DOOM ja DOOM II saivat uuden päivityksen – SIGIL II nyt virallisesti mukana Kommentit pois päältä artikkelissa DOOM ja DOOM II saivat uuden päivityksen – SIGIL II nyt virallisesti mukana

Bethesdan ja Nightdive Studiosin julkaisema + DOOM II -remasterointi on saanut kolmannen päivityksensä, ja mukana tulee kauan odotettu lisäys: John Romeron SIGIL II on nyt virallisesti osa pelipakettia.

Alkujaan elokuussa 2024 julkaistu uusittu versio toi klassiset DOOM-pelit uudelle sukupolvelle parannellulla grafiikalla, ristiinpelattavalla moninpelillä ja helpoilla modausmahdollisuuksilla. Uusin päivitys vie pakettia taas askeleen eteenpäin.

Päivitys 3 tuo mukanaan:

  • SIGIL II: John Romeron uusin DOOM-lisäosa sisältyy nyt virallisesti pelivalikkoon, eikä sitä tarvitse enää etsiä erillisenä modina.
  • Korjauksia useisiin kaatumis- ja ääniongelmiin, erityisesti modien yhteensopivuuteen liittyen.
  • PS4- ja PS5-versiot saivat lisätilaa modien latauksille: PS4:lle nyt 5GB ja PS5:lle peräti 20GB.

On kuitenkin hyvä huomioida, että SIGIL II:n modiversion tallennukset eivät toimi uuden virallisen version kanssa. Modiversio pysyy kuitenkin edelleen saatavilla niille, jotka siihen ovat jo tarttuneet.

Päivitys on ladattavissa nyt kaikille alustoille, mukaan lukien , Xbox One, Xbox Series X|S, PS4, PS5 ja Nintendo .

Uusia maataloushaasteita: Farming Simulator 26 julkaistaan Nintendo Switchille ja mobiililaitteille Kommentit pois päältä artikkelissa Uusia maataloushaasteita: Farming Simulator 26 julkaistaan Nintendo Switchille ja mobiililaitteille

on nyt saatavilla ™ -konsolille ja mobiililaitteille. Uusia ominaisuuksia ovat muun muassa maataloushaasteet kahdella uudella kartalla. Yli 120 aidon kaltaista konetta, 15 viljelykasvia, tuotantoketjuja ja paljon muuta. Julkaisutraileri tarjoaa ensivaikutelman upouudesta pelistä.

-maailma on laajentunut: Farming Simulator 26 on nyt saatavilla Nintendo Switchille ja mobiililaitteille. Tässä upouudessa osassa julkaisija ja kehittäjä tarjoaa maataloushaasteita, joista saa palkintoja, sekä sarjalle tyypillisen rennon ja omaan tahtiin etenevän maatalouskokemuksen, kaksi uutta karttaa ja paljon muuta.

Maatalouden haasteisiin vastaaminen

Sen lisäksi, että viljelijät saavat korjata satoaan, heitä palkitaan viikoittaisten tai kausittaisten haasteiden suorittamisesta. Yksinkertaisista peltotöistä, kuten maanmuokkauksesta, kylvöstä tai sadonkorjuusta, viljelijöitä kannustetaan myös vuorovaikutukseen laajemman ekosysteemin kanssa – kuten vehnän toimittamiseen myllyyn, jotta kaupungissa voidaan valmistaa jauhoja.

Aitous, syvyys ja monipuolisuus

15 viljelykasvia, maatilan eläimiä ja yli 120 aidosti digitoitua konetta tunnetuilta valmistajilta, kuten Case IH, CLAAS, DEUTZ-FAHR, Fendt, John Deere, KRONE, Kubota, Massey Ferguson, New Holland, Valtra ja muilta: Farming Simulator 26 tarjoaa runsaasti valinnanvaraa.

Uudet tuotantoketjut, tavaroiden kuljetukseen tarkoitetut raskaat kuorma-autot, eläinpoikaset ja paljon muuta tarjoavat monipuolista maatalouden syvyyttä eurooppalaisessa ja pohjoisamerikkalaisessa ympäristössä. GPS-yhteensopivien koneiden ja parannettujen pelin sisäisten opastusten ansiosta Farming Simulator 26 on entistä helpommin lähestyttävä.

Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin Kommentit pois päältä artikkelissa Yli 6500 pelaajaa vaatii Xboxia palaamaan yksinoikeuspeleihin

avasi uuden Xbox Player Voice -palautepalvelun tarkoituksenaan kuunnella pelaajien toiveita ja parantaa suhdetta faneihin. Vastaukset olivat kuitenkin kaikkea muuta kuin hienovaraisia. Yli 6500 ääntä kerännyt suosituin viesti vaatii yhtä asiaa ylitse muiden, Xboxin yksinoikeuspelit takaisin.

Monien pelaajien mielestä Xbox on menettänyt identiteettiään viime vuosina, kun sen suurimmat pelisarjat ovat alkaneet ilmestyä myös kilpaileville alustoille. Fanit muistuttavat, että juuri yksinoikeuspelit rakensivat Xboxin maineen aikanaan. Esille nousivat erityisesti , , ja , joiden moni haluaisi pysyvän jatkossa vain Xboxilla ja :llä.

Kaikki eivät kuitenkaan ole samaa mieltä. Osa pelaajista kokee yksinoikeuspelit vanhanaikaiseksi ajatteluksi ja toivoo pelien leviävän mahdollisimman monelle alustalle. Erityisesti moninpeleissä ristiinpelaaminen ja laajempi saavutettavuus nähdään tärkeämpänä kuin konsolisodat. Vähemmistöön jääneet kommentit kuitenkin hukkuivat nopeasti eksklusiivipelejä vaativien viestien alle.

Tilanne kertoo paljon siitä, miten epävarmana Xboxin strategia nähdään tällä hetkellä. Viime vuosina yhtiö on korostanut ajatusta siitä, että “kaikki on Xboxia”, mutta osa pelaajista kokee tämän samalla syöneen syyn ostaa itse konsolia. Jos kaikki pelit löytyvät myös muualta, moni miettiikin miksi hankkia Xbox lainkaan?

Mielenkiintoisesti samaan aikaan Sonyn kerrotaan palaavan vahvemmin omiin yksinoikeuspeleihinsä, ainakin yksinpeleissä. Konsolisota ei siis ehkä olekaan kuollut, se on vain vaihtanut hieman muotoaan.