Doom Eternal ja Control tähdittävät joulukuun massiivista Game Pass lisäystä Kommentit pois päältä artikkelissa Doom Eternal ja Control tähdittävät joulukuun massiivista Game Pass lisäystä

Control

Microsoft on julkistanut joulukuun aikana Game Passiin ripoteltavat nimikkeet joiden selkeinä vetonauloina ovat Remedyn Control ja id Softwaren Doom Eternal.

Joulukuun kolmantena päivänä palvelussa julkaistaan Controlin ja Doom Eternalin lisäksi romanttinen avaruusseikkailu Haven, arkaderäiskintä Furi sekä Rage 2, joka on id Softwaren ja Avalanche Studiosin yhteistuotanto. Slime Rancher, Va-11 Hall-a: Cyberpunk Bartender Action ja Yes, Your Grace löytävät tiensä Game Passiin myöskin samana päivänä.

Seuraavana päivänä Dragon Quest 11 S: Echoes of an Elusive Age – Definitive Edition löytää tiensä Game Passiin sekä konsoleille, että PC:lle. Päivitetyin versio kulttirpgsarjan uusimmasta osasta sisältää peruspelin, muutamia lisäkohtauksia, mahdollisuuden vaihtaa kuvaa kaksiulotteisesta kolmiulotteiseen, japaninkielisen ääniraidan sekä orkesterin säestämän soundtrackin.

Kahdeksantena päivänä joulukuuta Game Passissa julkaistaan Xboxin mysteerinen yksinoikeuspeli Call of the Sea. Samalla tippuvat nautittavaksi Monster Sanctuary Android- ja konsolikäyttäjille sekä Starbound PC:lle.

Viikon päästä tiputetaan loputkin Microsoftin julkistamista lisäyksistä: Unto The End, Assetto Corsa, Gang Beasts, GreedFall, Superhot: Mind Control Delete sekä Yooka-Laylee and the Impossible Lair.

Hellraiser: Revival sai julkaisupäivän ja luvassa armotonta kauhua ilman sensuurisaksia Kommentit pois päältä artikkelissa Hellraiser: Revival sai julkaisupäivän ja luvassa armotonta kauhua ilman sensuurisaksia

Kauhupelien ystävät voivat merkitä kalenteriinsa uuden päivämäärän, sillä : Revival julkaistaan 8. lokakuuta 2026 :lle, 5:lle ja Series X|S:lle. Julkaisupäivän paljastuksen yhteydessä nähtiin myös uusi traileri, joka ei juuri peittele pelin brutaalia luonnetta.

Saber Interactiven kehittämä selviytymiskauhupeli perustuu Clive Barkerin luomaan Hellraiser-elokuvasarjaan. Pelaaja joutuu laskeutumaan helvetin syvyyksiin pelastaakseen rakkaansa cenobiittien käsistä. Vastassa on niin kultisteja, hirviöitä kuin muitakin painajaismaisia olentoja, joiden kanssa neuvottelut eivät yleensä pääty hyvässä hengessä.

Pelin tekijät ovat jo aiemmin kertoneet halunneensa viedä M-ikärajaluokituksen äärirajoille. Studiojohtaja Tim Willitsin mukaan peli sai ESRB-luokituksensa ilman sisältömuutoksia tai sensuuria. Tämä näkyy myös sisällössä, sillä luvassa on runsaasti veristä väkivaltaa, raakaa gorea ja sarjalle uskollista synkkää kuvastoa.

Pelin standardiversion hinnaksi on ilmoitettu noin 35 euroa ja Deluxe-version noin 44 euroa. Ennakkotilaajat saavat käyttöönsä erikoiskosmetiikkaa, kuten Labyrinth Pistol- ja Martyr Sawblade -ulkoasut. Lisäksi tarjolle tulee keräilijänversio erilaisine oheistuotteineen.

Jos ja tuntuvat liian kesyiltä, saattaa olla juuri se peli, joka testaa sekä hermoja että vatsan kestävyyttä tänä syksynä.

Call of Duty: Black Ops 1 ja 2 saavat remasteroidut PlayStation-julkaisut Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Black Ops 1 ja 2 saavat remasteroidut PlayStation-julkaisut

Monien fanien toive toteutuu ensi kuussa, kun ja Black Ops 2 saavat uudet -julkaisut. Kehittäjä vahvisti, että uusista versioista vastaa , joka tunnetaan muun muassa pelistä Tony Hawk’s Pro Skater 3 + 4.

Uusien versioiden tarkkoja alustoja ei ole vielä paljastettu, mutta aiempien vuotojen perusteella pelit saapuvat todennäköisesti :lle ja ovat sitä kautta pelattavissa myös :llä. Toistaiseksi ei tiedetä, saako omat natiiviversionsa vai ei.

Hyvä uutinen veteraaneille on se, että molemmat pelit sisältävät kaiken sen, mikä teki niistä aikanaan hittejä, eli yksinpelikampanjan, moninpelin sekä fanien rakastaman Zombies-tilan. Sen sijaan esimerkiksi ristipelaamisesta, vanhojen tallennusten siirtämisestä tai yhteensopivuudesta muiden alustojen kanssa ei ole vielä kerrottu mitään.

Julkaisu on erityisen merkittävä PlayStation-pelaajille, sillä alkuperäiset -versiot eivät ole olleet helposti saatavilla uudemmilla Sonyn konsoleilla. -pelaajat ovat voineet pelata molempia pelejä jo pitkään taaksepäinyhteensopivuuden ansiosta, ja :lläkin ne ovat pysyneet saatavilla.

Call of Duty -sarja on vältellyt vanhojen pelien uudelleenjulkaisuja viime vuosina, sillä ne voivat hajottaa pelaajakuntaa uusimpien osien ja klassikoiden välillä. Juuri siksi Black Ops -pelien paluu tuntuu pieneltä yllätykseltä ja monille pitkän linjan faneille erittäin tervetulleelta sellaiselta. Erityisesti alkuperäistä Black Opsia ja sen Zombies-karttoja pidetään edelleen sarjan kultakauden kirkkaimpina tähtinä.