Digitaalisia lautapelejä nyt pilkkahintaan Humble Bundlesta – mukana Pandemic ja Ticket to Ride Kommentit pois päältä artikkelissa Digitaalisia lautapelejä nyt pilkkahintaan Humble Bundlesta – mukana Pandemic ja Ticket to Ride

Ticket to Ride

Edullisista pelipaketeistaan tunnettu Humble Bundle tarjoilee parhaillaan digitaalisia lautapelejä uudessa Play Pink -paketissaan. Mukana on mm. A Game of Thrones: The Board Game, Pandemic sekä Ticket to Ride.

  • Maksamalla ainoastaan yhden euron saat Small World, Pandemic: The Board Game sekä Love Letter -pelit. Mukana on myös Small World -pelin Cursed -lisäosa sekä Pandemicin Roles & Events -lisäosa.
  • Jos maksat vähintään 10,36 euroa saat edeltämainittujen lisäksi myös A Game of Thrones: The Board Game, Scythe: Digital Edition, Terraforming Mars, Arkham Horror: Mother’s Embrace, The Lord of the Rings: Adventure Card Game, Blood Rage: Digital Edition -pelit sekä Ticket to Ride lisäosat France, Legendary Asia sekä Europe. Lisäksi mukana on Pandemic lisäosa On the Brink: Mutation.
  • Mikäli pulitat paketista 10,71 euroa saat kaikkien aiemmin mainittujen lisäksi myös Ticket to Ride ja Splendor -pelit sekä Carcassonne lisäosan Tiles & Tactics. Mukana on myös Ticket to Ride lisäosat United Kingdom, Nordic Countries, USA 1910 sekä Small World lisäosat A Spider’s Web sekä Royal Bonus.

Pelipaketti on saatavilla aina lokakuun 29. päivään asti. Kaikki pelit ovat Steam -koodeja PC:lle. Tällä kertaa hyväntekeväisyyskohteena on Breast Cancer Research Foundation.

Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä

Assassin's Creed Shadows

Ubisoft on julkaissut Claws of Awaji -lisäosan Assassin’s Creed Shadows -pelille. Uusi alue, viholliset, varusteet ja tarinakokonaisuus tekevät tästä merkittävän lisän jo entuudestaan laajaan peliin.

Uutta tarinaa ja seikkailuja Awajin saarella

Lisäosa sijoittuu Awajin saarelle, jonne päähenkilöt Naoe ja Yasuke matkaavat. Tarina käynnistyy, kun Naoe jäljittää salaperäistä shinobia, ja pian kaksikko kohtaa vaarallisen Sanzoku Ippa -ryhmän. Pelaajat pääsevät tutustumaan vilkkaisiin kaupunkeihin ja merellisiin maisemiin, mutta samalla heidän on varauduttava väijytyksiin ja ansakuolemiin.

Claws of Awaji tarjoaa yli kymmenen tuntia uutta sisältöä pääpelin tapahtumien jälkeen. Mukana on uusia taitoja, aseominaisuuksia, panssareita ja varusteita molemmille hahmoille. Saaren pomoviholliset tuovat omat, ainutlaatuiset haasteensa.

Naoe saa lisäosassa käyttöönsä uuden aseen, bo-sauvan. Se on nopea kahden käden ase, joka soveltuu monipuolisiin yhdistelmähyökkäyksiin useita vihollisia vastaan. Bo-sauvaan voi myös liittää kaiverruksia, jotka antavat lisäominaisuuksia.

Päivityksiä myös peruspeliin

Lisäosan rinnalla peliin on tuotu useita päivityksiä. Uusi New Game+ -tila antaa mahdollisuuden kokea tarina uudelleen säilyttäen hahmon kehityksen ja varusteet. Lisäksi mukana on erityisen haastava Nightmare-vaikeustaso.

Pelaajille on annettu myös mahdollisuus kelata vuorokaudenaikaa sekä paljastaa koko kartta, kun kaikki synkronisointipaikat alueella on saavutettu. Lisäksi tasokattoa on nostettu ja uusia varustetasoja on lisätty.

Peruspeli nyt alennuksessa

Claws of Awaji ilmestyi 16. syyskuuta 2025 kaikille alustoille, joilla Assassin’s Creed Shadows on saatavilla. Lisäosa sisältyi ilmaiseksi ennakkotilauksiin, mutta sen voi ostaa erikseen myös jälkikäteen.

Peruspeli on tällä hetkellä jopa 40 prosentin alennuksessa Ubisoft Storessa ja muissa jälleenmyyntikanavissa, joten uusi lisäosa tulee sopivaan aikaan houkuttelemaan uusia ja vanhoja pelaajia takaisin 1500-luvun Japaniin sijoittuvaan seikkailuun.

Debyyttipeli räjäytti pankin – Clair Obscur: Expedition 33 myynyt jo 4,4 miljoonaa Kommentit pois päältä artikkelissa Debyyttipeli räjäytti pankin – Clair Obscur: Expedition 33 myynyt jo 4,4 miljoonaa

Ranskalaisstudio Sandfall Interactiven ensimmäinen peli Clair Obscur: Expedition 33 on myynyt jo yli 4,4 miljoonaa kappaletta. Viralliset luvut pysähtyivät vielä kesällä 3,3 miljoonaan, mutta kehittäjät lipsauttivat todellisen määrän suorassa haastattelussa ranskalaiselle striimaajalle.

Peli julkaistiin huhtikuun lopussa PC:lle ja konsoleille, ja se oli heti ilmestymispäivänään myös Xbox Game Passissa. Kilpakumppanina oli varsin kova nimi, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, mutta siitä huolimatta Sandfallin debyytti RPG on onnistunut loistavasti.

Kriitikot ovat suitsuttaneet peliä modernina roolipelien klassikkona. Pelin vahvuutena pidetään sitä, että se osaa lainata elementtejä muista roolipeleistä mutta tekee niistä oman näköistään.

Sandfall julkaisi hiljattain päivityksen 1.4.0, joka toi muun muassa Battle Retry -toiminnon, visuaalisia parannuksia ja bugikorjauksia. Ja jos myyntiluvuista voi jotain päätellä, Clair Obscur ei jää yhdeksi peliksi, siitä on jo suunnitteilla kokonainen pelisarja.