Droonien hyökkäys – Arvostelussa Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint Kommentit pois päältä artikkelissa Droonien hyökkäys – Arvostelussa Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint

Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint (PC/Uplay)

5 / 10
Hyvää Ubisoftin moottoria osataan käyttää tutulla ammattitaidolla myös Breakpointin kaltaisessa välityössä. Huonoa Käsikirjoitus ja tehtäväsuunnittelu karmeita. Kokonaisuus toisteinen ja keskinkertainen. Yleisesti Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint on välityö, jonka voi ostaa ajanhaaskuuksi, kun sen nurkan takana odottavasta parin kympin hinnasta on kolme varttia poissa alesta, vitosella.

Ubisoftin julkaisut ovat yleensä joko hittejä tai pettymyksiä. Arvostelujen ja reaktioiden perusteella Ghost Recon Breakpoint kuuluisi jälkimmäiseen. Haluan kuitenkin etsiä pelistä jotain hyvää, koska sitä on kuitenkin melkoisella joukolla työstetty ja siihen on laitettu paljon hyvin lahjakkaiden ihmisten aikaa. Se, mihin sitä on aikaa on kohdistettu ja se mihin sitä olisi pitänyt kohdistaa on se, mihin tässä tullaan keskittymään. Ja, koska nyt on joulun aika, aion kertoa sen Charles Dickensin joulutarinan formaatissa.

Ghost Recon -sarjaa, joka saa Ebenezer Scroogen roolin, on syytetty siitä, että se ei arvosta liioin pelaajakuntaansa saati sitä taiteellista tavoitetta joka senkaltaiselle avoimen maailman pelille on asetettu. Pelaajat ovat usein varsin paljon päänvaivaa kehittäjille aiheuttava, hyvin voimakkaasti tunteidensa ohjaama ryhmä. Voisi melkein sanoa, että he ovat sekä hankala renki että hankala isäntä. Mutta heiltä se raha kuitenkin tulee. Ylenkatsotun ja hyväksikäytetyn Ebenezerin työntekijän roolin saa tässä kuitenkin taide, koska tiettävästi pelin tehnyt yhtiö Ubisoft kohtelee työntekijöitään hyvin.

Pelikriitikon rooli on suurten pelien ja pelintekijöiden kohdalla varoittaa laihoista satokausista ja kylmistä talvista, joten vainaja Marleyn roolin otan kriitikkona itse. Breakpointia tulee tapaamaan kolme henkeä ja Ghost Recon -sarjan täytyy tehdä mitä henget sanovat tai muuten pelisarjasta tulee kuin Marleysta ja kriitikosta kirjoittamassa tätä tekstiä – varoitus muille, oppimiskokemus.

Kerroinko koskaan mikä hulluuden määritelmä on? Se on hyvän konseptin tahallinen vesittäminen tuottojen takia.

Yöllä Ghost Reconia tulee tapaamaan menneiden Ubipelien haamu, Vaas Montenegro. Red Storm Entertainment, joka kehitti alkuperäisen Ghost Reconin oli mukana tekemässä klassikoksi noussutta Far Cry -sarjan vuonna 2012 ilmestynyttä kolmatta osaa, jonka pahiksista ikimuistoisin, Michael Mandon esittämä Vaas Montenegro on vieläkin pelaajakunnan kollektiivisessa muistissa. Se oli hetki, jolloin moderni avoimen maailman Ubisoft-räiskintä muodostui. Muistettavat hahmot, koukuttava tarina, intensiivinen maastossa pelaaminen, ajoneuvojen käyttö. Se oli alkupiste sille, mikä synnyttäisi myös Ghost Recon Breakpointin.

Pahis tarvitsee karismaa ja Vaas oli karismaattisin kaikista. Niin on myös Cole Walker, jota esittää itse Tuomari, Jon Bernthal. Kuten olemme elokuvista oppineet, paraskaan näyttelijä ei pelasta huonoa käsikirjoitusta ja voi veljet miten huono se onkaan Breakpointissa. Far Cry 3:n avoimen maailman malli toistuu myös Breakpointissa, mutta se tuntuu tylsältä ja peli-assetien kopioimiselta toistoon ja edestakaisin sahaamiseen perustuvan tehtäväsuunnittelun ansiosta. Far Cry 3:n viehätys ei ollut se, että se oli jotain uutta vaan se, että siinä oli tehty asiat kunnolla. Tehtäväsuunnitteluun oli laitettu ajatusta ja hahmot olivat muistettavia.

