Dragon’s Dogma II -pelin hahmoluokkiin ja taisteluihin perehdytään uudella videolla Kommentit pois päältä artikkelissa Dragon’s Dogma II -pelin hahmoluokkiin ja taisteluihin perehdytään uudella videolla

Dragon's Dogma 2

PAN Vision Finlandin jakelema ja Capcomin julkaisema Dragon’s Dogma II -toimintapeli sai laajamittaisen esittelyn Tokyo Game Show 2023 -pelitapahtumassa.

Dragon’s Dogma 2 -toimintaroolipeli on kauan odotettua jatkoa sen kulttimainetta nauttineelle edeltäjälleen. Capcomin omassa Tokyo Game Show -lähetyksessä tutustuttiin pelin hahmoluokkiin, pelattavuuteen, hirviöihin ja vastaan tuleviin sivuhahmoihin kattavalla esittelyvideolla. Pelin ohjaaja Hideaki Itsuno juonsi lähetystä tapahtumien edetessä, joka antaakin hyvin kokonaisvaltaisen kuvan hahmoluokkakohtaisista eroista sekä näiden taistelutyylistä. Lisäksi esityksessä käytiin läpi pelin ainutlaatuista ja tekoälyohjattua pawn-mekaniikkaa.

Tarinavetoinen Dragon’s Dogma 2 on fantasiaroolipeli, jossa pelaaja on voimallinen Arisen-hahmo. Kumppaninaan hänellä on kolme tekoälyohjattua apuria eli pawnia. Näistä yksi voi olla pelaajan itsensä räätälöimä kätyri, kun taas kaksi muista apulaista voidaan värvätä joko muilta pelaajilta tai pelimaailman asukeista. Ennen tehtävään lähtemistä pelaajan tehtävä on koostaa oma ryhmässä saatavilla olevista apulaisista. Tällöin on hyvä miettiä ryhmän tasapainoa, jotta eri heikkoudet ja vahvuudet täydentävät toinen toisiaan, eikä pelaaja jää alakynteen liian yksipuolisen osaamisen takia.

Hahmot jakaantuvat neljään eri pääluokkaan, joista jokaisella on merkittävät eronsa toistensa kanssa erityisesti taisteluissa. Näitä ovat raskaasti panssaroitu lähitaistelija, etäältä vihollisia vahingoittava jousiampuja, sulavaliikkeinen varas ja taikuudella varustautunut velho. Pelaaja tai hänen apurinsa eivät ole kuitenkaan sidottuja yhteen tiettyyn hahmoluokkaan loppupelinsä ajan, vaan näitä voidaan vaihtaa pelimaailman kiltarakennuksissa.

Ohjaaja Itsuno esitteli pääluokkien ohella myös kaksi vain pelaajalla käytössään olevaa hahmoluokkaa. Näitä ovat taikanuolia ampuva loitsija ja mystistä kaksoiskeihästä käyttävä keihästaistelija. Näiden ominaisuudet eroavat perushahmoluokista ja pawn-hahmoista juuri taikuutensa osalta.

Pelimaailma on jaettu kahteen eri valtioon; vehreään ja ihmisten hallitsemaan Vermundiin sekä kanjonien ja raunioiden täplittämään Battahliin. Näiden kaupungeissa vieraillessaan pelaajahahmo pääsee tapaamaan kauppiaita, sotilaita ja muita kansalaisia. Näiltä kuullaan juoruja ja saadaan tehtäviä, jonka lisäksi pelaaja pääsee myös käymään kauppaa esineistä ja tarvikkeista. Jokaisella hahmolla on myös omat motiivinsa ja tavoitteensa, ja nämä saattavatkin lähestyä Arisen-hahmoa tehtävä mielessään.

Kaupunkien väliset matkat saattavat sujua leppoisasti kärryillä matkaten, mutta yhtäältä matkanteko saattaa keskeytyä hirviöiden hyökkäysteen. Näitä saattaa ilmestyä niin piilopaikoista kuin ilmasta tai myös maan alta. Varuillaan oleminen onkin aina hyväksi, sillä jännittävät taistelut vievät helposti huolimattoman seikkailijan mennessään.

Dragon’s Dogma II:n julkaisuaika vahvistetaan myöhemmin. Peli julkaistaan sekä , ja S- konsoleille sekä :lle. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin Kommentit pois päältä artikkelissa Onimusha: Way of the Sword ilmestyy odotettua aiemmin

on ilahduttanut toimintapelien ystäviä siirtämällä : Way of the Swordin julkaisua lähemmäs. Aiemmin syyskuun 25. päivälle suunniteltu peli saapuukin 4. syyskuuta, eli pelaajat pääsevät tarttumaan miekkaan lähes kolme viikkoa odotettua aikaisemmin.

Kyseessä on ensimmäinen uusi Onimusha-peli peräti 20 vuoteen. Sarjan edellinen osa julkaistiin vuonna 2006 2:lle, joten paluu on monille pitkäaikaisille faneille merkittävä hetki. Uusi seikkailu sijoittuu Edo-kauden alkuvaiheen Kiotoon ja yhdistää toimintaa sekä samuraiteemaa Capcomille tuttuun näyttävään tyyliin.

Peli julkaistaan :lle, :lle, |S:lle ja Switch 2:lle. Lisäksi demoversio on jo ladattavissa PC:lle, :lle ja Xboxille. Demon pelanneet ja myöhemmin koko pelin ostavat saavat käyttöönsä Kubi Akari -korun bonussisältönä, kunhan tallennustiedot löytyvät samalta laitteelta.

Julkaisun aikaistaminen kruunaa Capcomin vahvaa vuotta. Yhtiö on kerännyt vuonna 2026 runsaasti kiitosta muun muassa Resident Evil Requiemista, ja nyt se yrittää jatkaa menestysputkeaan tuomalla yhden klassikkosarjoistaan takaisin valokeilaan hieman odotettua aikaisemmin.

Sonyn heinäkuun PS Plus -pelit julki Kommentit pois päältä artikkelissa Sonyn heinäkuun PS Plus -pelit julki

on julkistanut -palvelun heinäkuun 2026 kuukausipelit, ja kärkinimenä nähdään . Kyseessä on vuonna 2023 julkaistu versio, eli ei vuoden 2011 klassikko, joka sai aikanaan varsin ristiriitaisen vastaanoton etenkin yksinpelikampanjansa vuoksi.

Vaikka peli keräsi kritiikkiä julkaisussaan, sen lisääminen Plussaan osuu hyvään hetkeen. Pelaajat ehtivät käydä tarinan läpi ennen :n julkaisua, joka on määrä nähdä lokakuussa. Heinäkuun pelit tulevat tilaajien ladattaviksi 7. heinäkuuta ja ovat saatavilla 3. elokuuta asti.

Toisena kuukausipelinä tarjolle saadaan , vuoropohjainen roolipelijatko-osa, joka yhdistelee lautapelimäistä taistelua, roguelite-elementtejä ja satunnaisesti rakentuvaa maailmaa. Kolmantena mukana on , vauhdikas 2D-toimintaroolipeli, joka ammentaa inspiraatiota 16-bittisten pelien aikakaudelta yhdistämällä pulmia, luolastoja ja toimintaa.

Kaikki kolme peliä ovat saatavilla sekä – että -konsoleille. Heinäkuun kattaus tarjoaa siis varsin monipuolisen valikoiman, jossa luvassa on niin räiskintää, taktista seikkailua ja nostalgista pikseligrafiikkaakin.