Devil May Cry 3 on saamassa Special Edition -julkaisun Nintendo Switch -konsolille helmikuussa 2020. Alunperin PlayStation 2 -konsolille vuonna 2005 ilmestynyt peli on sittemmin ilmestynyt PC:lle ja PlayStation 4 ja Xbox One -konsoleille.
Nimestään huolimatta peli sijoittuu alkuperäisen Devil May Cry -pelin edeltävään aikaan ja kymmenen vuotta sen tapahtumia ennen. Siinä päähahmo Dante yrittää estää veljensä Vergilin ilkeät suunnitelmat ja estää demonit valtaamasta maailman.
Erikoisversion myötä voi pelihahmokseen valita Vergilin. Peli sisältää myös 9 999 kerroksen Bloody Palace -selviytymistilan.
The Devil May Cry 3 Special Edition ilmestyy Nintendo Switch -konsolille helmikuun 20. päivä.
Yksi pelihistorian tunnetuimmista hiiviskelyklassikoista tekee paluun. Thief: The Dark Project Remastered on julkistettu Nintendo Switchille ja Switch 2:lle, ja sen on määrä ilmestyä tämän talven aikana. Kyseessä on kunnianosoitus vuoden 1998 alkuperäiselle pelille, joka auttoi määrittelemään koko stealth-pelien genren.
Uudelleenversio ei ole pelkkä pintakiillotus, vaan mukana on myös Thief Gold -version lisämissiot ja sisältö. Peli on päivitetty modernille KEX Engine -moottorille, ja samalla sen grafiikkaa, käyttöliittymää ja animaatioita on hiottu nykypäivän tasolle. Mukaan on lisätty myös pieniä elämänlaatupäivityksiä, kuten selkeämpi valikkojärjestelmä ja asevalitsin.
Pelaajat palaavat jälleen Garrettin saappaisiin varjoissa viihtyvän mestarivarkaan, joka liikkuu kaupungissa enemmän äänettömänä huhuna kuin sankarina. Pelin ydin ei ole miekkojen kalistelu vaan piiloutuminen, valon ja äänen hallinta sekä nokkela ongelmanratkaisu. Yksi väärä askel, ja vartijat ovat jo tutkimassa, mistä kolina kuului.
Thief tunnetaan siitä, että se ei johda pelaajaa kädestä, vaan antaa vapauden keksiä omat reitit ja ratkaisut. Vartijat reagoivat ääniin ja liikkeeseen realistisesti, ja ympäristöstä tulee itse asiassa tärkein “vastustaja” pelaajalle. Siksi peliä pidetään yhä yhtenä immersiivisen simulaation uranuurtajista.
Kehittäjien mukaan tarkoitus on säilyttää alkuperäisen pelin tunnelma, mutta tehdä siitä helpommin lähestyttävä uudelle sukupolvelle. Lopputuloksena on paluu peliin, jossa varjoissa pysyminen ei ole vain taktiikka, vaan selviytymisen ehto.
Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa PC:llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.
Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.
Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.
PlayStation-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.