Tällaisena he minut muistavat, ja tällaisena he tulevat myös minut muistamaan.

Seuraava haamu on tutumpi, nykyisten ubipelien haamu, eli itse Nomad, joka on myös Breakpointissa. Nomad ilmestyy Ghost Recon Wildlands -asussaan ja muistuttaa pelaajakunnasta, eli siitä joka haikailee Wildlands-lisäsisällön perään uuden, mikromaksuilla tukitun, köykäisemmän pelin sijaan. He eivät halua Destinyä, mitä Breakpoint osaltaan yrittää olla, vaan he haluavat Wildlandsin kaltaisen oikein kelvollisen avoimen maailman kokemuksen. Wildlands tarjosi paljon uutta, mutta tällä hetkellä se toimii muistutuksena siitä, että ei pidä korjata asiaa mikä ei ole rikki.

Tulevien ubipelien haamu on Cole Walker, eli Jon Bernthalin hahmo naamari päässä. Peliä pelaavat huomaavat kuitenkin että se peittävin naamio ei ole se metallinen vaan se käsikirjoituksen riveissä piilevä. Pelin takana oleva teksti olisi tarvinnut enemmän ajatusta, luonnollisempaa virtausta ja vähemmän pakotettuja armeijasanontoja. Se myös muistuttaa naamiosta jonka taakse ihan jokainen näkee. Sen, että peli on hyvin keskinkertainen, ontto ja ahne mikromaksujen ja kustomisaation perään. Se muistuttaa siitä, että tämä ei riitä. Tämä syö kassaa ja tämä voi kaataa pelisarjan ja pahimmassa tapauksessa studion. Let’s Dance ei välttämättä paikkaa sitä miten saatiin Breakpointista turpaan. Tulevien Ubipelien haamun vihje on se, että Ghost Recon voi tämän jälkeen olla yhtä kuollut kuin Tom Clancy.

Mutta, tarkoitus oli etsiä jotain hyvää. Kyseessä on kolmen A:n peli jonka parissa voi mainiosti haaskata muutaman päivän jahka löytää tämän tarpeeksi isolla alennuksella. Pelattavuus on edelleen oikein hyvää kuten studiolta saattaa myös odottaa.

Ubisoftin uusi mysteeripeli näyttää epäilyttävän tutulta – fanit jo ristivät sen ”YDefiantiksi” Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoftin uusi mysteeripeli näyttää epäilyttävän tutulta – fanit jo ristivät sen ”YDefiantiksi”

Ubisoft

Ubisoftin salaperäinen ”Project Scout” on jälleen noussut pinnalle, ja vuotaneet tiedot saavat sen kuulostamaan siltä kuin XDefiant olisi saanut tieteisfiktioasusteen ja uuden nimen. Sisäpiirilähteiden mukaan kyseessä on Apex Legends -henkinen battle royale -räiskintä, joka hyödyntää Unreal Engine 5 -moottoria ja tarjoaa moninpelimuotoja sekä alustojen välisen yhteispelin.

Vuotaja Shiiny77 kertoo nähneensä peliä jo toiminnassa ja kuvailee sitä erittäin scifimäiseksi, ehkä liiankin pelaajien makuun. Pian tämän jälkeen toinen vuotaja, 6leaks, julkaisi pari kuvakaappausta pelistä, joissa näkyy muun muassa latausruutu ja keskeneräinen kartta.

Kuvankaappaus lataus ruudusta.

Kuvankaappaus pelistä.

Fanit eivät kuitenkaan voineet olla huomaamatta yhtäläisyyksiä Ubisoftin epäonniseen XDefiantiin, joka suljettiin vain vuosi julkaisunsa jälkeen. Internetin nokkelimmat nimesivätkin Project Scoutin jo ”YDefiantiksi”, ”HyperDefiantiksi” ja jopa ”XDefiant 2: Electric Boogaloo’ksi”.

Ubisoft itse ei ole vielä kommentoinut pelin olemassaoloa, joten kaikki tieto kannattaa toistaiseksi ottaa varauksella. Mutta jos huhuissa on perää, yhtiö saattaa olla kokeilemassa vielä kerran onneaan räiskintäareenoilla, toivottavasti tällä kertaa vähemmän ”defiant”-lopputuloksin.

