Diablo II uudelleenmasterointia ei ehkä ole tulossa – kertoo kehittäjät Kommentit pois päältä artikkelissa Diablo II uudelleenmasterointia ei ehkä ole tulossa – kertoo kehittäjät

Diablo II

Diablo -sarja teki näyttävän paluun kun sen neljäs osa paljastettiin aiemmin tässä kuussa. Hieman aiemmin kyseisestä pelistä liikkui huhuja, jotka paljastuivat todeksi. Samaan aikaan liikkui kuitenkin myös huhuja -pelin uudelleenmasteroinnista ja tarkemmin sen julkaisusta samaisessa 2019 -tapahtumassa.

Diablo II toisintoa ei kuitenkaan päästy näkemään kyseisessä tapahtumassa ja siihen saattaa olla pätevä syy. Pelin alkuperäiset kehittäjät kertoivat nimittäin kilpailevan pelisarjan Path of Exilen ExileCon -tapahtumassa vieraillessaan, että Diablo II toisinnon tekeminen ei olisi niin yksinkertaista.

Pelin alkuperäinen koodi ja suurin osa materiaalista on nimittäin kadonnut vioittuneiden varmuuskopioiden mukana. Tämä ei toki estä Blizzardia tekemästä peliä uudestaan täysin tyhjästä, mutta varmasti hankaloittaa kuitenkin asiaa.

Diablo 4 ei ole katoamassa Diablo 5:n tieltä: Blizzard lupaa jatkaa pelin tukemista Kommentit pois päältä artikkelissa Diablo 4 ei ole katoamassa Diablo 5:n tieltä: Blizzard lupaa jatkaa pelin tukemista

5 tuore julkistus sai osan pelaajista pohtimaan, kuinka pitkä elämä pelillä enää on edessään. Blizzardin viesti huolestuneille pelaajille on kuitenkin varsin suoraviivainen: Diablo 4 tuki ei ole päättymässä julkaisuun.

Diablo 4 peliohjaaja Brent Gibson kertoi, että pelin kausia ja sisältöä aiotaan tehdä niin kauan kuin pelaajakunta pysyy mukana. Gibson vertasi tilannetta junaan, joka ei ole pysähtymässä. Hänen mukaansa Diablo-sarjassa on nykyään kyse enemmän kokonaisesta universumista kuin yksittäisistä peleistä.

aikoo jatkaa myös vanhempien Diablo-pelien tukemista. Gibson nosti esimerkiksi ja , joita pelataan edelleen. Hänen mukaansa niin kauan kuin pelaajat palaavat peleihin, kehittäjillä on syy tehdä niihin lisää sisältöä. Diablo 4 tapauksessa tukea on siis tarkoitus jatkaa myös Diablo 5 julkaisun jälkeen.

Diablo 4 tulevaisuudessa riittää muutenkin tekemistä. Peliin on tulossa Amazon-luokka vuoden 2027 ensimmäisellä puoliskolla, ja Switch 2 -versio on myös työn alla. Diablo 5 julkaisuun on puolestaan vielä noin kolme vuotta, joten Blizzardilla on runsaasti aikaa kasvattaa Diablo 4 sisältömäärää ennen uuden pelin saapumista.

Myös Diablo 5 ohjaaja Joe Shely vakuuttaa, että Diablo 4:ää tuetaan edelleen täysillä. Blizzardilla on erilliset tiimit Diablo 4 ja Diablo 5, mutta tiimit tekevät myös yhteistyötä keskenään. Eli vaikka Diablo 5 on jo matkalla, Diablo 4 pelaajien ei tarvitse vielä pakata tavaroitaan ja lähteä Sanctuarysta. Juna jatkaa matkaansa.

Blizzard vahvistaa Diablo 5:n PC-version – mutta StarCraftin kohdalla kaikki onkin yhtäkkiä epäselvää Kommentit pois päältä artikkelissa Blizzard vahvistaa Diablo 5:n PC-version – mutta StarCraftin kohdalla kaikki onkin yhtäkkiä epäselvää

onnistui tekemään tulevien peliensä alustatiedoista yllättävän sekavan sopan. :n PC-versio tuli käytännössä vahingossa vahvistetuksi 2026 -tapahtumassa, kun taas StarCraftin Xbox-versio paljastui Xbox UK:n X-tililtä.

BlizzConissa 5:n alustasta kysyttäessä pelin ohjaaja Joe Shely totesi, ettei asiasta ollut vielä mitään kerrottavaa. Samalla hän kuitenkin sanoi Blizzardin haluavan pelin mahdollisimman monen pelaajan ulottuville. Tämän jälkeen Blizzardin PR-tiimistä kuului sivusta huomautus: ”PC version.”

Kun Shely huomautti leikillään, ettei sitä pitänyt vielä kertoa, PR-edustaja totesi: ”If we’re not on the PC, we’ve got problems.” Näin Diablo 5:n PC-versio tuli käytännössä vahvistettua, vaikka Blizzard ei sitä varsinaisesti lavalla julkistanut.

Tilanne muuttui vielä kummallisemmaksi StarCraftin kohdalla. Blizzardin tuleva StarCraft on vahvistettu Xboxille, mutta tieto tuli nimenomaan Xbox UK:n X-tililtä. Blizzard ei puolestaan kertonut BlizzConissa pelin PC-versiosta mitään.

Kotakun toimittaja kysyi Blizzardilta asiasta suoraan tapahtuman jälkeen. Yhtiön virallinen vastaus oli, ettei alustoja julkisteta vielä. Blizzard kuitenkin vahvisti samalla, että Diablo V on suunniteltu keväälle 2029 ja StarCraft vuodelle 2030, ja alustatiedot kerrotaan myöhemmin.

Käytännössä Diablo 5:n PC-versiosta ei siis tarvitse enää juuri spekuloida, mutta muiden alustojen kohtalo on edelleen auki. Myös StarCraftin PC-versio on vahvistamatta, vaikka sarjan historia PC:llä tekee tilanteesta vähintäänkin erikoisen.