DOOM ja DOOM II palaavat voimalla Nintendo Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa DOOM ja DOOM II palaavat voimalla Nintendo Switchille

Pelistudio on yllättänyt pelaajat maailmanlaajuisesti julkaisemalla täysin uudistetut versiot kulttisuosikeistaan DOOM ja Switchille. Uusi + DOOM II -paketti tarjoaa pelaajille runsaasti uutta sisältöä ja parannuksia, jotka tuovat nämä klassikkopelit jälleen kirkkaasti valokeilaan.

Paketin ytimessä ovat tietenkin alkuperäiset DOOM ja DOOM II -pelit, jotka ovat määritelleet koko FPS-genren. Nämä legendaariset teokset saavat nyt uuden elämän päivitetyllä grafiikalla, parannetuilla ohjaimilla ja muilla nykyaikaisille pelaajille tuttuilla mukavuustekijöillä. Lisäksi paketti sisältää laajennukset TNT: Evilution ja The Plutonia Experiment, jotka tarjoavat lisää toimintaa ja haastetta.

Uutta sisältöä tarjoaa myös upouusi Legacy of Rust -episodi, joka on syntynyt id Softwaren, Nightdive Studiosin ja MachineGamesin yhteistyönä. Tämä odotettu lisäys tuo mukanaan uusia tasoja, vihollisia ja tarinaa, mikä pitää pelaajat liikkeessä tuntikausia.

Moninpelin ystäville on tarjolla runsaasti viihdettä. DOOM + DOOM II sisältää online-alustaisen deathmatchin jopa 16 pelaajalle, mikä mahdollistaa intensiivisiä ja kilpailullisia otteluita kavereiden tai muiden pelaajien kanssa. Lisäksi paikallinen jaettu ruutu -tila tarjoaa vauhdikasta toimintaa jopa neljälle pelaajalle samassa konsolissa.

Paketin mukana tulee myös uusi deathmatch-karttapaketti,, joka pitää moninpelin tuoreena. Lisäksi pelaajat voivat tutustua yhteisön luomiin modeihin, jotka laajentavat pelin sisältöä ja tarjoavat uusia pelikokemuksia.

DOOM + DOOM II on saatavilla Nintendo eShopissa hintaan 9,99€. Vanhojen DOOM- ja DOOM II -pelien omistajat voivat päivittää pelinsä ilmaiseksi ja nauttia kaikista uusista ominaisuuksista.

Nintendo-osake laski jyrkästi Switch 2 -uutisten jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo-osake laski jyrkästi Switch 2 -uutisten jälkeen

Nintendon osakekurssi on ottanut osumaa heti tuoreiden talousuutisten jälkeen. Yhtiön osakkeet laskivat noin 8,4 prosenttia, mikä tarkoittaa lähes 10 prosentin pudotusta, kun markkinat reagoivat -konsolin hinnankorotukseen.

Osakkeen arvo on nyt noin 7 020 jeniä (noin 43 euroa), mikä on alhaisin taso sitten vuoden 2023 lopun. Vertailun vuoksi yhtiön huippukurssi elokuussa 2025 oli 14 400 jeniä (noin 88 euroa), joten huipusta on tultu alas yli 50 prosenttia.

Taustalla on ennen kaikkea huoli siitä, miten uusi konsoli myy hintojen noustessa. Sijoittajat ovat jakautuneet: osa näkee hinnankorotuksen välttämättömänä, jotta laitteesta saadaan yhä kannattava, kun taas osa pelkää, että korkeampi hinta syö kysyntää.

Tilannetta ei helpota se, että analyytikoiden mukaan Switch 2:n myynti saattaa laskea jo toisena vuonna, vaikka perinteisesti pelikonsolit usein kasvattavat suosiotaan juuri silloin.

Kaikki ei kuitenkaan ole synkkää. odottaa silti myyvänsä kymmeniä miljoonia konsoleita tulevina vuosina, ja suuria pelijulkaisuja on luvassa, kuten uudet Pokémon- ja Mario-pelit. Niiden varaan yhtiö nojaa paljon ja pelaajayhteisö puolestaan odottaa, että “iso N” löytää jälleen kultasuonen.

Lähde: nintendolife

Star Fox 64:n taiteilija kehuu Switch 2:n hahmoja: ”Tasan nämä visuaalit minulla oli mielessä” Kommentit pois päältä artikkelissa Star Fox 64:n taiteilija kehuu Switch 2:n hahmoja: ”Tasan nämä visuaalit minulla oli mielessä”

Takaya Imamura ei ole mies, jolta saa turhia kohteliaisuuksia. Nintendolla vuosikymmenet työskennellyt taiteilija vastasi Star Fox :n paljastukseen kolmella erillisellä Twitter-viestillä, ja viimeisin niistä on se, jota fanit halusivat kuulla.

Imamura toimi Star Fox -sarjan taidedirektorina ja hahmosuunnittelijana SNES-alkuperäisestä lähtien. Star Fox 64 on yksi hänen tunnetuimmista töistään. Kun julkisti yllättäen täysin uuden Star Fox -pelin Switch 2:lle muutama päivä sitten, veteraanitaiteilija ei voinut olla hiljaa.

Ensimmäinen reaktio tuli heti Star Fox Directin jälkeen. ”Se oli Star Fox 64:n remake! Olen niin ylpeä! Kiitos, herra Miyamoto!” Imamura kirjoitti Twitterissä. Alkuinnostuksen jälkeen taiteilija kuitenkin lisäsi sävykkäämmän kommentin: ”Luulenpa, että näin käy, jos en ole valvomassa… tai jotain sellaista. Konsepti on mielestäni hyvä.” Toiselle fanille Imamura myönsi suosivansa henkilökohtaisesti ”elokuvaversiota”, mutta piti uutta tulkintaa silti hyvänä omalla tavallaan.

Muutaman päivän kypsyttelyajan jälkeen taiteilija palasi aiheeseen jälleen. Vastaus oli huomattavasti suorasukaisempi:

”Uusi teos on tasan ne visuaalit, jotka minulla oli mielessä tehdessäni Star Fox 64:ää! Rakastan myös superrealistisia hahmoilmeitä. Sanottakoon silti, että elokuvaversion Fox on aivan liian söpö .”

Se ”elokukaversio” johon Imamura toistuvasti viittaa on vaihtoehtoinen hahmoestetiikka, jota taiteilija selvästi pitää sydämessään. Uuden pelin realistisempi suunta saa siunauksen, mutta pehmeämmän Foxin puolesta taiteilija ei aio lakata lobbaamasta.

Star Fox Switch 2:n julkaisupäivä on 25. kesäkuuta 2026. Imamuralla ei siis tarvitse odottaa kovin kauaa, ennen kuin peli on käsissä ja hahmosuunnittelu nähtävillä täydessä loistossaan.

Suomalaiselle Nintendo-fanille tämä on enemmän kuin pelkkää julkistushypeä. Star Fox 64 on monelle lapsuuden tunnepeli, ja sen luojan siunaus antaa uudelle pelille symbolisen jatkumon. Kun alkuperäinen taiteilija sanoo, että jälki vastaa hänen alkuperäistä visiotaan, se on suurempi laaduntae kuin mikään markkinointilause.

Yhtä asiaa jäädään silti odottamaan: saako Fox lopulta sen söpön elokuvaversion, jota Imamura haikaillee?