Disneyn merirosvoseikkailut jatkuvat – Margot Robbien tähdittämä elokuva edelleen suunnitteilla Kommentit pois päältä artikkelissa Disneyn merirosvoseikkailut jatkuvat – Margot Robbien tähdittämä elokuva edelleen suunnitteilla

-elokuvasarjan tuottaja Jerry Bruckheimer vakuuttaa edelleen haluavansa tehdä kaksi uutta elokuvaa. Toisessa toivotaan Margot Robbien näyttelevän pääosaa.

Bruckheimer kommentoi huhuja Robbien tähdittämästä elokuvasta. Robbie itse sanoi vuonna 2022, ettei usko Disneyn haluavan toteuttaa hänen ideaansa.

”Meillä oli aikoinaan idea tehdä enemmän naisvetoinen – ei kokonaan naisvetoinen, mutta erilainen tarina – joka olisi ollut mielestämme todella hieno,” Robbie sanoi tuolloin. ”Mutta kaiketi he eivät halua tehdä sitä.”

Bruckheimer kuitenkin toppuuttelee epäilyksiä.

”Nämä ovat kaksi eri elokuvaa,” Bruckheimer kertoo EW-lehdelle. ”Toivomme saavamme molemmat tehtyä, ja uskon myös Disneyn haluavan todella tehdä Margotin elokuvan.”

Bruckheimer vahvistaa myös käsikirjoittaja Jeff Nathansonin työstävän aiemmin huhuttua täydellistä uudelleenkäynnistystä. Nathansonin käsikirjoitus on Bruckheimerin mukaan jo hyvässä vaiheessa.

Viimeisin Pirates of the Caribbean -elokuva, Pirates of the Caribbean: Salazarin kosto, ilmestyi vuonna 2017. Vaikka arvostelut olivat hieman aiempia osia parempia, kärsi elokuva silti tuttujen ongelmien alla.

Jäämme siis odottamaan, nähdäänkö merirosvoja valkokankaalla tulevaisuudessa, Robbien kanssa tai ilman.

Lähde: EW

James Gunn: Marvelin ongelmat johtuivat Disney+:n ”sisältöhulluudesta” Kommentit pois päältä artikkelissa James Gunn: Marvelin ongelmat johtuivat Disney+:n ”sisältöhulluudesta”

Ohjaaja ja DC Studiosin johtaja James Gunn avasi suunsa Marvelin viime vuosien kompuroinnista ja syytti suoraan ä siitä, että Studios joutui uhraamaan laatunsa massatuotannon vuoksi. Gunnin mukaan Disney pilasi Marvelin vaatimalla valtavaa määrää sisältöä Disney+:aan, eikä Marvelilla ollut tilanteeseen paljoa sanottavaa.

Gunn kertoi haastattelussa, että Disneyn sisällönsyöttöstrategia oli epäreilu ja tappoi Marvelin tuolloin, vaikka myöhemmin hän täsmensi, ettei tarkoittanut Marvelin olevan kuollut lopullisesti.

He selvisivät siitä, mikä on hyvä asia. – Gunn totesi somessa.

Hänen mukaansa koko viihdeteollisuutta riivannut streaming-kausi pakotti yhtiöt julkaisutahtiin, jota ei yksinkertaisesti voitu ylläpitää laadukkaasti.

Marvelin ongelmat Avengers: Endgamen (2019) jälkeen ovat olleet laajalti esillä: leffojen ja sarjojen määrä kasvoi, mutta katsojien into laantui. Vaikka ja olivat menestyksiä, monet muut julkaisut jäivät vaisuiksi niin kriitikoiden kuin yleisön silmissä.

Vuonna 2025 Marvel aikoo julkaista enää kolme elokuvaa: , ja . Vuodelle 2026 on tiedossa toistaiseksi vain kaksi MCU-leffaa. Disney onkin nyt kääntämässä suuntaa kohti vähemmän on enemmän strategiaa.

Samaan aikaan Gunn vakuuttaa, ettei ole vastaavanlaisen paineen alla. Hänen mukaansa DC:n julkaisut etenevät vain, kun käsikirjoitukset ovat kunnossa ja laatu korkealla. Uusi DC-universumi käynnistyy heinäkuussa -elokuvalla, ja jatkoa seuraa muun muassa Peacemakerin toisella kaudella sekä -elokuvalla ensi vuonna.

Gunnin mukaan kiire ei ole enää pelin henki ja se voi olla juuri sitä, mitä supersankarielokuvat nyt tarvitsevat.

Piraatit tekevät paluun – tuttuja naamoja luvassa uudessa Pirates of the Caribbean -elokuvassa? Kommentit pois päältä artikkelissa Piraatit tekevät paluun – tuttuja naamoja luvassa uudessa Pirates of the Caribbean -elokuvassa?

Meret kuohuvat taas, sillä valmistelee vihdoin kuudetta -elokuvaa ja tuottaja Jerry Bruckheimer on vahvistanut, että osa vanhoista näyttelijöistä palaa mukaan. Mutta keistä on kyse? Se jää vielä arvoitukseksi.

Orlando Bloom, eli kaikkien tuntema Will Turner, vihjaili brittiläisessä This Morning -keskusteluohjelmassa olevansa saatavilla uuteen merirosvoseikkailuun. Bloomin mukaan olisi hienoa saada bändi kasaan ja kuka voisi unohtaa hänen yhteiset purjehduksensa Keira Knightleyn esittämän Elizabeth Swannin kanssa?

Viimeisin elokuva, Dead Men Tell No Tales, julkaistiin jo vuonna 2017, eikä se juuri säväyttänyt yleisöä. Lisäksi Johnny Deppin oikeuskiistat Disneyä ja ex-vaimoaan vastaan sysäsivät koko sarjan pitkälle tauolle. Nyt, kun Depp on hiljalleen palannut valkokankaalle ja pelimaailmaankin (Fortniten merirosvoristeyksen myötä), fanit odottavat malttamattomina: palaako kapteeni Jack Sparrow?

Bruckheimer lupaa, että elokuvassa nähdään tuttuja hahmoja, vaikka mukana on myös täysin uusi näkökulma koko tarinaan. Toistaiseksi elokuvalla ei kuitenkaan ole vielä virallista julkaisupäivää, mutta purjeet ovat taas nousemassa.