Donkey Kong Bananza tuo Paulinen takaisin – DK muuttuu nyt seepraksi ja lentäväksi strutsiksi Kommentit pois päältä artikkelissa Donkey Kong Bananza tuo Paulinen takaisin – DK muuttuu nyt seepraksi ja lentäväksi strutsiksi

paljasti uusimmat tiedot tulevasta pelistä viimeisimmässä Nintendo Direct -lähetyksessä. Mukaan pamahtaa yllätys, Super Mario Odysseyn Pauline palaa sivuhahmoksi, tällä kertaa nuorempana versionaan. Pauline auttaa DK:ta laulamalla, mikä muuttaa Donkey Kongin hetkellisesti esimerkiksi ryntääväksi seepraksi tai lentäväksi strutsiksi, joka pudottelee munia pommeina.

Peli tarjoaa myös uudenlaisen yhteistyömahdollisuuden: toinen pelaaja voi hypätä Pauline-hahmon saappaisiin ja ampua räjähtäviä ääniaaltoja Joy-Conin hiiriohjauksella tukemaan DK:n tuhoamispuuhia. GameShare-toiminnon ansiosta co-op-pelin voi pelata jopa usealla paikallisella Switchillä ilman, että kaikki tarvitsevat oman pelin.

Uusia pelimekaniikkoja ovat myös mahdollisuus liukua irti repimilläsi maapalasilla ja rakentaa niistä vaikka siltoja. Lisäksi DK Artist -tila antaa vapaat kädet luoda omanlaisia kivipatsaita tuhoamisen lomassa. Mukana nähdään myös klassikkohahmoja kuten Cranky Kong, Rambi the Rhino sekä Diddy ja Dixie Kong, vaikka heidän tarkat roolinsa ovat vielä hämärän peitossa.

Donkey Kong Bananza ilmestyy 17. heinäkuuta yksinoikeudella :lle, ja ennakkofiilikset lupaavat upeaa grafiikkaa ja sujuvaa toimintaa. Uuden amiibo-figuurin myötä saat myös Paulinelle oman asun aiemmin kuin tavallisesti. Tästä pelistä odotetaan kesän kovaa hittijulkaisua!

Nintendo haastaa Sonyn ja Microsoftin: Switch 2 houkuttelee pelijätit puoleensa Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo haastaa Sonyn ja Microsoftin: Switch 2 houkuttelee pelijätit puoleensa

Nintendon uusi konsoli Switch 2 näyttää tehneen heti lähtemättömän vaikutuksen pelimarkkinoihin. Analyysiyhtiö arvioi, että laitteen julkaisu kasvatti kolmannen osapuolen pelien myyntiä peräti 75 prosenttia ja toi noin 930 miljoonan euron lisätulot vain yhdeksässä kuukaudessa.

Erityisen huomionarvoista on, että kasvu ei tullut suuremmista myyntimääristä, vaan korkeammista hinnoista. Pelien kappalemyynti itse asiassa laski hieman, noin 2,5 prosenttia, mutta uusien pelien korkeampi hintataso nosti kokonaisliikevaihtoa reippaasti.

Suurimmat voittajat löytyvät julkaisijoiden joukosta. , ja keräsivät kukin yli 93 miljoonaa euroa tuloja Switch-alustalla. Erityisesti on ollut merkittävä veturi Warner Brosille.

Switch 2:n menestys kertoo myös isommasta muutoksesta pelialalla. Vaikka Sonyn ja Microsoftin konsolit ovat tehokkaita, niiden korkea hinta ja hieman hiipunut käyttäjäkasvu ovat tehneet Nintendon alustasta entistä houkuttelevamman. Julkaisijat näkevät Switch 2:n mahdollisuutena tavoittaa laajempi yleisö helpommin.

Taustalla vaikuttaa myös alkuperäisen Switchin valtava suosio, yli 150 miljoonaa myytyä laitetta. Se luo vahvan pohjan uudelle konsolille ja tekee siitä keskeisen alustan pelijulkaisijoille, jotka etsivät kasvua tilanteessa, jossa kilpailijoiden käyttäjäkunnat eivät kasva entiseen tahtiin.

Kaiken kaikkiaan Switch 2 ei ole pelkästään uusi konsoli, vaan merkittävä voima, joka muokkaa koko pelialan suuntaa ja ainakin toistaiseksi näyttää siltä, että pelintekijät seuraavat rahaa.

Pokémon Champions -pelin hinnat vuotivat: Tällaista maksumallia Nintendo suunnittelee Kommentit pois päältä artikkelissa Pokémon Champions -pelin hinnat vuotivat: Tällaista maksumallia Nintendo suunnittelee

Ensi kuussa Switchille saapuva Champions on saanut ensimmäiset epäviralliset hintatietonsa. Vaikka Nintendo ja eivät ole vielä vahvistaneet lopullista hinnoittelua, yhdysvaltalaisessa PAX East -tapahtumassa liikkuneet tiedot maalaavat kuvan monitasoisesta maksumallista.

Aloituspaketit ja taistelupassit

Peli on tyypiltään ”free-to-start”, eli peruspelaaminen on ilmaista, mutta etenemistä ja mukauttamista vauhditetaan mikromaksuilla. YouTube-kanava PanFro Gamesin mukaan tarjolla on useita eri hintaluokkia:

  • Starter Pack (n. 10 €): Lisää box-tilaa pokémoneille (30 -> 80), eksklusiivista musiikkia sekä peliä nopeuttavia Quick- ja Training-tikettejä.
  • Battle Pass (Ilmainen): Kausipisteillä ansaittavia peruspalkintoja sijoitusotteluista.
  • Premium Battle Pass (n. 7 €): Avaa lisäpalkintoja ja eksklusiivisia asusteita, joita ei muuten saa kaupasta.

Kallis vuosijäsenyys ja Switch 2 -päivitys

Puhutuin paljastus on 12 kuukauden jäsenyys, jonka hinta on asettumassa noin 50 euron tasolle. Jäsenyys tuo mukanaan merkittäviä etuja, kuten suuremman säilytystilan pokémoneille, enemmän samanaikaisia taistelutiimejä sekä vain jäsenille tarkoitettuja tehtäviä ja musiikkiraitoja.

Mielenkiintoisena yksityiskohtana on vahvistettu, että peli saa ilmaisen päivityksen tulevalle Switch 2 -konsolille. Päivityksen on luvattu parantavan pelin visuaalista suorituskykyä ja graafista loistoa.

On hyvä muistaa, että kyseessä ovat vielä vahvistamattomat tiedot, ja lopulliset eurohinnat saattavat hieman vaihdella eShop-julkaisun yhteydessä.