Disney kehittelee salassa Star Wars -kauhuprojektia Kommentit pois päältä artikkelissa Disney kehittelee salassa Star Wars -kauhuprojektia

Galaksin synkempi puoli saattaa pian päästä valloilleen uudella tavalla. -sarjan luoja Tony Gilroy vihjasi haastattelussa Business Insiderille, että Disneyllä on työn alla salainen -kauhuprojekti.

Gilroyn mukaan kyseinen projekti on jo tekeillä: ”He tekevät sitä. Luulen, että se on työn alla”, hän totesi. Vaikka yksityiskohdat ovat toistaiseksi täysin hämärän peitossa, kyseessä voi olla tv-sarja, elokuva tai jotakin aivan muuta.

Tämä olisi ensimmäinen kerta, kun Star Wars -universumi sukeltaisi täysiveriseen kauhuun. Faneille ja jopa Mark Hamillille ajatus aidosti pelottavasta Star Wars -tarinasta on ollut pitkäaikainen toive. Gilroy painottaa, että ”oikea tekijä, oikea hetki ja oikea tunnelma” mahdollistavat lähes mitä tahansa Star Warsin sisällä.

Vaikka jotkut spin-offit, kuten Andor, ovat olleet aikuismaisempia ja synkempiä, suurin osa tuotannoista on pysynyt perheystävällisinä. Nyt näyttää siltä, että Lucasfilm saattaa vihdoin olla valmis avaamaan portin galaksin pelottavampiin salaisuuksiin.

Andorin toinen kausi saa ensi-iltansa 22. huhtikuuta. Sitä odotellessa jäämme jännityksellä seuraamaan, millainen karmiva tulevaisuus Star Wars -fanien eteen voi avautua.

Andorin luoja taisteli sarjan 650 miljoonan dollarin budjetin puolesta – ja se näemmä kannatti Kommentit pois päältä artikkelissa Andorin luoja taisteli sarjan 650 miljoonan dollarin budjetin puolesta – ja se näemmä kannatti

-sarjan luoja Tony Gilroy paljasti ATX Television Festivalilla, että hän joutui taistelemaan kovasti saadakseen toisen kauden valtavan, 650 miljoonan dollarin budjetin hyväksytyksi. oli tuolloin ilmoittanut, että ”suoratoisto on kuollut”, viitaten palvelun kannattavuusongelmiin.

Gilroy kertoi, että summa on suurempi kuin yksikään uusista -elokuvista – jopa tuplasti enemmän kuin The Last Jedin budjetti. Siitä huolimatta Disney suostui rahoittamaan sarjan, vaikka sen katsojaluvut eivät yltäneet The Mandalorianin tasolle.

Gilroy korosti, että luovaa vapautta ei rajoitettu, vaikka sarja käsittelee Star Wars -maailmassa poikkeuksellisen synkkiä teemoja, kuten kansanmurhaa ja seksuaalista väkivaltaa. Yksi ainoa Disneyltä tullut huomautus koski repliikkiä “F** the Empire”*, joka vaihdettiin muotoon “Fight the Empire”.

Vaikka budjettitaistelu oli kova, Gilroyn mukaan Disney antoi sarjalle tilaa olla rohkea ja omaleimainen – ja se näkyy lopputuloksessa. Kriitikot ovat kehuneet Andorin toista kautta yhdeksi parhaista Star Wars -tuotannoista vuosiin.

Cyberpunk-tarina vuosikymmenten takaa herää henkiin Netflixissä Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk-tarina vuosikymmenten takaa herää henkiin Netflixissä

Half-Life 2: Episode 1

Vuonna 1981 nuori kirjailija Marc Laidlaw kirjoitti cyberpunk-novellin – dystooppisen kertomuksen jengien hallitsemasta maailmasta, jossa kunniakoodit ja väkivalta törmäävät toisiinsa. Tarina julkaistiin alun perin Omni-lehdessä vuonna 1983 ja päätyi myöhemmin osaksi -kokoelmaa. Nyt, yli 40 vuotta myöhemmin, tämä unohtunut tarina on saanut uuden elämän Netflixin suositussa animaatiosarjassa Love, Death & Robots.

Laidlaw tunnetaan parhaiten legendaarisen -pelisarjan pääkirjoittajana, mutta hänen uransa alkoi kauan ennen videopelimaailmaa. 400 Boys syntyi yksinkertaisesta inspiraatiosta – Laidlaw halusi keksiä viileitä jengien nimiä samalla tavalla kuin keikkajulisteiden bändit koristivat katujen tolppia Eugene, Oregonissa.

Uusi sovitus 400 Boys -tarinasta on osa Love, Death & Robots -sarjan neljättä tuotantokautta. Jakson ohjasi Emmy-palkittu Robert Valley, ja sen käsikirjoitti Tim Miller – tunnettu myös sarjan aiemmista visuaalisista ja kokeellisista tuotannoista. Pääosassa kuullaan Star Warsista tuttu John Boyega. Visuaalisesti upea ja tunnelmallisesti brutaali jakso antaa tarinalle uuden ulottuvuuden, jota Laidlaw itse ihailee.

He tekivät siitä visuaalisesti paljon hauskemman kuin mitä se oli alkujaan. – Laidlaw sanoi.

Vaikka Laidlaw ei itse ollut syvällisesti mukana sovituksessa, hän suhtautui projektiin ilolla ja yllätyksellä.

Oli hauskaa vain istua sivussa ja nauttia lopputuloksesta. – Hän sanoi.

Kirjailija myös nauhoitti tarinasta äänikirjan pandemian aikaan YouTubeen – sieltä ohjaaja Valley sai ensimmäisen tuntumansa alkuperäismateriaaliin.

Laidlaw on ollut pois peliteollisuudesta jo vuodesta 2016, ja vaikka Half-Life jää taakse, ei luomisen palo ole sammunut. Hän tekee nykyään musiikkia, julkaisee vanhoja -aikaisia materiaaleja netissä ja seuraa pelimaailmaa etäältä. Tarjouksia peleihin kirjoittamisesta on tullut, mutta ne eivät ole olleet kiinnostavia – “laser tag -mobiilipelin synopsis” ei juuri innostanut Half-Lifen kirjoittajaa.

Entä jos Valve soittaisi ja pyytäisi tekemään Half-Life 3:n?

En tekisi sitä. Me tarvitsemme uusia tarinoita – ei vanhojen uudelleenkertomista. – Laidlaw vastaa suoraan.

Hän uskoo, että uuden sukupolven tekijöiden on aika ottaa ohjat. Silti 400 Boys osoittaa, että vanhoillakin tarinoilla voi olla tulevaisuus. Laidlawin varhainen cyberpunk-visio herää henkiin vuosikymmeniä myöhemmin, ja kenties tämä ei jää viimeiseksi kerraksi, kun hänen mielikuvituksensa löytää tiensä uudelle yleisölle.