Devil May Cry saapuu Nintendo Switchille tänä kesänä Kommentit pois päältä artikkelissa Devil May Cry saapuu Nintendo Switchille tänä kesänä

Capcom on ilmoittanut julkaisevansa Devil May Cry -pelin Nintendo Switchille tulevan kesän aikana. Pelin tarkka julkaisuajankohta ei ole selvillä, eikä se että onko kyseessä suora käännös alkuperäisestä PS2 -versiosta tai uudempi HD-versio.

Kyseessä on ensimmäinen kerta kun Devil May Cry -sarja nähdään Nintendon alustalla.

Capcomin kulta-aika jatkuu, Onimusha myi yli miljoona kappaletta ensimmäisenä päivänään Kommentit pois päältä artikkelissa Capcomin kulta-aika jatkuu, Onimusha myi yli miljoona kappaletta ensimmäisenä päivänään

Capcomilla on syytä juhlaan. Kahden vuosikymmenen tauon jälkeen palannut myi yli miljoona kappaletta jo ensimmäisen vuorokauden aikana. Kyseessä on ensimmäinen uusi pääsarjan Onimusha-peli 20 vuoteen, joten vastaanotto on ollut varsin komea.

Menestys jatkaa Capcomin vahvaa vuotta. Vuonna 2026 yhtiön peleistä esimerkiksi on ylittänyt kahdeksan miljoonan myydyn kappaleen rajan ja Pragmata on saavuttanut 2,5 miljoonaa myytyä peliä. Myös on saanut hyvän vastaanoton.

ei kuitenkaan aio pysähtyä tähän. Yhtiö kertoo keskittyvänsä jatkossa myös sellaisten vanhempien pelisarjojen ”uudelleenaktivointiin”, jotka eivät ole saaneet uutta osaa pitkään aikaan. Onimushan onnistunut paluu näyttääkin toimivan melko hyvänä käyntikorttina tälle suunnitelmalle.

Seuraavaksi Capcomin pelitarjontaa täydentää 2 -pelin Dark Arisen -laajennus sekä 2 -versio, jotka julkaistaan 9. lokakuuta. Luvassa on myös , joka palaa vuonna 2027 Dual Override -pelin voimin.

Fanien toivelistalta löytyy silti muutama vieläkin vanhempi haamu. ja ovat odottaneet paluutaan jo pitkään, joten Capcomin kommentit herättävät väistämättä toiveita. Jos Onimushan menestys antaa yhtiölle lisää uskoa vanhojen klassikoiden herättämiseen, dinosaurusten metsästys ja lohikäärmeiden polttelu saattavat vielä palata muodissa.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 :lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, Series X|S:lle ja 2:lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Resident Evil Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.