Dexter: Original Sin – legendaarinen sarjamurhaaja tekee paluun Kommentit pois päältä artikkelissa Dexter: Original Sin – legendaarinen sarjamurhaaja tekee paluun

Dexter

SkyShowtime on vahvistanut, että uusi alkuperäisdraamasarja Dexter: Original Sin tulee katsottavaksi palveluun. Tämä innolla odotettu esiosa Emmy-ehdokassarjalle Dexter sijoittuu 15 vuotta ennen alkuperäissarjan tapahtumia ja seuraa Amerikan rakastetuimman sarjamurhaajan Dexter Morganin oppivuosia. Päärooleissa nähdään Patrick Gibson, Christian Slat÷er ja Molly Brown

Uusi 10 jakson mittainen trilleri seuraa nuorta Dexteriä (Gibson), joka muuttuu opiskelijasta kostonhimoiseksi sarjamurhaajaksi. Kun Dexter ei enää saa pidettyä verenhimoaan kurissa, hänen on opittava hallitsemaan sisäistä pimeyttään. Harry-isänsä (Slater) ohjauksessa hän alkaa noudattaa säännöstöä, jonka tarkoitus on auttaa häntä löytämään ja tappamaan yhteiskunnalle vaaraksi olevia ihmisiä herättämättä lainvalvojien huomiota. Tämä on erityisen hankalaa nuorelle Dexterille, kun hän aloittaa rikospaikkatutkinnan harjoittelijana Miami Metro -poliisilaitoksella.

Slater on palkittu roolistaan Mr. Robot -sarjassa Golden Globe- ja Critics Choice Awards -palkinnoilla sekä useilla muilla ehdokkuuksilla. Hänet tunnetaan myös rooleistaan mm. sarjoissa Dr. Death ja Dirty John sekä elokuvista True Romance ja Heathers.

Gibsonin viimeisin roolityö nähtiin TV-sarjassa Shadow and Bone. Brown on aiemmin nähty mm. sarjoissa Evil ja Billions sekä elokuvissa Senior Year ja The Good House.

James Martinez (Love Victor), Christina Milian (Falling Inn Love), Alex Shimizu (The Blacklist) ja Reno Wilson (Mike & Molly) kuuluvat myös sarjan vakiohahmoihin Miami Metro -poliisilaitoksen työntekijöinä. Martinez esittää tunteet edellä töitään tekevää henkirikostutkijalupaus Angel Batistaa, Milianin roolihahmo Maria LaGuerta on Miami Metron ensimmäinen naispuolinen henkirikostutkija, Shimizun esittämä Vince Masuka on rikospaikkatutkija, joka jakaa mieluusti asiantuntemustaan ja hyödyntää kaikki tilaisuudet pomotella uutta harjoittelijaansa Dexter Morgania, ja Wilson esittää Bobby Wattia, joka on Harryn pitkäaikainen työpari ja uskottu mies.

Dexter: Original Sin -sarjan vastaava tuottaja on Clyde Phillips, ja sen ovat tuottaneet Showtime Studios ja Counterpart Studios. Vastaavina tuottajina ovat myös Scott Reynolds (Jessica Jones), Michael C. Hall (Dexter), Mary Leah Sutton (Resident Evil), Tony Hernandez (Emily In Paris) ja Lilly Burns (Russian Doll), ja sarjan on tuottanut Robert Lloyd Lewis (The Lincoln Lawyer). Slaterille Heathers-elokuvasta tuttu Michael Lehmann toimii ohjaavana vastaavana tuottajana.

Kaikki tähänastiset Dexter- ja alkuperäistä sarjaa jatkaneet Dexter: New Blood -kaudet ovat nyt striimattavissa vain SkyShowtimessa.

SkyShowtime on saatavilla suoraan kuluttajille SkyShowtime-sovelluksen kautta Apple iOS:lle, tvOS:lle, Android-laitteille, Android TV:lle, Google Chromecastille, LG:n yhdistetyille televisioille, Samsungin älytelevisioille, valituille jakelukumppaneilleen markkinoillaan sekä verkkosivustollaan.

SkyShowtimen kuukausihinta Normaali mainoksilla -tilaukselle on 4,99 euroa ja Normaali Plus – tilaukselle 8,99 euroa. Normaali mainoksilla -tilaus sisältää mainoksia, kun taas Normaali Plus -tilaus pysyy mainosvapaana.

SkyShowtimen uusi sarja vie Mallorcan auringon alle Kommentit pois päältä artikkelissa SkyShowtimen uusi sarja vie Mallorcan auringon alle

SkyShowtime

SkyShowtimen uusi alkuperäissarja Where The Sun Always Shines (”Missä aurinko aina paistaa”) tuo ruotsalaisen huumorin ja elämänmuutosten sekamelskan lämpimän Välimeren valon alle.

Sarjan päähenkilö Tom luulee saaneensa sydänkohtauksen ja tekee paniikissa päätöksen muuttaa Ruotsin harmaudesta Mallorcan paratiisiin. Aurinkoinen uusi alku muuttuu kuitenkin nopeasti katastrofiksi, eikä mikään mene niin kuin postikortissa luvattiin.

Kuusiosainen komediadraama on Solsidan-ohjaaja Felix Herngrenin käsialaa, joten luvassa on terävää ihmissuhdehuumoria, elämän suuria päätöksiä ja sopivasti ruotsalaista itseironiaa.

Sarja on katsottavissa yksinoikeudella SkyShowtimessa.

“Missä aurinko aina paistaa” starttaa marraskuussa SkyShowtimellä Kommentit pois päältä artikkelissa “Missä aurinko aina paistaa” starttaa marraskuussa SkyShowtimellä

SkyShowtime

Aurinko saattaa paistaa, mutta harvoin se valaisee näin synkkiä maisemia. Ruotsalaisohjaaja Felix Herngrenin (mm. Solsidan ja Sata vuotias, joka karkasi ikkunasta) uusi sarja “Missä aurinko aina paistaa” saapuu SkyShowtimelle 10. marraskuuta ja nimi on ironinen. Sarjassa luvassa on mustaa huumoria, terävää yhteiskuntasatiiria ja pohjoismaista melankoliaa, jossa hymy hyytyy nopeasti.

SkyShowtime jatkaa samalla vahvaa pohjoismaista linjaansa. Marraskuun lopulla julkaistaan myös “Landman”-draamasarjan toinen kausi (21.11.) ja joulukuun alussa palaa “Veronika” (8.12.), psykologinen trilleri, joka sai ensi-iltansa viime vuonna.

Jos uusi sisältö houkuttelee, palvelulla on parhaillaan myös tarjous päällä: kuusi kuukautta SkyShowtimen normaali-tilausta hintaan 4,99 € kuukaudessa (norm. 8,99 €). Tarjous on voimassa 1. joulukuuta 2025 asti, ja sen voi perua milloin tahansa.

Eli jos marraskuun pimeys kaipaa piristystä tai haluat katsoa, kuinka aurinko voi paistaa ja silti palella tiedät, mistä striimata.