Doom Eternal -kehittäjä julkaisemassa uutta VR-peliä Kommentit pois päältä artikkelissa Doom Eternal -kehittäjä julkaisemassa uutta VR-peliä

Doom VFR

Näyttäisi siltä, että -kehittäjä ja julkaisija olisi julkaisemassa uutta VR-peliä.

Koodinimellä ”Project 2021A” kulkeva peli on nimittäin ilmestynyt australialaisen luokituslautakunnan arvosteltavaksi. Luokitukseksi kyseiselle pelille on valittu R18+, karkean väkivallan ja voimakkaiden aiheiden vuoksi. Samainen luokittelu löytyy myös Doom Eternal -peliltä.

Vielä ei ole varmaa onko kyseessä jatkoa vuonna 2017 ilmestyneelle VR-pelille , joka oli itsenäinen osa pelisarjassa. Vai onko kyseessä mahdollisesti Doom Eternal -pelin VR-versio tai jopa mahdollisesti jotain ihan muuta.

Doom Eternal on parhaillaan saatavilla , ja Nintendo -konsoleille sekä :lle. Peli on tulossa myös uuden sukupolven ja sekä S -konsoleille.

The Witcher 4 tulossa, mutta julkaisuaika pitkittyy Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4 tulossa, mutta julkaisuaika pitkittyy

Pelimaailma pidättelee henkeään, kun puolalainen antaa meille ensimakua tulevasta -pelistä. Vaikka cinematraileri ja näyttävä tekninen demo ovat herättäneet intoa, pelin julkaisua ei kannata odottaa ainakaan ennen vuotta 2027 ja jotkut arvioivat, että saatamme päästä pelaamaan sitä vasta 2028.

Studio haluaa tehdä asiat nyt kunnolla. :n haparoiva julkaisuvaihe on opettanut kovia läksyjä, ja The 4:n kohdalla keskitytään laatuun eikä kiireeseen. Peli kertoo Cirin seikkailuista uudessa, todennäköisesti lumisessa Kovir-valtakunnassa, ja tekninen demo :llä näyttää jo nyt, että grafiikat ja maailma tulevat olemaan huikeat.

Merkittävä muutos pelin kehityksessä on siirtyminen Unreal Engine 5 -pelimoottoriin, mikä on iso hyppy pois aiemmasta REDengine-moottorista. Tämä tekee kehityksestä haastavampaa, sillä studio joutuu sovittamaan uuden moottorin tarkasti Witcher-maailman tarpeisiin, mutta samalla tämä panostus hyödyttää koko tulevaa trilogiaa ja jopa tulevaa -remasteria.

Yli 400 ammattilaista työskentelee projektin parissa, ja kehittäjät testauttavat peliä ahkerasti esimerkiksi konsoleilla, jotta katastrofeilta kuten Cyberpunkin alkuvaiheessa vältyttäisiin. Vaikka odotus on pitkä, CD Projekt Red näyttää nyt vastuulliselta ja läpinäkyvältä, mikä luo luottamusta, kun lopulta ilmestyy, siitä on tulossa taatusti odotuksen arvoinen mestariteos.

Xbox horjuu – epävakaus syö pelialan luottamusta Microsoftiin Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox horjuu – epävakaus syö pelialan luottamusta Microsoftiin

Xboxin tulevaisuus näyttää yhtä vakaalta kuin keskeneräinen rakennusteline myrskyssä. Microsoftin omistama pelibrändi on viime vuosina käynyt läpi niin monta uudelleenjärjestelyä, irtisanomista ja strategista täyskäännöstä, että moni pelikehittäjä ja fani alkaa jo epäillä, onko konsoli enää varteenotettava investointi, olitpa sitten pelistudion pomo tai tavallinen pelaaja.

GameSpotin tuoreessa artikkelissa (6.8.2025) Moises Taveras kuvailee Xboxin tilaa identiteettikriisiksi. Yli 9 000 työntekijän potkut, mukaan lukien iso liuta -studioiden väkeä, on viimeisin muistutus siitä, kuinka epävakaaksi Microsoftin peliosasto on käynyt. Isot yritysostot, kuten Bethesdan ja Activision Blizzardin hankinnat, eivät ole tuoneet odotettua vakautta, päinvastoin. Studioja on suljettu, projekteja peruttu ja kriitikoiden haukkumia pelejä julkaistu liukuhihnalta.

Game Pass, Xboxin vuonna 2017 lanseerattu tilauspalvelu, oli pitkään konsolimaailman kultapoika – ”paras diili pelaajalle”, kuten sanottiin. Nyt tilanne on toinen. Palvelun eri maksutasot ja pelikirjaston rajoitukset ovat vieneet kuluttajaystävällisyydeltä siivet. Useat kehittäjät ovat kritisoineet Game Passia taloudellisesti kestämättömäksi ja jopa haitalliseksi pelialalle.

Malli, jota ylläpidetään Microsoftin loputtomilla rahoilla ja se sattuu koko alaa. – Erään kriitikon sanoin.

Xboxin suunnanmuutokset ovat niin äkillisiä ja usein epäselviä, että moni yhteistyökumppani joutuu luottamaan sokeasti yhtiön lupauksiin, ilman selkeitä numeroita tai pitkäjänteistä visiota. Ja kun digitaalisia elokuvia ja sarjojakin poistetaan käyttäjien kokoelmista, onko mikään Xboxilla enää oikeasti omaa?

Taverasin sanoin: Xbox, jonka me tunsimme, on kuollut. Jäljelle jää vain kysymys, mitä tästä brändistä oikeastaan on enää jäljellä, ja kenelle?