Disney+ nostamassa hintojaan Yhdysvalloissa – seuraako trendi pian perässä? Kommentit pois päältä artikkelissa Disney+ nostamassa hintojaan Yhdysvalloissa – seuraako trendi pian perässä?

Errori.net

nostaa tilaushintaansa jälleen kerran, mikä on neljäs korotus viiteen vuoteen palvelun lanseeraamisesta. Alun perin 6,99 dollarista kuussa palvelun mainokseton versio maksaa nyt 15,99 dollaria kuussa – yli kaksi kertaa enemmän kuin vuonna 2019.

Hinnankorotus on osa laajempia hintamuutoksia ennen Disneyn tulosjulkistusta huomenna aamuna. Disney+:n lisäksi sisarpalvelu kallistuu mainoksettomana versiossaan 17,99 dollarista 18,99 dollariin kuussa, ja nousee 10,99 dollarista 11,99 dollariin.

Myös palvelujen mainosrahoitteiset versiot kallistuvat kahdella dollarilla 9,99 dollariin kuussa.THR-lehden mukaan hinnankorotuksella pyritään ohjaamaan kuluttajia Disney Bundle -pakettiin, jossa mainosrahoitteiset Disney+ ja Hulu -palvelut maksavat 10,99 dollaria kuussa.

Saatavilla on myös suoratoistopaketti, jossa on mainosrahoitteiset Disney+, Hulu ja Max -palvelut 16,99 dollarilla kuussa (29,99 dollaria mainokseton versio).Hinnankorotukset tulevat voimaan 17. lokakuuta.Disney+:n hinnankorotus on vain yksi osa laajempaa hinta-aallon nousua, kun palveluntarjoajat pyrkivät siirtämään suoratoistopalvelun pyörittämisen kustannukset kuluttajille. ja ovat myös nostaneet hintojaan vuonna 2024. Kuten tammikuussa kirjoitimme, suoratoisto muuttuu, ja me maksamme laskun.Samaan aikaan Disney+:llä on ollut vaikeuksia saavuttaa potentiaalinsa lanseeraamisen jälkeen vuonna 2019, ja se on maksanut Disneylle miljardeja dollareita.

Predator pistää kohta Alienia turpaan? – uusi traileri vihjaa mahdollisesta crossoverista Kommentit pois päältä artikkelissa Predator pistää kohta Alienia turpaan? – uusi traileri vihjaa mahdollisesta crossoverista

-animaatiosarjan uusi traileri on saanut fanit villiintymään – ja syystä. Trailerin lopussa vilahtaa vanhempi Yautja (eli Predator), joka näyttää kantavan selässään viittaa, joka on tehty -elokuvien ikonisista xenomorph-häntien osista. Fanit uskovat, että kyseessä voi olla suoraviivainen viittaus -mytologiaan — tai jopa merkki tulevasta suuremmasta crossoverista.

Kyseinen kohtaus esittää Predatoria, joka nousee aluksestaan ilmeisesti onnitellakseen taistelusta selvinnyttä ihmistä. Huomiota herättää kuitenkin erityisesti selässä roikkuva trofeeviitta, joka näyttää selvästi koostuvan terävistä, hännänmuotoisista elementeistä.

Sarja saa ensi-iltansa 6. kesäkuuta 2025 yksinoikeudella -palvelussa ja seuraa kolmea historian hurjinta soturia: viikinkinaista ja hänen poikaansa, samuraita vastaan kapinoivaa ninjaa sekä toisen maailmansodan lentäjää, joka kohtaa yliluonnollisen uhan. Jokainen kohtaa oman Predatorinsa.

Alien: Earth sarjan julkaisupäivä paljastettiin Kommentit pois päältä artikkelissa Alien: Earth sarjan julkaisupäivä paljastettiin

, ja julkistivat odotetun : Earth -sarjan ensimmäiset kaksi jaksoa, jotka julkaistaan 12. elokuuta 2025. Sarja esittelee katsojille uuden luvun Alien-universumissa ja koostuu kahdeksasta jaksosta. Uudet jaksot saapuvat joka tiistai.

Tässä -sarjassa ollaan vuonna 2120, vuosia Prometheuksesta ja kaksi vuotta ennen Alien–elokuvan tapahtumia. Tarina seuraa syvän avaruuden tutkimusalus USCSS Maginotin hätälaskeutumista Maahan, jossa nuori Wendy (Sydney Chandler) ja joukko taktisia sotilaita tekevät kohtalokkaan löydön, joka vie heidät Maapallon suurimman uhan äärelle.

Sarjassa Maata hallitsevat viisi suuryritystä, joista tunnetuin on Weyland-Yutani, mutta mukana on myös Prodigy, Lynch, Dynamic ja Threshold. Tekoälyyn perustuvat syntetit ja kyborgit elävät rinnakkain ihmisten kanssa. Uuden teknologian myötä Prodigy-korporaation perustaja kehittää humanoidirobotteja, joilla on ihmismäinen tietoisuus – ja Wendy on ensimmäinen prototyyppi.

Wendyn ja muiden hybridien kohdatessa Weyland-Yutani-aluksen katastrofin jälkeen he kohtaavat täysin uusia ja kauhistuttavampia elämänmuotoja. Sarjassa nähdään yhteensä viisi erilaista hirviötä, joista yksi on tuttu Xenomorph, mutta muitakin olentoja on luvassa.

Sarjan näyttelijöihin kuuluvat muun muassa Sydney Chandler (Wendy), Timothy Olyphant (Kirsh), Alex Lawther (Hermit) ja Essie Davis (Dame Sylvia). Sarjan tuottaja Noah Hawley on kertonut, ettei hän hyödynnä Prometheus-elokuvan taustatarinaa, vaan palaa alkuperäisten Alien-elokuvien ”retro-futurismiin” ja keskittyy sarjan alkuperäiseen mytologiaan.

Alien: Earth -sarja tuo mukanaan uutta jännitystä ja hirviöitä Alien-faneille ja on odotettu lisäys tälle rakastetulle sci-fi-franchisingille.