Doug Cockle puolustaa Witcher 4:n Ciri-pääosaa: ”Lukekaa ne kirjat” Kommentit pois päältä artikkelissa Doug Cockle puolustaa Witcher 4:n Ciri-pääosaa: ”Lukekaa ne kirjat”

Se on vaan typerää. – Kommentoi Doug Cockle, Geraltin ääninäyttelijä -pelisarjassa, kritiikkiä siitä, että tulevan -pelin päähenkilöksi nousee Ciri.

Cockle tyrmäsi väitteet siitä, että päätös olisi jotenkin “woke” – ja kehottaa faneja perehtymään itse lähdemateriaaliin.

Tässä ei ole mitään ’wokea’. Ciri on loistava hahmo Witcher-maailmasta, ja on mahtavaa, että peli keskittyy häneen. – Cockle sanoi.

Hänen mukaansa Geraltin tarina saatiin päätökseen jo Blood and Wine -laajennuksessa, eikä häntä tarvitse toistaa loputtomasti.

vahvisti viime vuonna, että Ciri tulee olemaan uuden Witcher-trilogian päähenkilö. Tämä on jakanut mielipiteitä verkossa, ja osa faneista on syyttänyt kehittäjiä poliittisesta korrektiudesta.

Juhlin Ciriä päähenkilönä. Ja kaikille teille, jotka ajattelette että tämä on ’woke’… – Cockle vastasi suoraan paheksuvasti puhaltaen.

Cockle painottaa, että valinta perustuu kirjailija Andrzej Sapkowskin alkuperäisteoksiin.

Jos luette ne kirjat, ymmärrätte miksi CD Projekt valitsi tämän suunnan. Ciriin liittyy valtava määrä tarinaa, jota ei vielä käsitelty Witcher 3:ssa, koska silloin tarina oli Geraltista. Mutta viitteitä siihen annettiin jo silloin. – Cockle painotti.

Vaikka The Witcher -pelit ovat jatkaneet Sapkowskin kirjojen tarinaa eteenpäin omilla ehdoillaan, kirjailija itsekin on kuvannut Ciriä keskeiseksi hahmoksi – jopa sellaiseksi, joka voi jatkaa siitä, mihin Geralt jää.

Cocklen viesti on selvä: Ciri on olennainen osa The Witcher -universumia, ja hänen pääroolinsa seuraavassa pelissä ei ole poliittinen kannanotto, vaan luonnollinen jatkumo saagan tarinalle.

Uusia mielenkiintoisia pelejä Xbox Game Passiin maaliskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Uusia mielenkiintoisia pelejä Xbox Game Passiin maaliskuussa

on ilmoittanut maaliskuun uutuuslisäyksistä Xbox Game Passiin, ja tarjolla on pelejä niin konsoleille, :lle, pilveen kuin käsikonsolille. Mukana on useita Euroopassa kehitettyjä pelejä, kuten tšekkiläisen Warhorse Studiosin , brittiläisen Codemastersin EA Sports F1 25, ruotsalaisen Wishfullyn sekä puolalaisen CD Projekt REDin .

Kuukauden alussa, viikolla 2. maaliskuuta, Game Passiin saapuvat muun muassa (3.3.), Kingdom Come: Deliverance II (3.3.), (4.3.), EA Sports F1 25 (4.3.) ja Planet of Lana II: Children of the Leaf (5.3.). Pelejä voi pelata pilvestä, Xbox Series X|S:llä, käsikonsolilla ja PC:llä riippuen julkaisusta.

Viikolla 9. maaliskuuta nähdään (10.3.), Cyberpunk 2077 (10.3.) sekä Hollow Knight: Silksong (12.3.), joista Hollow Knight laajentaa saatavuutta myös käsikonsolille. Viikolla 16. maaliskuuta Game Passiin liittyy Gabby’s Dollhouse: Ready to Party (17.3.).

Lisäksi Diablo II: Resurrected on nyt saatavilla Game Pass -tilaajille, ja peli tukee myös pilvipelaamista.

tarjoaa näin entistä laajemman valikoiman pelejä, joista löytyy seikkailua, kilpa-ajoa, roolipelejä ja jopa lasten sisältöä, eli jokaiselle jotakin ilman lisähintaa.

Xbox Game Pass -lista päivittyi: Helmikuun uutuudet ja maaliskuun ensitärpit Kommentit pois päältä artikkelissa Xbox Game Pass -lista päivittyi: Helmikuun uutuudet ja maaliskuun ensitärpit

Xbox Game Pass

Game Pass saa helmikuussa jälleen liudan uusia pelejä konsoleille, :lle, käsikonsoleille ja pilveen. Tarjonta on tällä kertaa erityisen vahva eurooppalaisittain, nimittäin mukana on kehittäjiä Ruotsista, Tanskasta, Puolasta ja Tšekistä, eikä nimilista jätä kylmäksi.

Helmikuun 17. päivä palveluun saapuvat muun muassa Avatar: Frontiers of Pandora (, Ruotsi) sekä odotettu roolipeli Avowed. Pari päivää myöhemmin, 19. helmikuuta, mukaan liittyvät tanskalaista osaamista edustava sekä yksi modernin roolipelihistorian kulmakivistä, 3: Wild Hunt Complete Edition Puolan CD Projekt Rediltä.

Helmikuun loppupuolella listaa vahvistavat muun muassa korttikauppias-simulaattori () sekä täysjulkaisunsa saava . Maaliskuun alussa roolipelien ystäviä hemmotellaan toden teolla, kun klassinen Final Fantasy III sekä keskiaikaiseen Eurooppaan sijoittuva saapuvat palveluun.

Ja jos joku ehti jo kysyä: kyllä, myös on nyt pelattavissa Game Pass Ultimatella, Premiumilla ja PC Game Passilla. Helmikuun kattaus osoittaa jälleen, että Game Pass pyrkii tarjoamaan jokaiselle jotakin oli maku sitten massiivisissa fantasiaseikkailuissa, urheilussa tai pienemmissä indie-helmissa.