Diablo III ilmestyy Nintendo Switchille tämän vuoden lopulla Kommentit pois päältä artikkelissa Diablo III ilmestyy Nintendo Switchille tämän vuoden lopulla

Kyseessä on Blizzardin ensimmäinen peli Nintendon konsolilla 15 vuoteen.

Vuonna 2012 alunperin julkaistu Diablo III on saamassa vihdoin oman versionsa Nintendo Switch -konsolille. Kyseessä on Diablo III: Eternal Collection -versio, joka sisältää ”Reaper of Souls” -lisäosan, ”Rise of the Necromancer” -paketin, sekä muut päivitykset joita peliin on julkaistu tähän mennessä.

Switch versiossa toimii myös moninpelaus monessa eri muodossa, kuten paikallinen nelinpeli, co-op yhdellä laitteella sekä co-op usealla laitteella netin välityksellä.

Peli ilmestyy alustavasti tämän vuoden lopulla ja maksaa noin 60€.

World of Warcraft lupaa vihdoin tarttua jättimäiseen Sargeras-miekkaan Kommentit pois päältä artikkelissa World of Warcraft lupaa vihdoin tarttua jättimäiseen Sargeras-miekkaan

World of Warcraftin faneille tuttu jättiläismäinen ongelma ei ole kadonnut minnekään: Sargerasin miekka. Tämä Titanin jättimäinen ase, joka tökättiin planeettaan jo Legion-laajennuksessa, on istunut Silithuksen keskellä tekemättä juuri mitään tai ainakin niin pelihahmot ja pelaajat toivovat.

Blizzardin johtajat vakuuttavat, että ongelma tulee vihdoin ratkaistuksi Worldsoul-sagan aikana. Pelin johtaja Ion Hazzikostas muistuttaa, että vaikka Midnight-laajennuksessa miekkaa ei vielä nähdä, lopullinen ratkaisu odottaa trilogian viimeisessä osassa The Last Titan.

Metzen lupasi, eikä Metzen valehtele. – Hazzikostas sanoi.

Sword of Sargeras ei ole mikään pieni koriste, se on niin suuri, että sen näkee useasta pelialueesta käsin. Pelaajat ovat vuosien ajan kyselleet, tullaanko miekkaan puuttumaan, ja vaikka Legionin aarteilla planeettaa suojattiin, miekka on sittemmin lähinnä istunut paikallaan.

BlizzCon 2023:ssa tapahtumassa näkyi miekasta jopa jättimäinen patsas, ja sen ympärille luotiin huumoripitoinen ”What sword?” -ilme. Tapahtuma sai pelaajat toiveikkaina, että lopulta tämä jättiläinen saataisiin pois planeetalta tai ainakin käsiteltyä kunnolla.

Joten WoW-fanit, kärsivällisyyttänne tarvitaan vielä hetki. Worldsoul-saga lupaa viimein tarttua tähän ikoniseen aseeseen, ja The Last Titan tulee tuomaan lopullisen ratkaisun. Väistämättä miekka on yksi pelisarjan pitkäaikaisimmista kysymysmerkeistä, mutta luvassa on ainakin vakuutus, että se ei jää ikuisesti paikoilleen.

Blizzard: Tekoäly saa hoitaa tylsät hommat – ihmiset tekevät taiteen Kommentit pois päältä artikkelissa Blizzard: Tekoäly saa hoitaa tylsät hommat – ihmiset tekevät taiteen

Blizzardin kehittäjät ovat avanneet näkemyksiään tekoälyn käytöstä pelinkehityksessä ja linja on selvä, AI saa hoitaa rutiinit, mutta luovan työn pitää pysyä ihmisillä.

World of Warcraftin visuaalisen kehityksen vetäjä Gabriel Gonzalez kertoi, että tekoälyä käytetään lähinnä pieniin mutta työläisiin tehtäviin, kuten kypärien istuvuuden säätämiseen erimuotoisten hahmojen päihin.

Filosofia on vapauttaa ihmisille aikaa olla luovia ja siirtää menial-työt koneelle. – Gonzalez summasi.

Tarinoiden kohdalla tekoälyllä ei kuitenkaan ole asiaa. WoW:in designjohtaja Maria Hamilton totesi, että pelien tarinat resonoivat vain, jos ne kumpuavat oikeista ihmiskokemuksista.

En ole nähnyt tarvetta millekään muulle kuin käsintehdylle tarinankerronnalle. – Hamilton sanoi.

Samaa mieltä on myös Overwatch 2:n ohjaaja Aaron Keller. Hänen mukaansa Blizzard on tunnettu käsintehdyistä peleistään ja maailmoistaan, eikä tekoälyä käytetä hahmojen tai pelimekaniikan luomiseen.

Meille on tärkeämpää saada yksityiskohdat oikein ja ylläpitää Blizzardin tasoa kuin tehdä jotain mahdollisimman nopeasti. – Keller kommentoi.

Tekoälyn rooli pelialalla tulee kuitenkin todennäköisesti kasvamaan. Keller myönsi, että teknologia kehittyy jatkuvasti, ja sitä tullaan näkemään yhä enemmän työkalujen taustalla. Blizzardille tärkeintä on kuitenkin pitää ydin käsintehdyssä kokemuksessa siinä, ettei uskomattoman lahjakkaiden ihmisten tarvitse tehdä uskomattoman tylsiä asioita.