Disneyn suoratoistopalvelu saapuu marraskuussa – maksaa puolet vähemmän kuin Netflix Kommentit pois päältä artikkelissa Disneyn suoratoistopalvelu saapuu marraskuussa – maksaa puolet vähemmän kuin Netflix

Disneyn uusi suoratoistopalvelu lanseerataan marraskuun 12. päivä. Palvelu tulee haastamaan kilpailevan palvelun Netflixin sisällöllään ja myös hinnallaan. Disney+ kustantaa kuukaudessa noin 6€, joka on puolet vähemmän kuin kilpaileva palvelu .

Arsenaalissaan Disneyllä on elokuvia ja sarjoja isoissa nimissä: Marvel, Star Wars, Pixar sekä lukemattomat Disneyn omat brändit. Lanseeraushetkellä palvelusta löytyy yli 7500 jaksoa sarjoja sekä 400 elokuvaa. Joukossa on mm. 30 kautta The Simpsons -sarjaa, jonka Disney nappasi ostaessaan 21st Century Foxin aiemmin tänä vuonna.

Disney aikoo investoida palvelun alkuperäissarjoihin vuoden 2020 tilikaudella yhteensä miljardin. Palvelu tulee saatavilla Pohjois-Amerikassa marraskuussa 2019 ja Euroopassa myöhemmin loppuvuodesta tai viimeistään alkuvuodesta 2020.

Netflixin Dungeons & Dragons -sarja ottaa ilon irti lohikäärmeiden suosiosta Kommentit pois päältä artikkelissa Netflixin Dungeons & Dragons -sarja ottaa ilon irti lohikäärmeiden suosiosta

Netflixin tuleva Dungeons & Dragons -sarja tuo mukanaan jännittävän mahdollisuuden hyödyntää nykyistä fantasia-TV-trendiä lohikäärmeiden valtavasta suosiosta, mutta vie sen vielä askeleen pidemmälle.

Sarjan keskiössä oleva Forgotten Realms -maailma tarjoaa loistavan mahdollisuuden esitellä niin sanottuja ”dragonlichejä”, jotka yhdistävät lohikäärmeiden valtavan voiman ja kuolleiden olentojen ominaisuudet. Nämä eläville kuolematon lohikäärmeiden kaltaiset olennot voisivat olla avain -sarjan erottumiseen kilpailijoistaan.

Lohikäärmeet ovat jo pitkään olleet keskeisiä elementtejä fantasiasarjoissa, kuten Game of Thronesissa ja House of the Dragonissa, mutta usein ne kuvataan joko liittolaisina tai neutraaleina olentoina. Dragonlichit sen sijaan vievät lohikäärmeiden pahuuden juurille ja tekevät niistä todella pelottavia vihollisia. Nämä kuolleet lohikäärmeet, joiden sielu on kytketty henkiastiaan, tekevät niistä tavallista lohikäärmettäkin vaikeampia voitettavia.

Kyseinen käänne ei ainoastaan vie lohikäärmeiden käyttöä uusiin suuntiin, vaan antaa sarjalle mahdollisuuden korostaa lohikäärmeiden alkuperäistä pahantahtoista luonteenpiirrettä. Jos Dragonlichit otetaan mukaan, sarja voi erottua muista lohikäärmeitä hyödyntävistä fantasiasarjoista ja viedä koko trendin täysin uudelle tasolle. Tällainen yhdistelmä kuolematonta voimaa ja lohikäärmeiden alkuperäistä julmuutta voi tarjota unohtumatonta katsottavaa faneille ja houkutella uusia katsojia mukaan.

Tutut konkarit palaavat Enola Holmesin tulevan jatko-osan pariin Kommentit pois päältä artikkelissa Tutut konkarit palaavat Enola Holmesin tulevan jatko-osan pariin

on vahvistanut, että on virallisesti siirtynyt tuotantovaiheeseen. Suosittu nuori etsivä palaa ruutuun tuttuun tapaan Millie Bobby Brownin esittämänä, ja myös Henry Cavill jatkaa Sherlock Holmesin roolissa. Uuden seikkailun tapahtumapaikkana toimii aurinkoinen Malta, mutta loma ei tarkoita lepotaukoa – uusi mysteeri odottaa ratkaisijaansa.

Tulevassa elokuvassa Enola joutuu keskelle ”käärmeiden pesää”, kun hän selvittää uutta tapausta ja samalla navigoi suhdettaan lordi Tewkesburyyn (Louis Partridge). Mukana ovat myös Himesh Patel tohtori Watsonina, Helena Bonham Carter Eudoria Holmesina ja Sharon Duncan-Brewster roistomaina Moriartyna.

Elokuvan ohjaa Philip Barantini () ja käsikirjoituksesta vastaa jälleen Jack Thorne, joka oli mukana myös kahdessa aiemmassa osassa. Sarja perustuu Nancy Springerin kirjoittamiin -kirjoihin.

Julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu, mutta tuotannon alkaminen vihjaa ensi-iltaa mahdollisesti vuoden 2025 lopulle tai 2026 alkuun. Netflixin mukaan ensimmäinen elokuva keräsi huikeat 76 miljoonaa katselukertaa, joten odotukset kolmatta osaa kohtaan ovat korkealla.