Donkey Kong Country Returns HD sai ison ilmaispäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Donkey Kong Country Returns HD sai ison ilmaispäivityksen

on julkaissut :lle mittavan ilmaispäivityksen, joka tuo peliin runsaasti uutta tekemistä. Version 1.1.0 päivitys lisää pelattavaksi fanisuosikki Dixie Kongin, uuden Turbo Attack -pelitilan sekä teknisiä parannuksia erityisesti :lle.

Dixie Kongin mukaantulo on päivityksen selkein vetonaula. Hänen ikoninen poninhäntäpyörähdyksensä mahdollistaa leijumisen ja korkeampiin paikkoihin pääsyn, mikä muuttaa tuttujen kenttien pelaamista yllättävänkin paljon. Yksinpelissä pelaaja voi valita Diddyn tai Dixien, ja yhteistyöpelissä hahmoa voi vaihtaa maailmankartalla. Yhteisö on ottanut lisäyksen innolla vastaan, ja moni puhuu jo uudesta syystä pelata seikkailu läpi uudelleen.

Uusi Turbo Attack -tila tuo vauhtia peliin. Se avautuu kenttien läpäisyn jälkeen ja haastaa pelaajan suorittamaan ne nopeutettuina versioina kelloa vastaan, tavoitteenaan kerätä turbo-mitaleja. Lisäksi päivitys tuo mukanaan brasilianportugalin kielituen sekä joukon pieniä viilauksia ja bugikorjauksia.

2 -pelaajat saavat päivityksestä eniten irti. Tarjolla on parempi kuvanlaatu, lyhyemmät latausajat sekä GameShare-tuki, jonka ansiosta toinen pelaaja voi liittyä paikalliseen moninpeliin jaetulla pelillä. Kokonaisuutena Donkey Kong Country Returns HD tuntuu päivityksen myötä entistä tuoreemmalta, eikä Dixie Kongin paluu ainakaan vähennä banaanien keruuintoa.

Tomodachi Life tekee paluun – ilmainen demo nyt ladattavissa Nintendo eShopista Kommentit pois päältä artikkelissa Tomodachi Life tekee paluun – ilmainen demo nyt ladattavissa Nintendo eShopista

on julkaissut ilmaisen demon tulevasta pelistään . Welcome Version -demo on nyt ladattavissa :ista, ja se tarjoaa pienen mutta hulvattoman maistiaisen pelin värikkäästä saariarjesta ennen varsinaista julkaisua 16. huhtikuuta.

Demossa pelaaja pääsee luomaan enintään kolme Mii-hahmoa ja heittäytymään kaoottisen saaren hallitsijaksi. Luvassa on tuttua Tomodachi-henkeä, eli outoja sattumuksia, draamaa, romantiikkaa ja tilanteita, joita ei voi täysin ennustaa eikä ehkä aina edes selittää.

Kyse ei ole pelkästä pintaraapaisusta. Demo antaa mahdollisuuden kokeilla hahmojen muokkausta, saaren rakentamista ja erilaisten tapahtumien seuraamista. Parasta on, että pelin voi myöhemmin siirtää suoraan täysversioon, joten aloitettu kaaos ei mene hukkaan. Pienenä bonuksena pelaajat voivat napata hahmoilleen satunnaisen hamsteriasun.

Tomodachi Life: Living the Dream julkaistaan :lle, ja se toimii myös tulevalla -konsolilla. Uuden trailerin perusteella peli panostaa entistä enemmän personointiin ja saaresta voi tehdä juuri niin omituisen kuin haluaa.

Jos kaipaat peliä, jossa vakavuus jätetään ovelle ja sattuma hoitaa loput, tämä demo kannattaa käydä lataamassa.

Marvel Rivals tulossa Nintendo Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Marvel Rivals tulossa Nintendo Switch 2:lle

Rivals on vihdoin saamassa kaivatun version Switch 2 -konsolille.

We will do it! – Kehittäjät vahvistivat asian suorasanaisesti, eli peli on tulossa, vaikka tarkkaa julkaisuaikaa ei vielä kerrottu.

Päätös on merkittävä, sillä aiemmin Switch-versio on ollut epävarma kehitystyökalujen ja teknisten haasteiden takia. Nyt tilanne on muuttunut, ja pelin taustatiimi kertoo olevansa jo aktiivisesti töissä version parissa.

Sen sijaan mobiilipelaajat jäävät tällä kertaa nuolemaan näppejään. Kehittäjien mukaan ei toimi kunnolla kosketusohjauksilla, ja jos mobiiliversio joskus tehdään, se olisi täysin erillinen peli.

Peliä kehittää yhteistyössä muiden studioiden kanssa, ja se on jo nyt saanut hyvän vastaanoton. Kyseessä on sankariräiskintä, jossa Marvel-universumin hahmot ottavat mittaa toisistaan vauhdikkaissa tiimitaisteluissa.

Vaikka Marvel Rivals laajenee uusille alustoille, mobiiliversion puute kertoo samalla siitä, että kehittäjät haluavat pitää pelikokemuksen tarkasti hallittuna, jopa jos se tarkoittaa, että osa pelaajista jää ulkopuolelle.