eververse-kaupasta Bright Dust -valuutalla tai oikealla rahalla ostettavia kosmeettisia paketteja avaamalla.

Ghostbusters-yhteistyö osuu mitä mainioimpaan saumaan, sillä uusin Ghostbusters-elokuva, Frozen Empire, on tulossa pian teattereihin. Yhteistyö toimii myös alkusoittona tulevalle sisällölle Destiny 2:ssa. Huhtikuussa julkaistaan kaikille pelaajille ilmainen kahden kuukauden sisältöpäivitys nimeltä Into the Light. Toukokuussa peliin lisätään kolme uutta moninpelikarttaa, ja kesäkuussa on vihdoin vuorossa The Final Shape -laajennuksen julkaisu. Tämä laajennus on Destiny 2 -saagan kymmenvuotisen tarinan huipentuma.

LEGO Batman saapuu Nintendo Switch 2:lle syyskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa LEGO Batman saapuu Nintendo Switch 2:lle syyskuussa

Pitkään odotettu saa vihdoin julkaisupäivän :lla. Lepakkosankarin paluu tapahtuu 18. syyskuuta 2026, ja ennakkotilaukset ovat jo käynnissä.

Switch 2 -versiosta julkaistaan kaksi painosta. Perusversion hinta on noin 60 euroa, kun taas Deluxe Edition maksaa noin 80 euroa. Kalliimpi versio sisältää lisäsisältöä, mutta toisin kuin -, – ja -versioissa, sillä ei saa ennakkopääsyä peliin. Kaikki pääsevät siis Gothamin kaduille samaan aikaan.

Deluxe-pakettiin kuuluu Legacy Collection -lisäosa, joka tuo peliin uusia pukuja, ajoneuvoja ja Batcave-esineitä klassisista Batman-tarinoista, kuten Arkham-peleistä ja Batman Beyondista. Lisäksi mukana on Mayhem Collection -DLC, joka lisää pelattaviksi hahmoiksi Jokerin ja Harley Quinnin sekä kokonaan uuden tarinatehtävän. Fyysisen version ennakkotilaajat saavat kaupan päälle myös Retro Video Game Batman -minihahmon.

Julkaisun vahvistuminen on monelle helpotus. Kun erään toisen suuren pelin Switch 2 -versio joutui hiljattain jäihin juuri ennen julkaisuaan, osa pelaajista pelkäsi saman kohtalon odottavan myös LEGO Batmania. Nyt huolet voidaan ainakin toistaiseksi unohtaa.

LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight oli yksi kevään puhutuimmista pelijulkaisuista, ja sitä on kiitelty erityisesti huumoristaan sekä tavastaan kunnioittaa Batmanin pitkää historiaa. Edellisestä varsinaisesta LEGO Batman -pelistä onkin vierähtänyt jo yli vuosikymmen, joten Viittasankarin paluu LEGO-palikoiden maailmaan on monelle fanille enemmän kuin tervetullut.

Pearl Abyss paljasti Crimson Desertin kesän ja syksyn suuret päivityskohteet Kommentit pois päältä artikkelissa Pearl Abyss paljasti Crimson Desertin kesän ja syksyn suuret päivityskohteet

on paljastanut kesän ja alkusyksyn päivityssuunnitelmansa toimintaroolipeli varten. Luvassa on uutta taistelusisältöä, alustojen välinen tallennusten synkronointi, pelattavuusparannuksia sekä ennen kaikkea merkittäviä muutoksia pelin tarinaan ja hahmoihin.

Pelin avoin maailma ja vauhdikas taistelu ovat saaneet paljon kehuja, mutta tarina on ollut pelaajien ja arvostelijoiden silmissä selvä kompastuskivi. Erityisesti päähenkilö Kliff on saanut osakseen kritiikkiä persoonattomuudestaan. Hänen tavastaan vastata lähes kaikkeen yksinkertaisella ”Alright”-tokaisulla on jopa muodostunut yhteisön sisäinen meemi.

Pearl Abyss kertoo nyt hiovansa tarinan keskeisiä kohtauksia, jotta Kliffin matka tuntuisi johdonmukaisemmalta ja kiinnostavammalta. Samalla myös muut pelattavat hahmot, Damiane ja Oongka, saavat enemmän näkyvyyttä ja paremman roolin kokonaisuudessa. Tavoitteena on, että kaikki kolme sankaria pääsevät aidosti valokeilaan.

Päivitykset eivät kuitenkaan rajoitu juoneen. Pelin loppupään sisältöä uudistetaan uusilla haasteilla, linnoitusten puolustamista kehitetään ja palkintoja parannetaan. Lisäksi pelaajat voivat pian jatkaa samoja tallennuksia :llä, PlayStationilla ja Xboxilla alustasta riippumatta.

Ehkä kiinnostavin paljastus liittyy kuitenkin tulevaan lisäsisältöön. Pearl Abyss vahvisti ensimmäisen DLC-laajennuksen olevan työn alla, vaikka yksityiskohtia ei vielä kerrottu. Kehittäjän mukaan kyseessä on merkittävä lisäys pelaajien matkaan. Fanit ovat jo alkaneet spekuloida, voisiko lisäsisältö avata tutkimattomia alueita, joita pelimaailmasta on löydetty mutta joihin ei toistaiseksi pääse käsiksi. Crimson Desert yrittää selvästi nyt tosissaan tehdä tarinastaan yhtä vahvan kuin sen taistelusta.