
Disney on julkistanut pitkään odotetuille animaatiojatko-osille vihdoin tarkat ensi-iltapäivät. Elokuvat Lilo & Stitch 2 ja Incredibles 3 saapuvat elokuvateattereihin kesällä 2028 ja peräkkäin, mikä tekee vuodesta supersankarien ja avaruusseikkailujen ystäville melkoisen juhlan.
Lilo & Stitch 2 saa ensi-iltansa 26. toukokuuta 2028. Jatko-osa seuraa vuonna 2025 julkaistun live-action-version menestystä, joka keräsi maailmanlaajuisesti yli miljardin dollarin lipputulot (noin 930 miljoonaa euroa). Disney ei vielä paljastanut juonesta paljoa, mutta odotukset ovat korkealla, sillä ensimmäinen osa onnistui päivittämään klassikon tunteikkaan ytimen uudelle yleisölle.
Vain muutamaa viikkoa myöhemmin, 16. kesäkuuta 2028, vuorossa on Incredibles 3. Pitkään odotettu supersankariperheen paluu jatkaa Parrien tarinaa, vaikka ohjaajavaihdoksia saatetaankin nähdä. Kolmatta osaa ei välttämättä ohjaa sarjan luoja Brad Bird, vaan mahdollisesti Pixar-elokuvasta Elemental tuttu Peter Sohn.
Vaikka Disney ei paljastanut vielä tarkempia yksityiskohtia juonista, yhtiö muistutti samalla koko elokuvien ja hahmojen pitkästä perinnöstä ja siitä, miten esimerkiksi Toy Story -sarja on kasvanut osaksi populaarikulttuuria jo vuosikymmenien ajan.
Vuosi 2028 näyttää siis Disneyn kalenterissa vahvasti nostalgiaa ja suuria tunteita painottavalta. Katsojille se tarkoittaa varautumista paluuseen tuttujen hahmojen pariin ja mahdollisesti myös kyynelpitoisiin elokuvateatterihetkiin.

