Disney+ menetti 700 000 tilaajaa hinnankorotuksen jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Disney+ menetti 700 000 tilaajaa hinnankorotuksen jälkeen

Disney+

Disney+ -suoratoistopalvelu menetti 700 000 tilaajaa maailmanlaajuisesti viime kuukausien aikana, käy ilmi Disneyn vuoden 2025 ensimmäisen vuosineljänneksen tuloksista.

Disneyn mukaan + -palvelulla on nyt 124,6 miljoonaa tilaajaa, mikä on 0,7 miljoonaa vähemmän kuin vuoden 2024 viimeisellä neljänneksellä. Tilaajakato seurasi syksyllä toteutettua hinnankorotusta. Mainoksia sisältävän Disney+ -version hinta nousi 7,99 dollarista 9,99 dollariin, kun taas mainoksettoman version hinta kohosi 13,99 dollarista 15,99 dollariin.

Disney aloitti syyskuussa myös tiukan valvonnan salasanojen jakamisen estämiseksi ottamalla käyttöön ”Paid Sharing” -järjestelmän Yhdysvalloissa, Kanadassa ja osissa Eurooppaa. Järjestelmä rajoittaa tilin käytön yhteen talouteen, ja useamman talouden käyttö edellyttää lisämaksua päätilaajalta.

Vuoden 2025 ensimmäinen neljännes oli palvelun historian ensimmäinen, jolloin tilaajamäärä laski. Disneyn toimitusjohtaja totesi tulosjulkistuksen yhteydessä järjestetyssä puhelussa, että tilaajakato ei ollut niin suuri kuin oli pelätty.

Disney odottaa Disney+ -tilausten laskevan edelleen vuoden 2025 toisella neljänneksellä. Vaikka Disney+ menetti tilaajia, -palvelu kasvatti tilaajakuntaansa 1,6 miljoonalla, saavuttaen yhteensä 53,6 miljoonaa maksavaa tilaajaa.

Disneyn kokonaisliikevaihto kasvoi neljänneksellä 4,8 prosenttia, suurelta osin kiitos -elokuvan, joka tuotti elokuvateattereissa yli miljardi dollaria.

Disney+:n marraskuun uutuudet julki – Percy Jackson, Rivals ja All’s Fair palaavat Kommentit pois päältä artikkelissa Disney+:n marraskuun uutuudet julki – Percy Jackson, Rivals ja All’s Fair palaavat

Disney+

+ on paljastanut marraskuun 2026 ohjelmistonsa keskeisiä uutuuksia. Kuukauden aikana palveluun palaavat muun muassa ja olymposlaiset, ja All’s Fair. Lisäksi katsottavaksi saapuu korealainen draamasarja .

All’s Fair – 2. kausi alkaa 4. marraskuuta

Ryan Murphyn luoma asianajokomedia All’s Fair jatkuu toisella kaudellaan 4. marraskuuta. Uusissa jaksoissa luvataan skandaaleja, ystävyyssuhteiden koetuksia ja muuttuvia liittoumia. Näyttelijöihin kuuluvat Kim Kardashian, Naomi Watts, Niecy Nash-Betts, Teyana Taylor, Matthew Noszka, Cauã Reymond, Sarah Paulson ja Glenn Close.

The Remarried Empress – alkaa 4. marraskuuta

Korealaisdraama The Remarried Empress saapuu palveluun samana päivänä. Tarina seuraa keisarinna Navieria, jonka suhde puolisoon Sovieshuun ajautuu kriisiin. Sydänsurujen ja hovijuonittelun keskellä Navier yrittää saada valtansa takaisin.

Rivals – toisen kauden uudet jaksot 11. marraskuuta

Rivals jatkuu toisen tuotantokautensa uusilla jaksoilla 11. marraskuuta. Tony Baddingham joutuu käsittelemään Monican kuoleman seurauksia samalla, kun Venturerin ja Coriniumin kilpailu Lounais-Englannin televisiotoimiluvasta kiristyy. Rutshiren asukkaiden salaisuudet ja keskinäiset ristiriidat nousevat yhä suurempaan rooliin.

Percy Jackson ja olymposlaiset – 3. kausi alkaa 20. marraskuuta

Percy Jacksonin seikkailut jatkuvat kolmannella kaudella 20. marraskuuta. Percy lähtee vaaralliselle pelastusretkelle etsimään Annabeth Chasea, joka on joutunut Kronoksen vangiksi. Matkalla Percy saa uusia liittolaisia ja joutuu kohtaamaan odottamattomia vaaroja.

Disney+:n marraskuun ohjelmistossa on myös muuta sisältöä, mutta tässä uutisessa mainitut neljä nimikettä ovat Disney Nordicin 2. marraskuuta julkaistun sisältöuutiskirjeen erikseen esiin nostamat sarjat.

Lähde: The Walt Disney Company Nordicin lehdistötiedote, 2.11.2026.

Gillian Anderson ylistää uutta X-Files-sarjaa – ”Olin vaikuttunut siitä, kuinka erilaiselta se tuntui, mutta samalla se oli täysin X-Filesia” Kommentit pois päältä artikkelissa Gillian Anderson ylistää uutta X-Files-sarjaa – ”Olin vaikuttunut siitä, kuinka erilaiselta se tuntui, mutta samalla se oli täysin X-Filesia”

X-Filesin legendaarinen tähti Gillian Anderson uskoo, että Ryan Coogler on juuri oikea henkilö luotsaamaan kulttisarjan uutta tulemista.

Anderson kertoi Entertainment Tonightille lukeneensa tulevan reboot-sarjan pilottijakson käsikirjoituksen, eikä kehut jääneet puolitiehen.

En voisi kuvitella parempaa henkilöä johtamaan tätä projektia. En malta odottaa lopputulosta, sillä hän on poikkeuksellinen tekijä, Anderson sanoi.

Näyttelijän mukaan Cooglerin kirjoittama pilottijakso onnistuu olemaan samaan aikaan jotain täysin uutta ja silti juuri sitä, mitä X-Files-fanit odottavat.

Se oli loistava. Olin vaikuttunut siitä, kuinka erilaiselta se tuntui, mutta samalla se oli täysin X-Filesia.

Anderson ei kuitenkaan suostunut paljastamaan, nähdäänkö hän itse mukana uudessa sarjassa. Hän kierteli kysymystä mahdollisesta cameo-roolista, vaikka onkin aiemmin keskustellut projektista Cooglerin kanssa.

Uudessa X-Filesissa päärooleissa nähdään Himesh Patel ja Danielle Deadwyler. Kaksikko esittää FBI-agentteja, jotka määrätään tutkimaan vuosia suljettuna ollutta osastoa, joka keskittyy selittämättömiin ilmiöihin.

Sarjan pilottijakso on jo kuvattu Vancouverissa, siis samassa kaupungissa, jossa alkuperäisen X-Filesin viisi ensimmäistä tuotantokautta kuvattiin 1990-luvulla.

Ryan Coogler vahvisti jo viime vuonna keskustelleensa Andersonin kanssa ja kertoi toivovansa, että alkuperäissarjan tähdet nähtäisiin tavalla tai toisella mukana uudessa versiossa. Myös David Duchovny on kertonut, että mahdollisesta vierailuroolista on käyty keskusteluja, vaikka lopullisia päätöksiä ei ole vielä julkistettu.

X-Filesin uusi versio on tarkoitus julkaista Hulussa, mutta tarkkaa ensi-ilta-ajankohtaa ei ole vielä kerrottu.