Diablon kaltainen Darksiders Genesis ilmestyy helmikuussa konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Diablon kaltainen Darksiders Genesis ilmestyy helmikuussa konsoleille

Darksiders Genesis

Darksiders -pelisarjan uusi spin-off Darksiders Genesis ilmestyy helmikuun 14. päivä 2020 Xbox One ja Playstation 4 -konsoleille. PC ja Google Stadia -pelipalvelulla peliä pääsee pelaamaan jo joulukuun 4. päivä. Nintendo Switch -konsolin julkaisuajankohta on vielä pimennossa.

Pelin kuvakulma poikkeaa sarjan aiemmista peleistä ja on ylälulmasta kuvattu Diablon tapaan. Aiemmissa peleissä kuvakulma on ollut kolmannesta persoonasta. Pelin uudella trailerilla nähdään pelin päähahmo, ilmestyskirjan ratsastaja Strife. Mukana on myös tietenki hervoton määrä loottia. Taistelun lisäksi peli sisältää tutkiskelua, pulmanratkontaa ja eeppisiä loppuvastustajia.

Darksiders Genesis muistuttaa Diablo ja Torchlight pelejä.
Darksiders Genesis muistuttaa Diablo ja Torchlight pelejä.

Ensimmäinen Darksiders -peli ilmestyi vuonna 2010 ja sen jatko-osa Darksiders II vuonna 2012. Viimeisin Darksiders III ilmestyi vuonna 2018.

The Outer Worlds 2 saa vihdoin kolmannen persoonan kuvakulman Kommentit pois päältä artikkelissa The Outer Worlds 2 saa vihdoin kolmannen persoonan kuvakulman

Scifi-roolipeli The Outer Worlds 2 aikoo laajentaa avaruuden tutkimisen aivan uudelle tasolle ja tällä kertaa pelaajat pääsevät katsomaan itseäänkin. Pelin kehittäjä Obsidian paljasti, että jatko-osaan lisätty kolmannen persoonan kuvakulma oli niin iso urakka, että sen toteuttamiseen piti palkata kokonaan toinen pelistudio, Disruptive.

Ohjaaja Brandon Adler kertoi haastattelussa, ettei kolmannen persoonan näkymä ollut alun perin edes suunnitelmissa.

Emme aikoneet lisätä sitä, koska se olisi liian kallista, ehkä seuraavaan peliin sitten. – Adler naureskeli.

Noin puolivälissä kehitystä studio kuitenkin muutti mielensä, fanit olivat toivoneet ominaisuutta niin paljon, että se päätettiin lopulta toteuttaa, vaikka budjetti ja aikataulu kiristyivät.

Ratkaisu osoittautui fiksuksi ja pelaajayhteisö on ottanut uutisen vastaan riemulla. The Outer Worlds 2 näyttää muutenkin rakentavan edeltäjänsä vahvuuksien päälle, enemmän sisältöä, laajempia maailmoja ja nyt myös mahdollisuus ihailla omaa avaruuspersoonallisuutta kolmannesta persoonasta käsin.

Pelin on määrä ilmestyä 29. lokakuuta 2025 PC:lle, Xboxille ja PS5:lle ja silloin nähdään, oliko tämä lisäpanostus todella vaivan arvoinen.

Borderlands 4 sai ensimmäisen alennuksensa jo kuukaudessa Kommentit pois päältä artikkelissa Borderlands 4 sai ensimmäisen alennuksensa jo kuukaudessa

Gearboxin johtaja Randy Pitchford ehti kesällä vitsailla, että Borderlands 4:n alennuksia saisi odottaa vähintään viisi vuotta. Todellisuus oli toista, sillä vain kuukausi julkaisun jälkeen peli on jo 20 prosentin alennuksessa Steamissa. Tarjous koskee kaikkia kolmea versiota, perus-, Deluxe- ja Super Deluxe ja tarjous on voimassa 20. lokakuuta asti.

Pitchfordin kommentti viittasi siihen, että Borderlands 4 pysyisi pitkään täysihintaisena, toisin kuin edeltäjänsä Borderlands 3, joka sai huikean 95 prosentin alennuksen vasta viiden vuoden jälkeen. Nyt alennus tuli kuitenkin jo ennen kuin osa pelaajista ehti edes läpäistä peliä.

Syynä saattaa olla pelin ailahteleva vastaanotto PC:llä. Steam-arvostelut ovat tällä hetkellä vaihtelevat, ja monet pelaajat valittavat suorituskykyongelmista ja teknisistä bugeista. Lähes 34 000 arvioinnin perusteella peli ei ole lunastanut kaikkien odotuksia, mikä lienee vauhdittanut Gearboxin päätöstä keventää hintaa.

Vaikka 20 prosentin alennus tuskin muuttaa Pitchfordin sanomisia legendaksi, se saattaa houkutella uusia pelaajia mukaan ryöstöretkelle. Nyt ainakin loottireissuun pääsee halvemmalla, vaikka peli itsessään vielä vähän yskiikin.