Duke Nukem -elokuva tulossa Cobra Kai -tekijöiltä Kommentit pois päältä artikkelissa Duke Nukem -elokuva tulossa Cobra Kai -tekijöiltä

Duke Nukem Forever

90-luvun alun suosittu pelisarja on saamassa oman elokuvansa ja sen teosta tulevat olemaan -sarjan tekijät.

Elokuvan taustalla tulee häärimään elokuvan tekijätaho Legendary Entertainment, joka omistaa parhaillaan oikeudet Duke Nukem -elokuvaan.

Elokuvan tuottajina tulee toimimaan Josh Heald, Jon Hurwitz sekä Hayden Schlossberg, jotka tunnetaan Netflixin Cobra Kai -sarjasta.

Duke Nukem -elokuvan tuotanto on vasta alkutekijöissään ja projektilla ei ole vielä käsikirjoittajaa tai ohjaajaa.

Pelisarja sai alkunsa vuonna 1991 Duke Nukem -tasohyppelypelillä ja sai jatkoa vuonna 1993 Duke Nukem II -pelin myötä. Vuonna 1996 ilmestyi suursuosioon noussut -peli, joka vei pelisarjan ensimmäiseen persoonaan. Pelisarjan viimeisin ja neljäs osa ilmestyi vuonna 2011.

Tämä ei suinkaan ole ensimmäinen kerta kun pelisarjasta yritetään tehdä leffaa. Vuonna 2018 lanseerattiin elokuva, jonka pääosaa olisi näytellyt John Cena. Projekti kuitenkin kuihtui kasaan.

Cyberpunk 2077:n jatko-osa tuo uuden kaupungin – ”kuin Chicago mennyt pieleen” Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk 2077:n jatko-osa tuo uuden kaupungin – ”kuin Chicago mennyt pieleen”

:n kauan odotettu jatko-osa kulkee työnimellä , ja vaikka peli on vasta kehityksen alkuvaiheessa, alkuperäisen pelisarjan luoja Mike Pondsmith on antanut siitä houkuttelevan ennakkovihjeen.

Pondsmith kertoi Digital Dragons 2025 -tapahtumassa, että Project Orion vie pelaajat jälleen Night Cityyn – mutta mukana on myös kokonaan uusi pelattava kaupunki. Hän kuvaili tätä uutta ympäristöä ”kuin Chicagoksi, joka on mennyt pahasti pieleen”. Tarkkaa sijaintia ei vahvistettu, mutta kyseessä on selvästi synkkä ja dystooppinen suurkaupunki, joka tuo peliin uudenlaista tunnelmaa.

Vaikka Pondsmithin rooli jatko-osan kehityksessä on pienempi kuin aiemmin, hän tarkastaa käsikirjoituksia ja on vieraillut CD Projektin tiloissa. Projektista vastaa nyt yhtiön uusi Bostonin-studio, ja peli on vielä konseptivaiheessa – julkaisua ei odoteta lähivuosina.

Lisäksi Cyberpunk-universumi kasvaa myös muualla: Netflixiin on tulossa uusi animaatiosarja Cyberpunk: Edgerunnersin menestyksen jatkoksi, ja Cyberpunk 2077 julkaistaan tulevalle -konsolille.

Back to the Future -elokuvasarja ei saa jatkoa: Käsikirjoittaja torppaa huhut jyrkästi Kommentit pois päältä artikkelissa Back to the Future -elokuvasarja ei saa jatkoa: Käsikirjoittaja torppaa huhut jyrkästi

Yksi Hollywoodin rakastetuimmista elokuvasarjoista, eli , ei tule koskaan saamaan jatkoa — ei uutta elokuvaa, ei esiosaa, ei spinoff-sarjaa. Näin vakuuttaa elokuvien käsikirjoittaja Bob Gale.

Gale kommentoi People-lehden haastattelussa tympääntyneenä jatkuvia huhuja mahdollisesta neljännestä elokuvasta tai TV-sarjasta. Huhut saivat uutta vauhtia, kun -sarjan tekijät vihjasivat kiinnostuksesta Back to the Future -projektiin.

En ymmärrä, miksi siitä puhutaan yhä. Luulevatko he, että jos sitä toistetaan tarpeeksi, me oikeasti teemme sen? Ei tule nelososaa, ei esiosaa, ei mitään. Se on juuri hyvä sellaisenaan. Ei täydellinen, mutta tarpeeksi hyvä. – Gale sanoi.

Vaikka Hollywoodin voimat saattaisivat teoriassa painostaa jatkoon, Gale korosti, että myös tuottajalegenda Steven Spielberg seisoo päätöksen takana. Spielberg ei ole myöskään sallinut jatkoa .-elokuvalle, ja kunnioittaa Galea ja ohjaaja Robert Zemeckisiä heidän päätöksessään.

Vuonna 1985 julkaistu Back to the Future on yksi kaikkien aikojen ikonisimmista tieteiselokuvista. Siinä teinipoika Marty McFly (Michael J. Fox) matkustaa ajassa eksentrisen tohtori Emmett Brownin (Christopher Lloyd) kanssa. Elokuva sai kaksi suosituksi noussutta jatko-osaa.

Mutta lisää ei ole tulossa. Ja se on tekijöiden mielestä juuri niin kuin pitääkin.