
Varkaiden ystäville on luvassa uutta pelattavaa, kun hiiviskelyseikkailu Thick as Thieves julkaistaan toukokuussa. Pelin takana on varsin kovia nimiä, kuten Deus Ex– ja Thief-sarjoista tuttu Warren Spector sekä sarjan veteraani Paul Neurath. Tällä kertaa tiimi lähestyy genreä hieman eri kulmasta edullisella hinnalla ja pelaajayhteisöä kuunnellen.
Pelin perusversio maksaa vain noin 5 euroa, mikä on nykymittapuulla poikkeuksellisen matala lähtöhinta. Vastineeksi saa aloituskampanjan, joka sisältää 16 tehtävää kahdella kartalla. Pelin voi pelata yksin tai kavereiden kanssa, ja kampanjan läpäisyyn arvioidaan kuluvan vähintään neljä tuntia, riippuen tietenkin siitä, kuinka usein jää kiinni.
Tapahtumat sijoittuvat vaihtoehtoiseen 1900-luvun alun kaupunkiin nimeltä Kilcairn, jossa varjoissa liikkuminen ja oveluus ovat valttia. Matkan varrella avattavana on myös kuusi erilaista varustetta, jotka auttavat hiiviskelyssä ja keikkojen suorittamisessa.
Kehittäjät haluavat pelin nopeasti pelaajien käsiin, jotta tulevaa sisältöä voidaan rakentaa aidon palautteen pohjalta. Toisin sanoen pelaajien tekemiset ja mieltymykset vaikuttavat siihen, mihin suuntaan peli kehittyy julkaisun jälkeen.
Thick as Thieves julkaistaan PC:lle Steamissa 20. toukokuuta. Jos hiiviskely, yhteistyö ja pieni riskinotto kiinnostavat, nyt voi olla hyvä hetki lisätä peli toivelistalle ja valmistautua uran aloittamiseen Kilcairnin katujen ovelimpana varkaana.

