Digitaalisen moottoriurheilun suomenmestaruussarja alkaa sunnuntaina Kommentit pois päältä artikkelissa Digitaalisen moottoriurheilun suomenmestaruussarja alkaa sunnuntaina

iRacing

Finnish Sim Racing Association ry:n järjestämä, AKK Motosport ry:n ja Suomen Elektronisen Urheilun Liiton virallinen digitaalisen moottoriurheilun suomenmestaruussarja alkaa tulevana sunnuntaina.

SM-sarjassa ajetaan ensin viiden osakilpailun mittainen karsintasarja. Karsinnoista 19 parasta kuljettajaa pääsee taistelemaan yhdessä vuoden 2020 suomenmestari Tuomas Tähtelän kanssa -kuninkuudesta. Jyväskylän MM-rallin yhteydessä kisattavassa finaalissa on 5 000 euron palkintopotti ja merkittäviä tuotepalkintoja.

”Digital Racing eSM on rakennettu lajin kansallisen huipun välienselvittelyn lisäksi tarjoamaan erinomainen alusta digitaalisen moottoriurheilun aloittamiseen ja harrastamiseen. Sarjaan pystyy osallistumaan kuka tahansa. Se toimii hyvänä valvottuna ympäristönä ajaa kilpaa sekä loistavana opettelualustana kilpauran luomiseen”, toteaa :n puheenjohtaja Olli Pahkala. ”Mielestäni kauneinta tässä lajissa on se, että kuka tahansa voi menestyä kilpailuissa ikään tai sukupuoleen katsomatta. Tähän mennessä nuorimmat kilparadalla nähdyt kuljettajat ovat olleet 12-vuotiaita. He taistelevat voitosta kokeneemman kaartin kanssa. Laji on vielä toistaiseksi miesvoittoinen, mutta yhä enemmän radalla näkyy naiskuljettajia, jotka kolkuttelevat mestaruuksien ovia.”

Digital Racing eSM
Digital Racing eSM 2021 ajetaan -simulaattorilla tietokoneella.

Vuoden 2021 SM-sarjan autoksi on valittu Indy Pro 2000 PM-18, joka vastaa perinteisen moottoriurheilun puolelta F4-autoa. Auto on yksi suosituimmista ponnahduslaudoista F1-uralle tähtäävien nuorten kuljettajien keskuudessa. Karsintasarjan radoiksi ovat valikoituneet laserskannatut Hockenheim, Zolder, Donington Park, Indianapolis ja Long Beach Street Circuit.

Digitaaliseen moottoriurheiluun pääsee mukaan todella helposti. Laitteistoksi käyttäjä tarvitsee joko tietokoneen tai pelikonsolin, jonka lisäksi rattiohjain ja polkimet ovat suositeltava hankinta ajokokemuksen parantamiseksi. Markkinoiden suosituin ratti- ja poljinsetti lajin aloittamiseen on Logitech G923, jota myyvät lähes kaikki elektroniikkaliikkeet ja marketit ympäri maan.

SM-sarjaa pääsee seuraamaan Yle Areenassa kilpailupäivinä klo 19:00 alkaen. Noin puolentoista tunnin mittaisissa osakilpailuissa reilun sadan kuljettajan joukosta on karsittu 30 parasta. He kilpailevat kahden erillisen lähdön ajan osakilpailun voitosta ja pääsylipusta Digital Racing eSM -finaalitapahtumaan.

Digital Racing eSM

Digital Racing eSM -karsintasarjan kilpailukalenteri:

18.4. Hockenheimring Baden-Württemberg
2.5. Circuit Zolder
16.5. Donington Park
30.5. Indianapolis Motor Speedway
6.6. Long Beach Street Circuit

SM-sarjan suorat lähetykset nähdään Yle Areenassa.

Witcher 4 saapuu 2028, mutta sitä ennen Geralt palaa uudessa lisäosassa Kommentit pois päältä artikkelissa Witcher 4 saapuu 2028, mutta sitä ennen Geralt palaa uudessa lisäosassa

on vahvistanut, että pitkään odotettu tähtää vuoden 2028 julkaisuun. Tarkkaa julkaisupäivää ei vielä kerrottu, mutta tieto antaa viimein odottaville noitureille jotain konkreettista kalenteriin merkittäväksi. Peliä ei kuitenkaan nähdä Gamescom 2026 -tapahtumassa.

CD Projekt Redin toimitusjohtaja Michał Nowakowski kertoo, että pelin parissa työskentelee yli 500 kehittäjää. Kyseessä on yhtiön mukaan sen tähän asti kunnianhimoisin peli, jossa luvataan valtava avoin maailma, vauhdikasta toimintaa ja syvällinen tarina. Pääosassa nähdään tällä kertaa Ciri, joka aloittaa uuden Witcher-saagan.

Ennen The Witcher 4:ää pelaajat pääsevät kuitenkin vielä kerran Geraltin saappaisiin. julkaistaan vuonna 2027 , ja Xbox Series X|S. Laajennus tarjoaa uuden Geraltin tähdittämän seikkailun ja toimii samalla eräänlaisena siltana kohti tulevaa Witcher-saagaa.

Songs of the Pastin luvataan olevan kokoluokaltaan Blood and Wine -laajennuksen kaltainen, ja mukana on myös uusia Gwent-kortteja. Geraltin mystinen uusi miekka näyttää puolestaan olevan tärkeässä roolissa tarinassa. CD Projektilla on siis vielä yksi annos vanhaa kunnon Geraltia tarjolla ja sen jälkeen katseet kääntyvät Ciriin.

Jos CD Projekt onnistuu suunnitelmissaan julkaista uusi Witcher-trilogia kuuden vuoden sisällä, aikataulu voisi tarkoittaa :ttä vuonna 2031 ja vuonna 2034. Toisin sanoen odotettavaa riittää pitkäksi aikaa. CD Projektin viesti faneille onkin yksinkertainen: antakaa tiimin tehdä rauhassa. No, ainakin nyt tiedämme, kuinka kauan rauhaa pitäisi kestää.

Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan

:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.

Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.

Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.

Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.

Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta :lle, :lle, Xbox Series X|S:lle ja :lle. PS4 ja Xbox One jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.