Disco Elysium: The Final Cut sai viimeinkin myyntiluvan Australiassa Kommentit pois päältä artikkelissa Disco Elysium: The Final Cut sai viimeinkin myyntiluvan Australiassa

Pelistudio kehittämä ja julkaisema on saanut myyntiluvan Australiassa K18 -ikärajoituksella.

Peli ei muutama kuukausi takaperin saanut hyväksyttyä ikärajaluokitusta, sillä kielteisen päätöksen mukaan peli ”käsittelee seksiä, päihteitä sekä väkivaltaa tavalla, joka loukkaa kunnollisuuden ja kohtuullisuuden normeja sekä moraalia.” Aiemmin luokituksen hylännyt valvontalautakunta on nyt päättänyt myötää pelille K18 -ikärajoituksen. Päätöstä perusteltiin sillä, että ”peli esittää tarpeeksi selvästi hahmon huumausaineiden säännöllisen käytön johtavan negatiivisin seurauksiin.”

on osoittautunut niin suosituksi, että videopelin pohjalta ollaan kehittämässä televisiosarjaa. Sarjaa ovat työstämässä samat ihmiset, jotka ovat olleet vastuussa pelin luomisesta. Disco Elysium: The Final Cut on nyt saatavilla :llä, 4 ja Playstation 5 konsoleilla sekä Google Stadia -palvelussa. Pelistä kehitetään tällä hetkellä myös versiota Nintendo Switch, Series X ja S konsoleille.

Tony Hawk puolustaa Pro Skater 3+4 -remasterin soundtrack-muutoksia Kommentit pois päältä artikkelissa Tony Hawk puolustaa Pro Skater 3+4 -remasterin soundtrack-muutoksia

Tony Hawk's Pro Skater 3 + 4

Tony Hawk kertoo itse päättäneensä vaihtaa osan Pro Skater 3+4 -remasterin kappaleista. Fanit ovat harmitelleet klassikkobiisien, kuten Iron Maidenin ja Alien Ant Farmin puuttumista. Hawk itse toivoo uuden musiikin tuovan saman löytämisen ilon kuin alkuperäisissä peleissä.

”Halusin valita joiltakin samoilta artisteilta eri kappaleita kuin alkuperäisessä THPS3+4-soundtrackissa. Toivon, että uusien biisien löytäminen on puolet hauskuudesta – ja juuri siksi nämä soundtrackit ovat alun perinkin jääneet mieleen. Joten kuunnelkaa ja nauttikaa matkasta. Lisää on tulossa… sekä vanhaa että uutta.”

Toinen fanien huomioima muutos oli Bam Margeran alkuperäinen puuttuminen pelistä, mutta nyt näyttää siltä, että hänet lisätään lopulliseen versioon Hawk'n vaatimuksesta.

Tony Hawk's Pro Skater 3+4 -peli ilmestyy 11. heinäkuuta 4, , One, ja S sekä Nintendo -konsoleille, että :lle (Steam, Battle.net ja Microsoft Store). Lisäksi se tulee saataville Xbox Game Pass Ultimate ja PC Game Pass -tilaajille.

Trackmania-pelin World Tour -kausi tekee paluun nelinpelimuodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Trackmania-pelin World Tour -kausi tekee paluun nelinpelimuodossa

Trackmania

julkistaa suositun -ajopelin kilpailukauden 2025 paluun kahden pelaajan tiimimuodossa. Kahdeksan kuukauden mittainen kilpailukausi tarjoaa pelaajille ja seuroille mahdollisuuden osallistua virallisiin ja yhteisön järjestämiin turnauksiin ympäri maailmaa.

Trackmania World Tour 2025 käynnistyy uudistetulla kilpailujärjestelmällä, joka mahdollistaa osallistumisen kolmella eri alueella: EMEA, NCSA ja APAC. Tiimit keräävät pisteitä virallisista ja yhteisöturnauksista, joita järjestetään sekä verkossa että paikan päällä. Kauden aikana järjestetään myös kaksi maailmanlaajuista pudotuspeliturnausta, joissa 16 parasta tiimiä kilpailee 5 000 dollarin palkintopotista.

Kilpailukausi huipentuu Trackmania World Cup 2025 -tapahtumaan, jossa parhaat tiimit taistelevat maailmanmestaruudesta. Tiimit voivat rekisteröityä kilpailuun virallisella Trackmania-esports-sivustolla, ja lisätietoja turnauksista sekä säännöistä on saatavilla samasta osoitteesta.

Trackmania on saatavilla ilmaiseksi , , One, ja S -konsoleille, sekä :lle. Pelin Standard- ja Club-versiot ovat saatavilla 9,99 euron ja 29,99 euron hintaan.