DOOM: The Classics Collection saa fyysisen version Kommentit pois päältä artikkelissa DOOM: The Classics Collection saa fyysisen version

DOOM elää ja voi hyvin vielä nykypäivänäkin uusien julkaisujen myötä, mutta myös vanhoille klassikoille on vielä paikkansa markkinoilla. Sony ilmoitti aiemmin sulkevansa PlayStation Store -kauppapaikan vanhojen alustojen, kuten :n, :n ja PS Vitan osalta. Sulkemisen myötä myös monien klassikkopelien digitaaliset versiot poistuvat valikoimista.

Pelaajien iloksi julkaisee kaikki kolme alkuperäistä peliä sisältävän kokoelman fyysisenä painoksena. : The Classic Collection julkaistaan ja Nintendo -alustoilla. Kokoelma on ennakkotilattavissa kuukauden ajan 2.4 – 2.5.2021. Julkaisu saattaa jäädä määrällisesti hyvinkin rajalliseksi.

Painoksesta tulee myyntiin kolme eri versiota Classic Edition, Special Edition sekä Collector’s Edition. Hintaa perusversiolle tulee olemaan noin 25 euroa. Peli on tilattavissa täältä.

Alien: Rogue Incursion saapui Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Alien: Rogue Incursion saapui Switch 2:lle

: Rogue Incursion – Part One: Evolved Edition on nyt virallisesti julkaistu Nintendo -konsolille. Kehittäjä Survios paljasti samalla pienen mutta mielenkiintoisen twistin. Peli hyödyntää laitteen “hiiriohjausta”, joka aktivoituu automaattisesti, kun Joy-Con asetetaan tasolle. Käytännössä tähtääminen muuttuu tarkemmaksi ilman erillistä säätöä.

Peli ei ole täysin uusi tulokas. Se julkaistiin alun perin -pelinä joulukuussa 2024, ja myöhemmin siitä saatiin perinteisempi versio :lle ja :lle syksyllä 2025. Nyt 2 -versio tuo scifi-kauhun myös kannettavampaan muotoon ja vieläpä uusilla ohjausmahdollisuuksilla höystettynä.

Tarina vie pelaajan entisen siirtokuntajalkaväen sotilaan, Zula Hendricksin, saappaisiin tutkimaan kartoittamatonta Purdan-planeettaa. Vastassa ei tietenkään ole pelkkiä maisemia, vaan myös ikoniset xenomorphit, jotka tekevät selviytymisestä kaikkea muuta kuin rentoa retkeilyä.

Pelintekijät ovat avoimesti kertoneet saaneensa inspiraatiota -pelistä, jota pidetään yhtenä parhaista Alien-peleistä. Tällä kertaa tavoitteena on kuitenkin ollut enemmän toimintaa ja tunnelmaa Aliens -elokuvan hengessä, erityisesti sen intensiivisen loppupuoliskon tyyliin.

on jo saatavilla useille alustoille, kuten Xbox Series -konsoleille, :lle ja PC:lle, ja myös -versio on edelleen tulossa. Switch 2 -julkaisu tuo kuitenkin mukanaan uuden tavan pelata ja ehkä myös uuden syyn kohdata ne kuuluisat, limaiset painajaiset uudelleen.