Dino Crisis fanit vaativat jatko-osaa Capcomin kyselyssä Kommentit pois päältä artikkelissa Dino Crisis fanit vaativat jatko-osaa Capcomin kyselyssä

Dino Crisis 2

Capcomin äskettäinen kysely paljasti, että fanit haluavat eniten jatko-osan klassiselle dinosaurusseikkailupelisarjalle Dino Crisis. Kyselyssä Dino Crisis sai yli 80 000 ääntä, ja Mega Man ja Devil May Cry seurasivat perässä.

Kyselyssä kysyttiin myös uusintaversioista, mutta fanit olivat jakautuneempia. Yksikään peli ei noussut selkeäksi suosikiksi, ja monet äänestivät ”Ei kiinnosta” -vaihtoehtoa kokonaan. Onimusha ja Breath of Fire saivat kuitenkin eniten ääniä potentiaalisia uusintaversioita varten.

Koko kyselyn tulokset voi katsoa täältä. Devil May Cry V kruunattiin kyselyssä suosituimmaksi peliksi ja Dante fanien suosikkihahmoksi Capcomin peleissä.

Capcom järjesti kyselyn 40-vuotisjuhlavuotensa kunniaksi Capcom Town -verkkosivustollaan. Kyselyssä kysyttiin faneilta, mitä pelejä he haluaisivat nähdä uusintaversiona tai jatko-osana Capcomin klassisesta pelikirjastosta.

Kysely on jo päättynyt, mutta se antaa meille mielenkiintoisen katsauksen siitä, mitä pelejä fanit kaipaavat eniten. Dino Crisisin ja Mega Manin selkeä suosio viittaa siihen, että nämä pelisarjat voisivat olla erinomaisia ehdokkaita tuleville uusille peleille tai uusintaversioille.

Resident Evil Requiemin varhaiset kappaleet ilmestyneet julkisuuteen Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiemin varhaiset kappaleet ilmestyneet julkisuuteen

Resident Evilin fanit, nyt kannattaa kirjaimellisesti pysyä netistä poissa. Capcomin odotettu uutuus, Resident Evil Requiem, on päässyt varhaisiin käsiin, ja spoilereiden pelko on todellinen. Pelin juonenkäänteet, kuten Leon S. Kennedyn kohtalo, saattavat paljastua ennen virallista julkaisua.

Requiem palaa sarjan alkujuurille ja lupaa koota yhteen pitkäaikaiset tarinalinjat fanien suosikkihahmojen, kuten Leonin ja Sherryn, kanssa. Monet fanit pitävät tätä todennäköisesti viimeisenä mahdollisuutena nähdä joitakin hahmoja ennen kuin Capcom siirtää sarjan seuraavaan vaiheeseen.

Varhaisia PS5-kappaleita on jo bongattu myymälöissä, ja eräs tunnettu Resident Evil -vuotaja Dusk Golem vahvisti, että ainakin yksi kappale on liikkeellä. Toistaiseksi spoilereita ei ole paljastettu, mutta varautuminen on fiksua.

Parasta tapaa välttää juonipaljastuksia on pysytellä poissa sosiaalisesta mediasta, YouTubesta ja Twitchistä, tai ainakin mykistää pelin nimet ja avainsanat. Julkaisupäivä, 27. helmikuuta, lähestyy nopeasti, joten spoilerivapaa elämä tulee olla tiukkaa.

Requiem yhdistää vanhan ja uuden saumattomasti nykyaikaisessa paketissa kahden päähenkilön voimin. Jos siis haluat säilyttää yllätyksen, nyt on aika vetäytyä internetin syövereistä.

Capcom tykitti State of Playssa: Resident Evil Requiem ja PRAGMATA lähestyvät julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Capcom tykitti State of Playssa: Resident Evil Requiem ja PRAGMATA lähestyvät julkaisua

Capcom pisti ison vaihteen silmään PlayStationin tuoreessa State of Play -lähetyksessä ja esitteli uudet trailerit kahdesta odotetusta pelistään: Resident Evil Requiemista ja PRAGMATAsta. Molemmat toimintapainotteiset teokset ilmestyvät jo keväällä 2026, joten hypejuna alkaa olla täydessä vauhdissa.

Sarjan yhdeksäs pääosa, Resident Evil Requiem, julkaistaan 27. helmikuuta 2026 PlayStation 5:lle, Nintendo Switch 2:lle, Xbox Series X|S:lle sekä PC:lle. Uusi pelikuva esittelee sekä perinteistä selviytymiskauhua että vauhdikkaampaa toimintaa. Tarina seuraa kahta päähenkilöä: FBI-analyytikko Grace Ashcroftia ja sarjan veteraania, legendaarista agenttia Leon S. Kennedy. Pelaaja voi vaihtaa ensimmäisen ja kolmannen persoonan kuvakulmien välillä – eli halutessaan voi joko uppoutua kauhuun silmästä silmään tai potkia zombeja hieman elokuvallisemmasta vinkkelistä.

Uusista hahmoista mukana ovat muun muassa mystinen Emily, Gracen esimies Nathan Dempsey sekä Victor Gideon, jonka taustat kytkeytyvät pahamaineiseen Umbrella Corporationiin ja T-virustutkimukseen. Jos nimi Umbrella herättää kylmiä väreitä, se on täysin tarkoituksellista.

Sci-fi-toimintaa kaipaaville PRAGMATA saapuu 24. huhtikuuta 2026 samoille alustoille. Uusi traileri sukeltaa kuutukikohdan vääristyneeseen kaupunkimaisemaan, joka muistuttaa New Yorkin Times Squarea – mutta rakennettuna erikoisella Lunafilament-materiaalilla ja 3D-tulostusteknologialla. Hugh ja Diana yrittävät paeta vihamielistä tekoälyä ja aggressiivisia robotteja, eikä meno näytä varsinaisesti leppoisalta kuutamokävelyltä.

PRAGMATA on jo saanut lentävän lähdön: ilmainen Sketchbook-demo on ylittänyt miljoonan latauksen rajan. Ennakkotilaajat saavat samurai- ja ninja-teemaiset asut päähahmoille, ja tarjolla on myös Deluxe Edition lisäkosmetiikalla ja digitaalisella taidegallerialla. Kevät 2026 näyttää siltä, että Capcom ei aio päästää pelaajia helpolla – eikä heidän sydänkäyriään ainakaan tasaisiksi.