Anno 117: Pax Romana yhdistää maisemat ja musiikin – katsaus tulevaan strategiapeliin Kommentit pois päältä artikkelissa Anno 117: Pax Romana yhdistää maisemat ja musiikin – katsaus tulevaan strategiapeliin

Julkaisija Ubisoft vie kaupunkirakentamisen seuraavalle tasolle pelissään Anno 117: Pax Romana, jossa pelaaja astuu roomalaiskuvernöörin saappaisiin. Samalla pelin musiikki on nyt kuunneltavissa ennakkoon, mikä luo peliin jo ennen julkaisua vahvan tunnelman.

Visuaalinen matka muinaiseen Roomaan

Anno 117 sijoittuu keisariajan Roomaan, tarkemmin vuoteen 117 ja sen jälkeiseen aikaan, jolloin Pax Romana hallitsi suurta valtakuntaa. Pelaajan tehtävänä on rakentaa ja hallita provinceja, kehittää teknologiaa, solmia liittoumia ja toisinaan kohdata vastustajia.

Visuaalisesti peli herättää muinaisen maailman eloon näyttävillä maisemilla, joissa metsät, vuoret ja rannikkojen rytmi seuraavat antiikin estetiikkaa.

Musiikki – peli visuaalisuuden rinnalla

Ubisoft on julkaissut ennakkoon pelille sävelletyn soundtrackin, jonka on luonut sävel­studio Dynamedion. Se sisältää noin 65 kappaletta ja kestää lähes 2,5 tuntia. Materiaali on nyt kuunneltavissa useissa musiikkipalveluissa ja pelin YouTube-kanavalla on julkaistu musiikkivideo, jossa grafiikka ja sävellykset kietoutuvat tiukasti yhteen.

Tämä yhdistelmä korostaa, että kyse ei ole pelkästä rakennuspelistä, vaan audiovisuaalisesta kokemuksesta, jossa maisema ja äänimaailma tukevat toisiaan.

Uudet pelimekaniikat ja saavutettavuus

Edellisen osan, Anno 1800:n, tapaan pelaaja rakentaa ja kehittää monimutkaisia tuotantoketjuja, mutta Anno 117 tuo mukanaan myös uusia ratkaisuja. Rakennukset voidaan nyt sijoittaa myös vinosti, tuotantolaitoksilla on paikallisia vaikutusalueita ja pelaaja voi valita kulttuurisen lähestymistavan – roomalaisen imperialistisen tai paikallisten kelttien mukaisen.

Lisäksi peli julkaistaan samaan aikaan niin PC:lle kuin konsoleille, mikä tekee siitä aiempaa saavutettavamman ja laajemman yleisön ulottuville.

Julkaisusta ja odotuksista

Peli julkaistaan 13. marraskuuta 2025 PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle. Ennakkokatsaukset ovat olleet myönteisiä: strategiapelaajat ovat kiittäneet pelin yksityiskohtaista maailmaa ja viimeisteltyä äänimaisemaa. Musiikin ja visuaalisen esityksen yhdistelmä nostaa odotukset korkealle ennen virallista julkaisua.

Mikä tekee Anno 117:stä kiinnostavan?

Peli tarjoaa sarjan ystäville vahvaa kehitystä: maisemat ovat näyttävämpiä, ääniympäristö rikkaampi ja pelimekaniikat monipuolisempia. Samalla se toivottaa tervetulleiksi myös ne, jotka eivät ole aiemmin pelanneet Anno-sarjaa. Musiikin ennakkokuuntelu antaa mahdollisuuden virittäytyä tunnelmaan jo ennen kuin ensimmäinen kaupunki kohoaa.

Jos pidät strategiapelaamisesta, rakennuspeleistä tai historiallisista teemoista, Anno 117 näyttää yhdistävän nämä elementit vakuuttavasti.

Anno 117: Pax Romana julkaistaan 13. marraskuuta 2025 PC:lle (Ubisoft Connect, Steam, Epic Games Store), PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle. Soundtrack on kuunneltavissa eri musiikkipalveluissa ja YouTube-kanavalla ennakkoon.