Dreams -pelialusta saa VR-tuen tässä kuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Dreams -pelialusta saa VR-tuen tässä kuussa

Dreams

Media Moleculen ja Playstationin Dreams -pelialusta on saamassa VR-tuen heinäkuun lopulla. Päivitys tulee olemaan täysin ilmainen pelin omistaville.

Päivityksen myötä tulee myös oppaita, miten VR-pelejä voi luoda. Myös valmiiksi luotuja VR-pelejä on saatavilla.

Inside the Box VR-päivitys ilmestyy Dreamsiin heinäkuun 22. päivä.

Assassin’s Creed Mirage saa ilmaisen lisäosan Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Mirage saa ilmaisen lisäosan

Ubisoft hemmottelee pelaajia marraskuussa, kun Assassin’s Creed Mirage saa maksuttoman Valley of Memory -lisäosan. Uusi tarinalaajennus julkaistaan 18. marraskuuta ja tarjoaa noin kuusi tuntia tuoretta seikkailtavaa.

Lisäosa sijoittuu 800-luvun AlUlaan, jossa päähenkilö Basim saa kuulla huhuja isänsä mahdollisesta hengissä selviämisestä. Pelaajan edessä on uusi kartta täynnä tutkittavaa, muinainen kaupunki, vaikuttavat linnoitukset ja Hegran nekropoli houkuttelevat tutkimusretkelle, mutta tietenkin rosvojoukon varjo lankeaa alueen ylle.

Mukana on myös paranneltua parkouria, uusia taitoja ja erikoishaasteita, joiden avulla pelin tarina saa entistä enemmän syvyyttä. Assassin’s Creedille tuttu hiippailu, salamurhat ja yllätykselliset juonenkäänteet eivät ole kadonneet mihinkään – päinvastoin, niitä on tarjolla lisää ja täysin ilmaiseksi.

Valley of Memory julkaistaan kaikille pelin alustoille, joten olitpa sitten Xboxilla, PlayStationilla, PC:llä tai mobiilissa, Basimin seuraava luku odottaa vain yhtä latausta. Ubisoft näyttää jälleen, että ikivanhoista valtakunnista löytyy vielä runsaasti uusia tarinoita kerrottavaksi.

Rock Band 4 poistuu digikaupoista – 10-vuotisjuhla maistuu karvaalta Kommentit pois päältä artikkelissa Rock Band 4 poistuu digikaupoista – 10-vuotisjuhla maistuu karvaalta

Rock Band 4 täyttää 5. lokakuuta 2025, pyöreät kymmenen vuotta, mutta juhlan sijaan fanit saavat karvaan yllätyksen. Peli poistuu PlayStationin ja Xboxin digikaupoista, kun sen alkuperäisten kappaleiden lisenssit päättyvät.

Epic Gamesin tuottaja Kyle Wynn kertoo, että kaikki, jotka ovat jo ostaneet Rock Band 4:n ja sen lisäsisällöt (DLC), voivat edelleen käyttää peliä ja ladata sen uudelleen yhteensopiville laitteille. Toisin sanoen, digikaupoista katoaa uusi ostomahdollisuus, mutta jo hankittu sisältö pysyy tallessa.

Rock Band 4 on ollut viimeisen vuosikymmenen aikana rytmipelien kuningas, tarjoten esimerkiksi Nine Inch Nailsin ja Hoobastankin kappaleita. Nyt fanit ryntäävät viime hetkellä ostamaan DLC:tä, ennen kuin mahdollisuus katoaa, jotta voi edelleen soittaa muovikitaralla kaikkien suosikkibiisien tahtiin.

Uutinen on aiheuttanut fanien keskuudessa tunteita. Redditissä eräs pelaaja kuvaili poistumista jopa “rikokseksi pelihistoriaa vastaan”. Kymmenen vuoden klassikko saa siis digitaalisessa muodossa arvoisensa jäähyväiset, ainakin kaupoista katsottuna.