Digital Racing eSM -finaalit ajetaan ensi lauantaina Jyväskylässä MM-rallin yhteydessä Kommentit pois päältä artikkelissa Digital Racing eSM -finaalit ajetaan ensi lauantaina Jyväskylässä MM-rallin yhteydessä

Suomen parhaan virtuaalikilpa-autoilijan titteli ratkaistaan tulevana lauantaina Jyväskylän Paviljongissa Secto Automotive Rally Finlandin yhteydessä. Finaalikilpailu televisioidaan suorana Yle TV2:n välityksellä kello 16:10 alkaen.

on Finnish Sim Racing Association ry:n järjestämä, Suomen Elektronisen Urheilun Liitto SEUL ry:n sanktioima elektroninen Suomen mestaruusturnaus. Tapahtumalla on myös Autourheilun Kansallisen Keskusliitto AKK:n SM-arvo. Aikaisemmat voittajat ovat Aleksi Elomaa, Joni Heikkinen, kahdesti vuosina 2018 ja 2019 mestaruuden napannut Matti Kaidesoja, sekä lajin puolustava suomenmestari Tuomas Tähtelä. Heistä jokainen on mukana myös tänä vuonna.

”On mahtava nähdä miten e-urheilu ja moottoriurheilu ovat löytäneet vuosien saatossa toisensa. Meillä kotimaassa on oikea asenne lajin ja elektronisen huippu-urheilun eteenpäin viemiselle. Virstanpylväänä mainittakoon, että Suomi on ensimmäinen maa maailmassa, jossa järjestetään aktiivisesti kansallista arvosarjaa sekä elektronisen urheilun että moottoriurheilun lajiliittojen virallistamana”

Finnish Sim Racing Association ry:n puheenjohtaja Olli Pahkala.

Kilpailu ajetaan -simulaattorilla. Finaaliin pääsivät puolustavan mestarin Tuomas Tähtelän lisäksi 19 parasta kuljettajaa keväällä ajetusta viiden osakilpailun karsintasarjasta, jossa oli kaikkiaan 148 osallistujaa ympäri Suomen.

Finaaliratana toimii Formula ykkösten MM-sarjastakin tuttu Itävallan Spielbergissä sijaitseva Red Bull Ring. Pituudeltaan 4,3 kilometrin kilparata on tunnettu nopeana ja korkeuseroiltaan erityisen haastavana. Autona on tänä vuonna Indy Pro 2000, jolla ajetaan Yhdysvalloissa paikallista junioriformulasarjaa. Se tuottaa 275 hevosvoimaa ja painaa noin 500 kiloa kuljettajan kanssa. Huippunopeus on noin 270 kilometriä tunnissa.

PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille

näyttää harkitsevan suurta suunnanmuutosta pelistrategiassaan. PlayStationin sisäisessä tilaisuudessa kerrottiin, että yhtiö haluaa pitää tulevat tarinavetoiset yksinpelinsä konsoliyksinoikeuksina. Käytännössä tämä tarkoittaisi sitä, ettei esimerkiksi , Marvel’s Wolverine tai Ghost of Yōtei olisi tulossa :lle lainkaan.

Muutos olisi iso täyskäännös verrattuna viime vuosien linjaan. on tuonut PC:lle monia suurimpia hittejään, kuten , Marvel’s Spider-Man 2 ja The Last of Us Part I. Tarkoituksena oli saada lisätuloja vanhemmista peleistä ja ehkä houkutella PC-pelaajia ostamaan myös jatko-osia varten.

Kaikki ei kuitenkaan ole ilmeisesti mennyt Sonyn toivomalla tavalla. Raportin mukaan yksinpelit eivät ole keränneet Steamissa yhtä suuria pelaajamääriä kuin yhtiön moninpelit. Esimerkiksi nousi PC:llä valtavaan suosioon samanaikaisen julkaisun ansiosta, kun taas osa yksinpeleistä jäi selvästi vaatimattomampiin lukuihin.

Mielenkiintoisesti huhuttu uusi strategia koskisi nimenomaan yksinpelejä. Tämä voisi tarkoittaa, että moninpelit julkaistaisiin jatkossakin myös PC:lle, jotta suurempi pelaajapohja pitäisi palvelimet elossa ja kassavirran käynnissä. Sony vaikuttaakin etsivän tasapainoa kahden asian välillä, konsolien myynnin kasvattamisen ja mahdollisimman suuren yleisön tavoittamisen.

Samalla myös pohtii omaa eksklusiivisuusstrategiaansa. Peliala näyttää olevan tilanteessa, jossa kaikki kokeilevat uusia sääntöjä ja välillä myös peruuttavat vanhoja päätöksiään yhtä nopeasti kuin pelaaja ragequittaa pomotaistelun jälkeen.

Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua

on päätynyt verkkoon jo ennen virallista julkaisuaan. Raporttien mukaan pelistä jaetaan täyttä versiota piratisointisivustoilla vain noin 48 tuntia ennen -julkaisua. Tapaus jatkaa pelialan huolestuttavaa trendiä, jossa suuret -pelit vuotavat nettiin jo ennen kuin pelaajat ehtivät edes ostoksille.

Tilanne muistuttaa vahvasti hiljattain tapahtunutta -vuotoa, jossa pelattava versio ilmestyi verkkoon yli viikko ennen julkaisua. Aluksi moni epäili syyksi Steamin preload-järjestelmää, mutta myöhemmin seurantasivusto :n mukaan ongelma ei ilmeisesti ollut itse Steamissa. Epäilyt kohdistuivat henkilöön, jolla oli peliin virallinen ennakkopääsy, esimerkiksi arvioija tai sisällöntuottaja.

Nyt samanlaista teoriaa pyörii myös Subnautica 2:n ympärillä. Varmaa tietoa ei vielä ole, mutta huhujen mukaan vuodon takana olisi niin sanottu “rogue reviewer”, eli joku ennakkokappaleen saanut henkilö, joka päätti jakaa pelin eteenpäin. Kyseessä olisi jo kolmas iso pelivuoto vuonna 2026, sillä myös joutui saman kohtalon uhriksi aiemmin tänä vuonna.

Vuodot ovat peliyhtiöille iso riesa. Ne voivat pilata markkinointisuunnitelmia, levittää juonipaljastuksia ja viedä huomiota viralliselta julkaisulta. Forza Horizon 6:n tapauksessa pelikuvaa levisi nopeasti esimerkiksi YouTubeen ja Discordiin. Samalla osa piratisointisivustoista on yrittänyt pitää jonkinlaista “pelialan herrasmiessääntöä” yllä, esimerkiksi FitGirl ei tiettävästi jakanut Forza Horizon 6:n tai PRAGMATA:n tiedostoja maksavien asiakkaiden kunnioittamiseksi.

Toistaiseksi ei ole kommentoinut vuotoa virallisesti. Pelaajien keskuudessa pyörii myös teoria siitä, että Steamin preload-suojaus olisi jotenkin rikkoutunut. Ainakin yhden -striimaajan kerrotaan onnistuneen käynnistämään pelin ennakkoon ja saaneen nopeasti porttikiellon lähetyspalveluun. Pelialalla eletään nyt erikoista aikaa. Toisille tämä näyttää piratismin uudelta kultakaudelta, studioille taas jatkuvalta painajaiselta.