Diablo II: Resurrected ilmestyy syykuussa – beta-kokeilu alkaa elokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Diablo II: Resurrected ilmestyy syykuussa – beta-kokeilu alkaa elokuussa

Diablo II: Resurrected

Blizzard on ilmoittanut julkaisevansa Diablo II -uusintonsa Diablo II: Resurrected syyskuun 23. päivä konsoleille ja PC:lle.

Beta-versiossa pelaajat pääsevät kokeilemaan pelin viittä hahmoluokkaa: Amazon, Barbarian, Paladin, Sorceress sekä Druid. Pelin lopullinen versio sisältää myös puuttuvat Necromancer ja Assassin hahmoluokat.

Diablo II: Resurrected -pelissä on uusitut grafiikat, välianimaatiot sekä uudelleenmasteroitu ääniraita. Pelattavuus on haluttu pitää mahdollisimman samankaltaisena alkuperäiseen verrattuna.

Pelin perusversion maksaa 39,99 euroa ja saatavilla on myös 59,99 euroa maksava Diablo Prime Evil Collection, joka sisältää peruspelin lisäksi Diablo III: Eternal Collection -pelin sekä kosmeettisia kilkkeitä Diablo III -peliin.

Diablo II: Resurrected ilmewstyy syyskuun 23. päivä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S, Xbox One ja Nintendo Switch -konsoleille sekä PC:lle. Pelin ennakkoon tilaaville on luvassa beta-kokeilujakso, joka alkaa elokuussa.

SunderBound tuo klassisen bullet-hellin PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa SunderBound tuo klassisen bullet-hellin PC:lle

Vanhan koulukunnan ammuskelupelit saavat uuden tulokkaan, kun SunderBound julkistettiin PC:lle. Kipi Interactiven kehittämä peli vie pelaajat rapistuvaan mega-torniin, jossa selviytyminen onnistuu vain kerros kerrokselta. Mukana on kaksinpeli-tila luotettavan kaverin kanssa tai yksinpeli tekoälykumppanin avustuksella.

Peli yhdistää vauhdikkaan bullet-hellin ja roguelite-tyyppisen etenemisen, eli jokainen huone on testi, jokainen päivitys ansaitaan ja torni pitää kiivetä huipulle päästäkseen ulos. Kehittäjien mukaan kyseessä on kunnianosoitus klassisille top-down twin-stick -shooter -peleille, ja sen hektinen tunnelma on taattu.

SunderBound on vielä kehitysvaiheessa, mutta kiinnostuneet voivat lisätä sen Steam-toivelistalleen. Peli tarjoaa siis lupaavan annoksen vanhan ajan haastetta ja yhteistyön iloa niille, jotka kaipaavat nostalgista ammuskelua nykyaikaisella twistillä.

Dragon Quest 1 & 2 HD-2D Remake tuo klassikot moderniin kuosiin Kommentit pois päältä artikkelissa Dragon Quest 1 & 2 HD-2D Remake tuo klassikot moderniin kuosiin

Square Enix jatkaa onnistunutta HD-2D-remake -linjaansa, tällä kertaa klassikoilla Dragon Quest 1 ja 2. Uudelleenrakennetut pelit seuraavat Dragon Quest 3:n jalanjälkiä, mutta tarjoavat silti omanlaisensa kokemuksen, kaunis grafiikka ja tunnelmalliset kaupungit sekä luolat pysyvät ennallaan, mutta pelit tuntuvat selvästi vanhemmilta ja haastavammilta.

Dragon Quest 1 on erityisen kova pala, jossa pelaaja ohjaa ainoaa hahmoa koko pelin ajan ilman liittolaisia. Tämä tarkoittaa, että jokainen taistelu vaatii tarkkaa suunnittelua ja resurssien hallintaa – virheitä ei voi enää siirtää toisten harteille. Sen sijaan Dragon Quest 2 tarjoaa täyden neljän hengen party-kokoonpanon, mikä tekee taisteluista strategisempia ja antaa mahdollisuuden kokeilla uusia pelitapoja.

Molemmat pelit hyödyntävät Dragon Quest 3:n tuomia parannuksia, kuten helppotilaa, taisteluoptioiden nopeutusta ja automaattisia strategioita, ja lisäävät uusia ominaisuuksia, kuten vihollistyyppeihin sopivien hyökkäysten korostamisen. Tämä tekee etenemisestä helpompaa erityisesti uusille pelaajille, mutta tarjoaa silti syvyyttä hardcore-RPG-faneille.

Dragon Quest 1 & 2 HD-2D Remake julkaistaan 30. lokakuuta Nintendo Switch 2:lle, PS5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Klassikot saavat näin uuden elämän modernissa muodossa, ja luvassa on myös yllätyksiä, joita alkuperäisissä peleissä ei ollut.