Disney+ lisäsi juuri kaksi odotettua titteliä valikoimaansa – luvassa Formuloiden maailmaa ja murhamysteeriä Kommentit pois päältä artikkelissa Disney+ lisäsi juuri kaksi odotettua titteliä valikoimaansa – luvassa Formuloiden maailmaa ja murhamysteeriä

Errori.net

Disney+ on suosittu suoratoistopalvelu, joka tarjoaa laajan valikoiman elokuvia, sarjoja ja lastenohjelmia. Palvelu on tunnettu laadukkaasta sisällöstään ja sisältää monipuolisia vaihtoehtoja kaikenikäisille katsojille.

Nyt palvelun tarjontaan on lisätty kaksi varsin mielenkiintoista titteliä.

Brawn: The Impossible Formula 1© Story

Keanu Reevesin juontama neliosainen dokumenttisarja vie katsojat matkalle legendaarisen Brawn GP -tallin uskomattoman Formula 1© -mestaruuskauden taakse. Sarja paljastaa tallin tarinan, joka on kuin suoraan huippuluokan moottoriurheilun draamakirjasta. Tämä on ehdoton katsottava kaikille moottoriurheilun ystäville, jotka haluavat sukeltaa syvemmälle F1-maailman kulisseihin.

A Murder at the End of the World

FX:n tuottama sarja on kiehtova murhamysteeritrilleri, jonka ovat luoneet suositun The OA -sarjan tekijät Brit Marling ja Zal Batmanglij. Sarja tarjoaa intensiivistä jännitystä ja monimutkaista juonittelua, kun se seuraa salaperäistä murhaa maailman äärimmäisessä pisteessä. Eilen Rotten Tomatoes myönsi sarjalle Certified Fresh -leiman, mikä viittaa sen vastaanottoon kriitikoiden keskuudessa.

Näiden uusien lisäysten myötä Disney+ vahvistaa asemansa monipuolisena viihdepalveluna, tarjoten katsojilleen mielenkiintoisia vaihtoehtoja eri genreistä. Niin moottoriurheilun faneille kuin mysteerien ystävillekin on nyt tarjolla uutta katsottavaa!

Antoisia sarjahetkiä, juuri sinulle!

Prime Video ja Disney+ hyppäävät AI-soppaan – katsojat saavat pian tekoälytiivistelmät ja omat Darth Vader -fanivideot Kommentit pois päältä artikkelissa Prime Video ja Disney+ hyppäävät AI-soppaan – katsojat saavat pian tekoälytiivistelmät ja omat Darth Vader -fanivideot

Kun yhä useammat yritykset ottavat käyttöön tekoälyominaisuuksia liiketoiminnassaan, työntekijät ovat yhä huolissaan tekoälyn uhasta työpaikkojensa korvaajana. Fortune-lehti raportoi tiistaina, että eräs Adoben johtaja ei kuitenkaan ole aivan vakuuttunut tästä uhasta, vertaillen tekoälyn kehitystä kameran keksimiseen.

Amazon virittelee Prime Videoon uuden Video Recaps -ominaisuuden, joka tarjoaa tekoälyn tuottamia tiivistelmiä sarjojen aiemmista kausista. AI yhdistelee musiikkia, dialogia ja kertojaääntä ja niputtaa niistä nopean “mitä viimeksi tapahtui” -kässärin, jotta katsojat voivat hypätä takaisin sarjoihin ilman muistipainajaisia. Tällä hetkellä ominaisuus on vielä beta-vaiheessa, mutta selvästi suunnattu isoihin tuleviin hitteihin kuten Falloutin kakkoskauteen ja The Boysin vitoskauteen.

Prime Videon teknologiajohtaja Gérard Medioni kuvailee uudistusta suoratoiston merkittäväksi AI-avaukseksi, jossa tekoäly pyrkii löytämään automaattisesti sarjojen oleelliset juonipisteet. Käytännössä: jos Reacherin kolmoskausi meni muistikuvissa samanlaiseksi sumuksi kuin työmiehen maanantai, AI yrittää pitää sinut kasassa.

Samaan aikaan Disney+ tekee oman AI-loikkansa. Toimitusjohtaja Bob Iger vahvisti, että palvelu alkaa ensimmäistä kertaa tukea käyttäjien luomaa AI-sisältöä – eli tilaajat voivat jatkossa tehdä omia videoitaan Disneyn hahmoilla. Kyllä: Darth Vader, Frozenia muistuttavat lumihahmot ja Iron Man ovat kohta fanien käsissä, ainakin virtuaalisesti.

Sekä Amazon että Disney ajavat siis tekoälyä suoratoistopalvelujen ytimeen: toinen helpottaa katselun jatkamista, toinen avaa portit luovalle kaaokselle. Lopputulos voi olla joko entistä sujuvampi katselukokemus, tai internetin seuraava iso meemikausi.

Alien: Earth saa toisen kauden – kuvaukset Lontoossa 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Alien: Earth saa toisen kauden – kuvaukset Lontoossa 2026

FX, Hulu ja Disney+ ovat virallisesti tilanneet toisen kauden suosikkisarjalleen Alien: Earth. Sarjan luoja Noah Hawley jatkaa ohjaajana, käsikirjoittajana ja tuottajana, ja kuvaukset alkavat Lontoossa ensi vuonna.

FX:n puheenjohtaja John Landgraf kiitteli Hawleyn kykyä luoda omaperäisiä ja elävästi toteutettuja tarinoita. Landgrafin mukaan yhteistyö Hawleyn kanssa on kestänyt yli vuosikymmenen, ja uusi sopimus mahdollistaa lisää suuria projekteja tulevaisuudessa.

Hawley itse kertoo olevansa innoissaan laajennetusta sopimuksesta, joka avaa uusia mahdollisuuksia Disney Entertainment Televisionin kautta. Hän korostaa, että FX on aina tukenut rohkeaa, hahmokeskeistä tarinankerrontaa ja että Alien: Earthin maailmaa on ilo jatkaa yhdessä näyttelijöiden ja tiimin kanssa.

Sarjan ensimmäinen kausi sai kiitosta fanien ja kriitikoiden keskuudessa, ja monet odottavat innolla, mihin Hawley vie Xenomorphien ja ihmisten tarinan seuraavaksi. Sarjassa tuottajina toimivat myös Ridley Scott, David W. Zucker ja Clayton Krueger, mikä lupaa jatkossakin laadukasta scifi-viihdettä.

Kausi 2 tuo siis lisää jännitystä ja mysteeriä Lontoon kuvauspaikoilta, ja sarjan fanit voivat alkaa lämmitellä mielenkiinnolla jo nyt.