Dota Underlords on Valven oma vastine Auto Chess -genreen – pelaamaan pääsee vaikka heti Kommentit pois päältä artikkelissa Dota Underlords on Valven oma vastine Auto Chess -genreen – pelaamaan pääsee vaikka heti

Hurjaan suosioon noussut -modi on ajanut Valven tekemään oman ja virallisen vastineen kyseisestä pelityypistä. Peli kantaa nimeä Dota Underlords ja sen kokeiluversiota pääsee pelaamaan vaikka heti, mikäli sattuu omistamaan Dota 2 Battle Passin. Pelin virallinen Open Beta -versio julkaistaan kunhan palvelinasiat on saatu kuntoon.

Nimestä huolimattaan tämän tyypin peleissä shakista ei ole lainattu juurikaan muuta kuin pelialusta. Pelissä yhteensä kahdeksan pelaajaa asetetaan kahdeksalle eri shakkialustalle. Korttipelien tapaan pelaajat ovat valinneet etukäteen pelattavista hahmoista itselleen haluamansa kombinaation. Jokainen hahmo kuuluu tiettyyn luokkaan ja rotuun joilla on ominaispiirteitä. Joka vuorolla vastakkaiset puolet taistelevat automaattisesti.

Myös alkuperäisen Dota -modin kehittäjä on tottanut omaa itsenäisen version pelistä yhteistyössä Epic Games Storen ja Dragonest Co.Ltd.:n kanssa. Auto Chess -nimellä kulkeva peli on ladattavissa ja -laitteille.

Dota Underlords ilmestyy Steamin kautta ladattavaksi Windowsille, Macille sekä Linuxille. Peli julkaistaan myöhemmin myös Android ja iOS -laitteille ja cross-play mahdollisuutta on myös lupailtu.

Indie Pass on täällä: Valtava kirjasto indie-pelejä yhdellä tilauksella Kommentit pois päältä artikkelissa Indie Pass on täällä: Valtava kirjasto indie-pelejä yhdellä tilauksella

Pelimaailmaan on ilmestynyt uusi tulokas, joka tähtää suoraan indie-pelien ystävien sydämiin. Julkaisija on lanseerannut -tilauspalvelun :lle, ja ideana on yksinkertainen mutta kunnianhimoinen, tarjota pelkästään pienempien studioiden ja yksittäisten kehittäjien pelejä yhdessä paketissa.

Palvelu väittää olevansa ensimmäinen laatuaan, sillä se keskittyy yksinomaan indie-peleihin. Tämä on iso juttu etenkin siksi, että suuremmilla alustoilla, kuten Xbox Game Passissa, pienemmät pelit jäävät usein isojen julkaisujen jalkoihin. Indie Pass yrittää ratkaista tämän ongelman tuomalla pienet helmet suoraan valokeilaan ja samalla helpottamaan pelaajien elämää, kun uusia suosikkeja ei tarvitse metsästää sokkona.

Hintakin pysyy maltillisena. Kuukausitilaus kustantaa noin 6,50 euroa, kun taas vuositilauksen saa noin 52 eurolla, mikä tekee siitä selvästi edullisemman vaihtoehdon pidemmässä juoksussa. Julkaisussa mukana on yli 70 peliä eri genreistä roolipeleistä kauhuun ja rentoihin cozy-kokemuksiin, ja valikoimaa luvataan kasvattaa säännöllisesti.

Kehittäjien näkökulmasta malli on joustava. Indie Pass ei sido tekijöitä yksinoikeuksiin ja tuotot jaetaan sen mukaan, kuinka paljon pelaajat viettävät aikaa kunkin pelin parissa. Toisin sanoen mitä koukuttavampi peli, sitä parempi palkka.

Jos etsit jotain uutta pelattavaa, tarjonnasta löytyy jo valmiiksi muutamia kiinnostavia nimiä, kuten rento maatilasimulaatio , psykologinen kauhupeli sekä strateginen roolipeli . Kaikilla on jo valmiiksi positiivinen vastaanotto Steamissa, joten aivan sokkona ei tarvitse hypätä.

Kannattaa kuitenkin muistaa yksi pieni mutta tärkeä yksityiskohta. Kyseessä on tilauspalvelu, joten pelejä ei omista pysyvästi. Kun tilaus päättyy, myös pääsy pelikirjastoon katoaa. Toisaalta alle seitsemällä eurolla kuussa tämä voi olla monelle varsin houkutteleva tapa testata uusia indie-elämyksiä ilman suurta riskiä.

Merirosvoseikkailu Windrose saapui early accessiin Kommentit pois päältä artikkelissa Merirosvoseikkailu Windrose saapui early accessiin

on nostanut purjeet ja saapunut early access -julkaisuun ja vastaanotto on ollut lupaava. Entinen -nimellä tunnettu peli keräsi heti julkaisupäivänään kymmeniä tuhansia pelaajia, ja -arviot ovat jo nyt erittäin myönteinen -tasolla, noin 90 prosentin suositusasteella.

Kyseessä on PvE-painotteinen selviytymispeli, jossa pelaajat rakentavat, tutkivat ja taistelevat avoimessa maailmassa täynnä synkkiä salaisuuksia. Taistelussa on mukana soulslike-henkistä haastetta, joten aivan leppoisasta purjehduksesta ei ole kyse. Pelaajat ovat erityisesti kehuneet tutkimista, rakentamista ja yleistä pelattavuutta, vaikka osa on kritisoinut vaikeustasoa ja äkillisiä kuolemia.

Moni onkin verrannut peliä esimerkiksi Assassin’s Creed IV: Black Flagiin ja Valheimiin, eikä suotta. Windrose yhdistää merirosvoteeman, selviytymismekaniikat ja haastavan taistelun omaperäiseksi kokonaisuudeksi. Kehittäjät ovat myös tehneet matkan varrella isoja muutoksia ja peli ei ole enää MMO, vaan keskittyy yksin- ja yhteistyöpelaamiseen PvE-sisällön parissa.

Vertailu Sea of Thievesiin nousee väistämättä esiin, mutta pelaajat korostavat nopeasti eroa. Windrose ei ole PvP-painotteinen hiekkalaatikko, vaan enemmänkin seikkailullinen selviytymiskokemus, jossa ympäristö ja viholliset ovat suurin uhka.

Vaikka kyseessä on vasta early access -versio, ensivaikutelmat ovat vahvat. Jos kehitys jatkuu samaan suuntaan, Windrose voi hyvinkin nousta yhdeksi kiinnostavimmista merirosvopeleistä pitkään aikaan ja tarjota pelaajille juuri sitä, mitä he ovat kaivanneet, eli kunnon aarteenetsintää ilman turhaa miekkatappeludraamaa muiden pelaajien kanssa.