Diablon kaltainen Darksiders Genesis ilmestyy helmikuussa konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Diablon kaltainen Darksiders Genesis ilmestyy helmikuussa konsoleille

Darksiders Genesis

Darksiders -pelisarjan uusi spin-off Darksiders Genesis ilmestyy helmikuun 14. päivä 2020 Xbox One ja Playstation 4 -konsoleille. PC ja Google Stadia -pelipalvelulla peliä pääsee pelaamaan jo joulukuun 4. päivä. Nintendo Switch -konsolin julkaisuajankohta on vielä pimennossa.

Pelin kuvakulma poikkeaa sarjan aiemmista peleistä ja on ylälulmasta kuvattu Diablon tapaan. Aiemmissa peleissä kuvakulma on ollut kolmannesta persoonasta. Pelin uudella trailerilla nähdään pelin päähahmo, ilmestyskirjan ratsastaja Strife. Mukana on myös tietenki hervoton määrä loottia. Taistelun lisäksi peli sisältää tutkiskelua, pulmanratkontaa ja eeppisiä loppuvastustajia.

Darksiders Genesis muistuttaa Diablo ja Torchlight pelejä.
muistuttaa Diablo ja Torchlight pelejä.

Ensimmäinen -peli ilmestyi vuonna 2010 ja sen jatko-osa vuonna 2012. Viimeisin ilmestyi vuonna 2018.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu -elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , |S ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.